Hyper-V Nedir?

Şirketiniz için sanallaştırma platformu seçeneklerini aramaya başlıyorsanız veya yeni bir Hyper-V kullanıcısıysanız, ihtiyacınız olan tüm bilgileri tek bir yerde bulmak zor olabilir.

Hyper-V, kullanıcıların sanal sunucu ortamları oluşturmalarına ve tek bir fiziksel sunucu üzerinde birden fazla işletim sistemini çalıştırmalarına ve yönetmelerine izin veren bir Microsoft teknolojisidir.

Tarihsel olarak, BT departmanları, her biri birincil bir işlevi olan, örneğin yalnızca giden ve gelen e-postaları işlemeye adanmış bir e-posta sunucusu olan birden çok fiziksel sunucuyu kullandı. Fiziksel bir sunucu satın almak, doğru işlemci ve RAM’i seçmeniz gerektiği anlamına geliyordu.

Genellikle, kuruluşlar bu kaynaklardan çok fazla veya çok az satın aldı; bu, sunucunun çoğu zaman abone olduğu (kullanılmadığı) veya abone olmadığı ve bu nedenle olması gerekenden daha az güvenilir olduğu anlamına geliyordu. Bu kuruluşlar için, özellikle büyümekte olan şirketler için sürekli yeni sunucular satın almaları pahalıydı, çünkü işletmek ve bakım yapmak için çok fazla enerji gerekiyor. Ek iş gereksinimlerini karşılamak için genişletmek pahalı bir teklif.

İlk sanallaştırma teknolojilerinin tanıtıldığı 18 ya da 20 yıl öncesine kadar olan durum buydu. Sanallaştırma teknolojisi, tek bir fiziksel sunucuyu ayrı sanal makinelere (VM’ler) bölmeyi ve bölmeyi sağladı; bu, birden fazla işlev için yalnızca bir sunucunun mevcut olduğu anlamına geliyordu. Dolayısıyla, 128 GB RAM’e sahip bir fiziksel 16-CPU sunucunuz varsa, bu hesaplama kaynaklarını analiz edebilir ve bunları birkaç iş yüküne atayabilirsiniz.

Sanallaştırma teknolojisi, birden çok fiziksel sunucu için gereken büyük miktarda alan olmadan ölçeklendirmeye izin verdi. İş yükleri daha akıllıca dengelenebilir, çünkü sanallaştırma, sanal makineler arasında kaynakların yeniden tahsis edilmesini kolaylaştırdı.

Sanallaştırma teriminin genellikle bulut bilişim ile karıştırıldığından bahsetmekte fayda var, ancak gerçekte bunlar iki farklı kavram. Her ikisi de, bazı karışıklıkların yaşanabileceği ortak bilgisayar kaynakları ile ilgilidir.

Bununla birlikte, sanallaştırma, bir sunucunun birden fazla işletim sistemi tarafından paylaşılabilmesi için manipülasyona atıfta bulunur. Cloud computing ise, İnternet üzerinden bir servis olarak sunulan bilgisayar kaynaklarının değiş tokuşudur. Temel olarak, sanallaştırma bulut bilişimi mümkün kılar. Şirketler genellikle maliyet, kaynak kullanımı ve artırma anlamında faydalar elde etmek için her iki taktiği de kullanır.

Bugün, sanallaştırma oldukça standart bir çalışma şeklidir; Aslında, kuruluşların% 75’inden fazlası şu anda sunucu sanallaştırmasını kullanmaktadır. Bu da bizi sanallaştırmaya izin veren teknolojiye geri getiriyor: hiper yönetici ve daha spesifik olarak Hyper-V.

Sanallaştırma teknolojileri veya platformlar daha yaygın olarak hipervizörler olarak bilinir. Piyasada birkaç farklı hiper yönetici var – Hyper-V, Microsoft sürümüdür; iyi bilinen bazı diğerleri VMware ESXi ve VSphere, XenServer (Citrix), KVM Açık Kaynak Hiper Yönetici ve RHEV (Red Hat Kurumsal Sanallaştırma). Sanallaştırma pazarının çoğu şu anda VSphere ve Hyper-V arasında bölünmüştür.

Peki Hyper-V ne için kullanılır?

Tüm hiper yöneticiler gibi, Hyper-V de size yardımcı olacak sanal makineler oluşturmanın ve yönetmenin bir yolunu sunar:

Uygulamalar, işletim sistemleri ve güncellemeler geliştirin ve test edin. Hyper-V’de sanal makineler yaratma kolaylığı ve sanal makinelerin sisteminizin geri kalanından ayrı kalabilmesi, test için mükemmel bir ortam sağlar. Ayrıca, farklı işletim sistemlerini denemek ve uygulamanızın birden fazla bilgisayar kullanmadan her birinde nasıl çalıştığını görmek için sanal bir laboratuvar da oluşturabilirsiniz. Denemeyi tamamladığınızda VM’yi kolayca silebilirsiniz.

BT altyapınızı daha büyük iş yüklerine uyacak şekilde kolayca ölçeklendirin. Sanal makinelerin yönetimi fiziksel donanımdan daha kolaydır ve önemli bir satın alma maliyetine sahip değildir. Kaynaklarınızı yalnızca fiziksel donanımdan daha akıllıca tahsis ederek sunucunuzun kullanımını en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Kalıtsal bir sistemdeki verileri kaydedin veya taşıyın. Birçok şirket, verileri korumak istedikleri için eski donanım veya yazılım çözümlerini destekleyen sunucuları korumaya devam eder. Ticari uygulamalarınızın ve içeriklerinin sanal bir makineye geçirilmesi kaynakları serbest bırakır.

İş sürekliliğini arttırın. Oluşturduğunuz sanal makineler sunucu çalışmama süresini kısaltabilir, çünkü iş yüklerini çalıştırmak kolayca kopyalanabilir ve kesintisiz olarak başka bir sunucuya taşınabilir. Sunucu hatalarından etkilenen VM’leri otomatik olarak yeniden başlatmak üzere de yapılandırılabilirler.

Sanal makinelerinizi oluşturduktan sonra, onları da yönetmelisiniz. Hyper-V şunları sağlar:

  • Sanal makineler oluşturup silebilirsiniz.
  • Çalışma süresini, bant genişliği kullanımını, CPU ve RAM tüketimini izleyebilirsiniz.
  • Yedek kopyaları alabilirsiniz.
  • Kaynakları atayabilirsiniz.
  • Doğru yönetim aracına sahip olmak, sanallaştırma konusunda başarınızın anahtarıdır.

Sanal anahtar oluşturma yeteneğinin ek bir maliyeti yoktur. Sanal anahtar, tüm sanal makinelerinin birbirleriyle iletişim kurmasına izin vererek sanal ağın ayrılmaz bir parçasıdır. Sanal anahtarlar “akıllıdır”, yani iletişimi yönlendirmeden önce veri paketlerini denetlerler. Trafiği bu şekilde yapılandırabilme özelliği, sanal ortamınızdaki güvenliği artırır.

Hyper-V birden fazla işletim sistemiyle uyumludur. Microsoft, Linux dahil olmak üzere birden fazla Hyper-V işletim sistemini desteklediğinden, yalnızca yerel işletim sistemi ile sınırlı değildir. Ancak, herhangi bir sorunu önlemek için diğer sistemlerin uygun şekilde entegrasyonu için en iyi uygulamalara ve destekleyici belgelere başvurduğunuzdan emin olun.

Bu Hyper-V özelliği çalışan sanal makineleri bir Hyper-V ana bilgisayarından diğerine kesintisiz olarak taşımanıza olanak tanır. Canlı geçişler basittir ve ağınızın sürekli çalışmasını sağlar.

Diğer Microsoft ürünleriyle sorunsuz bir şekilde bütünleşir. Bölümünüz zaten Microsoft ürünlerini kullanıyorsa, özellikle sınırsız sayıda Windows Server 2016 sanal makinesi barındırmanıza izin verdiğinden, hiper yöneticiniz için Microsoft teknolojisini benimsemek mantıklıdır.

Genel olarak, basitlik için yalnızca bir hiper yönetici seçmelisiniz: neden birden fazla sistemi yönetiyorsunuz? Ancak bazen sanal ortamda birden fazla hiper denetleyiciye sahip olmanızın nedenleri geçerli değildir. Bu karar iş yükünüze bağlı olabilir; Örneğin, posta için Microsoft Exchange Sunucusu kullanıyorsanız, Microsoft, Hyper-V’de ve diğer tüm ürünleri çalıştırmanızı önerir.

Hyper-V ile ilgili daha fazla bilgi için, https://docs.microsoft.com/en-us/virtualization/hyper-v-on-windows/about/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024