Bilgisayarda Mouse/Fare Nedir?

Mouse/Fare, bir bilgisayarla etkileşime izin veren işaretleme cihazı olarak kullanılmaktadır. Genel olarak, fareler plastikten yapılmıştır ve kullanıcının yaptığı hareketi iki boyutta algılamalarını sağlayan bir mekanizmaya sahiptir: X ekseni ve Z ekseni, yanal öteleme ve ileri veya geri olarak çevrilebilir.

Fareyi düz bir yüzey üzerinde hareket ettirdiğinizde, bu hareket bir işaretçi, ok veya imleç aracılığıyla ekrana yansıtılır. Fareyi ilk kez kullanırken belirli bir öğrenme eğrisi olduğunu belirtmekte fayda var.

Gençler, diğer pek çok alanda olduğu gibi, bunu çok kolay buluyor gibi görünüyor ve kısa sürede el becerisinde büyüklerini aşmaları yaygındır.

Ancak teknolojiye hiç yaklaşmamış belli yaştaki bir kişi için belirli engelleri aşmak gerekir.

En büyük zorluk, yatay bir yüzeyde gerçekleştirilen hareketin genellikle dikey konumda bir ekrana dönüştürüldüğünü anlamakta yatmaktadır.

Öte yandan, kullanıcının fareyi kaldırmaya ve masaüstünün sınırına her ulaştığında yeniden konumlandırmaya alışması ve aynı yönde devam etmek istemesi gerekir.

Ekrana hareket aktarmaya ek olarak, farede minimum iki düğme bulunur ve bu düğme, kullanıcının her işletim sistemine ve kullanılan programa özgü farklı seçenekleri seçmesine olanak tanır.

Bir kişinin bu tuşlarla ve fare ile gerçekleştirebileceği eylemler kataloglanır ve bilgisayar her an nasıl yanıt vereceğini bilmek için bunları analiz eder.

Tıklama, düğmelerden herhangi birine basıldığında ve basılı tutulma süresi yapılandırılabilir olmasına rağmen hemen bırakma işlemidir.

Çift ​​tıklama, önceki durumla aynıdır, ancak ayarlanabilir bir zaman aralığında tekrarlanır.

Serbest bırakma, sistem, belirli bir işlevi yürütmek için bu olaya güvenen uygulamalar olduğundan, bir düğmenin serbest bırakıldığı anı tam olarak bilmelidir.

Sürükle ise düğmelerden birine basıldığında farenin hareket ettiğini gösterir. Operasyonlarını temel aldıkları teknolojiye göre, farklı fare türleri vardır.

Mekanik mouse sisteminin alt kısımlarında, düz yüzeydeki yer değiştirmeye göre iki tekerleği hareket ettiren plastik bir top bulunur ve bu, yukarıda bahsedilen X ve Z eksenleri boyunca hareket hakkındaki bilgilere anında çevrilir.

Öte yandan, optik tip mouse sisteminin alt kısmında, bulunduğu yüzeyin fotoğrafını çeken ve cihazın konumundaki değişiklikleri tespit eden bir sensör bulunur.

Öte yandan lazer fare, optik teknolojinin ışık huzmesi yerine yüksek çözünürlüklü bir lazere sahip olduğu ve hem tekdüzeliğinden hem de tekdüzeliğinden bağımsız olarak çok çeşitli yüzeylerde çalıştığı için en hassas olanıdır.

   İlgili Yazılar

1. Ethernet Tanımı
2. Sanal Ağlar
3. Yazılım Nedir?
4. Klavye Nedir?
5. Mozilla Nedir?

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.