Cisco Packet Tracer Kullanarak Cisco Router Üzerinde EIGRP Routing Yapılandırma

EIGRP, TCP/IP ve Açık Sistemler Bağlantısı (OSI) ağlarında, Cisco’nun sahip olduğu, mesafe vektörü ve bağlantı durumu algoritmalarının en iyi özelliklerini sunan gelişmiş bir mesafe vektör yönlendirme protokolü olarak çalışır.

Cisco, distance vektör tipi yönlendirme teknolojisini kullanarak IGRP (İç Ağ Geçidi Yönlendirme Protokolü) geliştirdi. Bu protokolün amacı, her yönlendiricinin her uzak ağa yalnızca adresi (sonraki atlama adresi) ve mesafeyi (metrik) bilmesidir. Her yönlendirici, ilgili metriğe sahip rotaları duyurur ve rotaları dinleyen her yönlendirici, metriği ayarlar ve bunu komşu yönlendiricilere yayar.

EIGRP, IGRP’nin geliştirilmiş bir sürümüdür ve buna ek olarak mesafe vektörü teknolojisi kullanır. Bu protokolün yakınsama özellikleri ve çalışma verimliliği önemli ölçüde iyileştirilmiştir.

Yakınsama teknolojisi, SRI International’da yürütülen araştırmalara dayanmaktadır. DUAL, ağdaki her noktaya döngüsiz bir yol elde etmek için kullanılan algoritmadır. Bu, bir topolojiye dahil olan tüm yönlendiricilerin aynı anda senkronize olacak şekilde değişmesini sağlar. Topoloji değişikliklerinden etkilenmeyen yönlendiriciler yeniden hesaplamaya dahil edilmez.

EIGRP yönlendirmesinin çalışma mantığını daha iyi anlamak için Cisco’nun simülatör yazılımı ile Router’lar onu etkinleştirebilir ve komşuluğun nasıl kurulduğunu inceleyebilirsiniz.

Cisco Packet Tracer yazılımını kullanarak bir Cisco yönlendiricilerde bu protokolü etkinleştirebilir ve iki veya daha fazla segmentteki LAN’ların iletişim kurabilmelerini sağlayabilirsiniz.

Cisco Router Üzerinde EIGRP Konfigürasyonu

Packet Tracer ile yönlendiriciler üzerinde EIGRP etkinleştirmek için:

Adım 1: Daha önce Cisco network simülatörünü bilgisayarınıza yüklemediyseniz, Windows, Linux, macOS üzerine kurulum yapmak için aşağıdaki makalelere başvurunuz.

Adım 2: Kurulum yaptıktan sonra, PT çalışma alanına iki adet Cisco Router, Cisco Switch ve Bilgisayar sürükleyip bırakınız.

Adım 3: Seri arayüz eklemek için Router’ların üzerine tıklayınız ve açılan penceredeki sol bölmeden HWIC-2T modülünü cihaza ekleyiniz ve daha sonra Serial DCE kablosu ile Router’ları birbirine bağlayınız.

Adım 4: Ağ topolojisindeki tüm cihazları kablolayınız ve ardından yönlendirme protokolü için iki Router arasında bir IP bloğu tanımlayınız. Ayrıca, Router’ların GigabitEthernet arayüzleri altındaki ağlar için de IP bloğu tanımlayınız.

Adım 5: Cisco yönlendiriciler arasındaki ağ için IP bloğunu farklı bir adres olarak yapılandırınız ve PC’leri de Switch’lere bağlayınız ve TCP/IP konfigürasyonlarını yapılandırınız.

Adım 6: Router’ların Serial ve GigabitEthernet arayüzlerini açmak için CLI’da no shutdown komutunu çalıştırınız ve bu arayüzlere belirlediğiniz bloklara göre IP adresleri atayınız.

Adım 7: Topolojideki tüm cihazları hazırladıktan sonra EIGRP Routing yapılandırmak için aşağıdaki komutları R1 ve R2 üzerinde çalıştırınız.

R1# conf t
R1(config)# router eigrp 1
R1(config-router)# network 10.1.1.0 0.0.0.3
R1(config-router)# network 192.168.5.0 0.0.0.255
R1(config-router)# end

R2# conf t
R2(config)# router eigrp 1
R2(config-router)# network 10.1.1.0 0.0.0.3
R2(config-router)# network 192.168.10.0 0.0.0.255
R2(config-router)# end

Adım 8: Cisco EIGRP’yi konfigüre ettikten sonra Router’lar üzerinde alttaki show komutlarını çalıştırarak yapılandırmayı doğrulayabilirsiniz!

show ip eigrp neighbors
show ip eigrp neighbors detail
show ip eigrp interfaces
show ip eigrp interfaces serial 0/0/0
show ip eigrp interfaces 100
show ip eigrp topology
show ip eigrp traffic
show ip route
show ip route eigrp
show ip protocols
show key-chain

   İlgili Yazılar

1. RIP Protokolü
2. Sanal LAN
3. OSPF Nedir
4. OSPF Yapılandırma

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.