Oracle VM VirtualBox Nedir?

VirtualBox, aslen Alman innotek GmbH firması tarafından yaratılan x86 / x64 mimarileri için bir sanallaştırma yazılımıdır. Şu anda Oracle Corporation tarafından geliştirilmiştir. Bu uygulama ile “Misafir Sistemler” olarak bilinen ek işletim sistemlerini, her birinin ayrı kaynakları olan başka bir işletim sistemi “Ana Bilgisayar” içine kurmak mümkündür.

Ana bilgisayar modunun desteklediği işletim sistemleri arasında “GNU / Linux, Mac OS X, İşletim Sistemi / 2 Warp, Microsoft Windows ve Solaris / OpenSolaris” bulunmaktadır. Bunların içinde işletim FreeBSD, GNU / Linux, OpenBSD, OS / Windows, Solaris, MS-DOS sistemlerini sanallaştırmak mümkündür.

Oracle VM VirtualBox Nedir? Ne İşe Yarar?

Uygulama ilk önce özel bir yazılım lisansı altında sunuldu, ancak Ocak 2007’de GPL 2 lisansı altında VirtualBox OSE (Açık Kaynak Sürümü) ortaya çıktı ve şu anda sadece kişisel veya değerlendirme kullanımında ücretsiz olan özel Oracle Oracle VirtualBox sürümü mevcut ve “Kişisel Kullanım ve Sanal Kutu Değerlendirmesi” (Sanal Kutu Kişisel Kullanım ve Değerlendirme Lisansı) lisansına ve Açık Kaynak sürüm olan GPBox lisansına tabi olan ücretsiz VirtualBox OSE lisansına tabidir.

VirtualBox, Uzak Masaüstü Protokolü (RDP) üzerinden sanal makinelerin uzaktan çalıştırılması gibi iSCSI desteği gibi iyi işlevsellikler sunmaktadır, ancak bu seçenekler ücretsiz sürümlerinde mevcut değildir.

Donanımı taklit etme yeteneğine sahiptir, konuk sistemlerin sabit diskleri, diğer sanallaştırma yazılımlarıyla uyumlu olmayan Sanal Disk Görüntüsü veya VDI adı verilen tescilli bir uzantı altında ana bilgisayar sistemlerinde depolanır. Sunumunun bir başka işlevi de ISO görüntülerini optik sanal CD veya DVD sürücüleri olarak monte etmektir.

Şu anda, uzun bir yoldan sonra, VirtualBox en son sürüm 6.0’da yer almakta olup diğer özellikler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Kullanıcının farkedeceği ilk şeylerden biri basit ve temiz arayüzüdür. Arayüz yenilendi ve şimdi anlık görüntüler, kayıtlar, diskler, vb. bilgilere erişime izin veriyor.
 • Bu yeni sürüm daha iyi ekran algılama ve sanal makineleri yapılandırmak için daha kolay sunuyor.
 • Çalışan bir sanal makinenin dosya yöneticisini Menü → Makine → Dosya yöneticisi seçeneğinde kullanabilirsiniz. Bu Dosya Yöneticisi, ana bilgisayar ve konuk sistemler arasında dosya kopyalamanıza / aktarmanıza izin verir.
 • Ölçeklendirme ve HiDPI desteğinde büyük bir gelişme var.
 • VirtualBox 6.0.0, sanal makineleri Oracle Cloud Infrastructure’a dışa aktarma desteğiyle birlikte gelir.
 • Windows misafirlerinin 3D grafiklerini destekliyor, VMSVGA 3D grafik aygıtı emülasyonu da Solaris ve Gnu / Linux misafirlerine öykünme olarak sunuluyor.
 • Ana bilgisayarlar için vboxing mount yardımcı programı, kullanıcıların ana bilgisayardaki konuk disklerin içeriğine erişmelerini sağlar.
 • VirtualBox 6.0.0, artık ayrı olarak etkinleştirilebilen geliştirilmiş bir ses ve video kaydına sahiptir.
 • Diğer iyileştirmeler ve düzeltmeler arasında seri port emülasyonu, Solaris için yükleyici düzeltmeleri, paylaşımlı klasörlerdeki performans iyileştirmeleri, standart çekirdekte vboxvideo oluşturma düzeltmesi vb. Bütün bunlar diğer birçok iyileştirmeye ek olarak. Changelog’da bulabilirsiniz.

VirtualBox Ne İşe Yaramaz?

Sanal makinelerin çalışmadığı bir alanda oyunlardır. İstediğiniz oyun deneyimini elde etmek için, özellikle Crysis gibi birçok kaynakla oyun oynuyorsanız, gerçek CPU, GPU ve RAM’e ihtiyacınız var. Ses ve video düzenleme de çalışmaz, çünkü uygulama ile donanım arasında sanal bir katman istemediğinizden. Bu ve diğer alanların ötesinde, sanal makineler çok iyi çalışıyor.

Sanal makineler, Linux olmayan Linux’la oynamak isteyen veya ona geçmek isteyen ancak alıştığı işletim sistemini biçimlendirirken ve Linux’a geçiş yaparken köpekbalığına atlamak istemeyen kullanıcılar için de faydalı olabilir. Sanal makineler bu kullanıcıların Linux ile kendilerini rahat hissetmelerini sağlar, böylece hazır olduklarında güvenle değişiklik yapabilirler. Ayrıca, mükemmel Mac OS X’inizin veya Windows 10’unuzun “içinde” Linux kullanıyor olabilirsiniz.

Neden Bir Sanal Makine Kullanmalıyım?

Pek çok Linux kullanıcısı ikili önyüklemeye başlamalıdır çünkü Linux için henüz bulunmayan bazı özel yazılımlara veya hizmetlere ihtiyaçları vardır. Pek çok ülkede, vergi raporlaması ve hükümetle ilgili diğer işler için gerekli olan yazılım yalnızca Windows’ta desteklenmektedir. İkili önyüklemenin karmaşıklığını ve acısını yaşamak yerine, Windows yazılımını çalıştırmak için sanal makineyi kullanabilirsiniz.

Microsoft Windows’ta bulunan güvenlik açıkları ile ilgili olarak, ana bilgisayar sistemimde yürütülmesinde son derece dikkatli olurdum. Windows’u sanal bir içerik ortamında tutmak konusunda kendimi daha rahat hissediyorum. Bu şekilde, tehlikeye atılsa bile, tüm sistemime veya verilerime zarar vermez ve yalnızca eriştiğim sınırlı dosya grubunu etkiler. Bu makineyi nadiren kullanmama rağmen, Linux’ta gerçekleştirilemeyen bazı görevleri gerçekleştirmek için sanal ortamda Windows 10 ile bir makine çalıştırıyorum.

Sanal Makinelerin Yararları Nelerdir?

Sanal makine kullanımının en büyük yararlarından biri, aynı donanım üzerinde birden fazla Linux dağıtımını aynı donanım üzerinde çalıştırabilmeniz, dağıtımlar arasında geçiş yapmak için yeniden başlatmanıza gerek kalmamasıdır. Bir Linux gazeteci olarak, birkaç dağıtım yapmak ve onları izlemek benim için son derece önemlidir. Ve bir Linux kullanıcısı olarak, “satıcı tarafından engellenmiş” olmak veya tamamen herhangi birine bağımlı olmak yerine, tüm büyük dağıtımlarda ustalaşmak daha da önemlidir. Sanal makineleri kullanarak, ortamı değiştirmek için oturumu kapatmadan aynı sistemde farklı masaüstü ortamları çalıştırabilirim.

Bir sistem yöneticisi veya geliştiricisi olmayı düşünüyorsanız, tek bir dağıtım bilmek istemeyeceksiniz; Herhangi bir Linux’ta uzman olmalısınız; İşvereninizin veya müşterinizin hangi işletim sistemini kullanacağını asla bilemezsiniz. “Üzgünüm, sadece Ubuntu’yu biliyorum” diyemezsin. Bir geliştiriciyseniz, uygulamalarınızı test etmek için farklı dağıtımlara ihtiyacınız vardır.

Sanal makineleri kullanmanın pek çok avantajı olduğunu açıkça görebilirsiniz. Çoklu önyükleme yerine sanallaştırma kullanmanın en büyük avantajı verimliliktir. Sabit diskleri biçimlendirmek ve dağıtımlar arasında geçiş yapmak için çok fazla zaman harcıyordum. Sanal makinelerle, işinizi etkilemeden dağıtım için yeni bir sanal makine başlatabilirsiniz; Yeni bir uygulama açmak kadar kolaydır.

Sistem Gereksinimleri

Temel olarak bir sanal makinenin yaptığı şey sanal bir disk oluşturmak ve başka bir sistemi taklit etmek için ana bilgisayarın RAM ve video belleğinin bir kısmını kullanmaktır. Eş zamanlı olarak ne kadar sistem çalıştırmak istiyorsak, sanal makinenin işini yapması için ana bilgisayar sisteminin ihtiyaç duyduğu donanım o kadar fazla olacaktır.

VirtualBox IDE, SATA, SCDI sabit diskleri, çok çeşitli ağ kartları, ses kartları, paralel portlar vb. Gibi çeşitli cihazlarla uyumludur. Tam ekran, 3B hızlandırma, toplantı sahibi ile konuk arasında dosya paylaşımı, ağ yapılandırması ve daha pek çok özellik sağlar.

“VirtualBox Kişisel Kullanım ve Değerlendirme Lisansı” kapsamında ücretsiz olan özel bir sürümünde ve ayrıca GPL (Genel Kamu Lisansı) altında bir Açık Kaynak sürümünde mevcuttur. .

VirtualBox ile aşağıdaki işletim sistemleri yüklenebilir:

 • Microsoft Windows
 • GNU / Linux
 • Mac OS X
 • OS / 2
 • Solaris / OpenSolaris
 • MS-DOS, FreeBSD, Android vb.

Minimum Donanım Gereksinimleri

 • 2600 MHz intel / amd işlemci.
 • 512 MB RAM.
 • 5000 MB boş sabit disk alanı.
Copyright © 2018 - 2024