Debian 11 Üzerine VirtualBox 6.1 Kurulumu

Bu makale size Debian 11 bilgisayarınızda Windows 10 gibi işletim sistemlerini sanal makine üzerinde çalıştırabilmeniz için Oracle VM VirtualBox 6.1 nasıl kurulur ve kullanılır gösterir.

VirtualBox, Oracle tarafından geliştirilen ve kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan bir sanallaştırma yazılımıdır. Bu yazılımı hem Microsoft tabanlı bir sisteme veya Linux tabanlı bir dağıtıma kurarak sanal bilgisayarlar oluşturabilirsiniz.

Fizilsel bilgisayarınızda Linux dağıtımlarından Debian’ı kurduysanız ve bir Windows 10 veya daha eski bir sisteme ihtiyacınız varsa, çift işletim sistemi kurmak yerine bir sanal makine kullanabilirsiniz.

Debian’ın son sürümü olan 11 Bullseye üzerine Oracle sanal makine yazılımını kurmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Oracle VM VirtualBox’ı PC’nize indirmek için https://www.virtualbox.org/ adresini ziyaret ediniz ve Download simgesine tıklayınız.

https://www.virtualbox.org/

Adım 2: İndirme websayfasına yönlendirildiğinizde Windows veya Linux platformları listesinde Linux Distributions tıklayınız.

Adım 3: Platform sayfasında Debian ve diğer Linux dağıtımlarını göreceksiniz. Fiziksel PC’nizde hangi Linux dağıtımı ve sürümü kurulu ise o seçeneğe tıklayınız.

Adım 4: VirtualBox websitesinden deb uzantılı setup dosyasını indiriniz ve bir konuma kaydediniz.

Adım 5: Terminali açınız ve sudo apt update komutu ile Debian yazılım repo adreslerini güncelleyiniz.

sudo apt update

Adım 6: Oracle VirtualBox için gerekli Linux kernelllerini yüklemek için sudo apt install build-essential dkms komutunu çalıştırınız.

sudo apt install build-essential dkms

Adım 7: Linux kernellerini indirip derledikten sonra VirtualBox’ı kurmaya hazırsınız. Deb paketini indirdiğiniz konuma gitmek için cd ~/Downloads komutunu çalıştırınız.

cd ~/Downloads

Adım 8: OracleVirtualBox.deb paketini kurmak için terminalde sudo dpkg -i virtualbox-6.1_6.1.34-150636.1~Debian~bullseye_amd64.deb komutunu çalıştırınız.

sudo dpkg -i virtualbox-6.1_6.1.34-150636.1~Debian~bullseye_amd64.deb

Adım 9: Bağımlı paketlerin de kurulması gerektiği ile ilgili terminal çıktısında hata görüyorsanız bu paketleri de sisteminize otomatik kurmak için sudo apt install -f komutunu çalıştırınız.

sudo apt install -f

Adım 10: VirtualBox sanallaştırma yazılımını kurduktan sonra terminalde virtualbox komutu ile onu çalıştırabilirsiniz.

virtualbox

Adım 11: Oracle yazılımında kullanacağınız guest makineler için Extension Pack de kurmanız gerekir. Bu paketi indirmek için tekrar https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads adresini görüntüleyiniz ve All Supported Platforms bağlantısına tıklayınız.

Adım 12: Extension Pack indirdikten sonra indirdiğiniz dizini açınız ve setup dosyasına çift tıklayarak yüklemeyi başlatınız.

Adım 13: VirtualBox – Question penceresi açıldığında Install tıklayınız.

Adım 14: Lisans şartlarını kabul ediniz ve kurulumun tamamlanmasını bekleyiniz.

Adım 15: Uzantı paketini kurduktan sonra VirtualBox araç menüsünden File / Preferences açınız ve Extensions bölümünde paketin entegre edildiğini kontrol ediniz.

   İlgili Yazılar

1. Kali’de VirtualBox Kurulumu
2. Linux Mint’te VirtualBox Kurulumu
3. Ubuntu’da VirtualBox Kurulumu
4. Extension Pack Kurulumu
5. Sanal Makine Oluşturma

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.