Cisco Packet Tracer Kullanarak Cisco Router Üzerinde EIGRP Routing Yapılandırma

Bilgisayar ağlarında yönlendirme protokolleri çok önemlidir çünkü verilerin sorunsuz bir şekilde hareket etmesine yardımcı olurlar. EIGRP, Cisco tarafından yapılmış mükemmel bir yönlendirme protokolüdür ve piyasadaki en iyilerden biridir. Bu makalede, Geliştirilmiş İç Ağ Geçidi Yönlendirme Protokolünü derinlemesine inceleyip nasıl çalıştığını açıklayacağız.

Ayrıca, ağ oluşturma pratiği yapmaya yönelik bir araç olan Packet Tracer’ı kullanarak bir Cisco Router üzerinde EIGRP’yi kurma konusunda size yol göstereceğiz. İster sadece ağlarla ilgileniyor olun ister her gün onlarla çalışıyor olun, bu makale onu anlamanıza ve ağınızda nasıl kullanacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Cisco Packet Tracer ile EIGRP Yapılandırma

Credit: Freepik

EIGRP Yönlendirmeyi Anlama – Cisco’nun Gelişmiş Yönlendirme Protokolü

EIGRP, Cisco tarafından yapılan şık bir yönlendirme protokolüdür. Diğer iki yönlendirme yönteminin karışımı gibidir ve hem TCP/IP hem de OSI ağlarında çalışır.

Başlangıçta Cisco, yönlendiricilerin yalnızca veri gönderecekleri bir sonraki yeri ve buranın ne kadar uzakta olduğunu bilmesini sağlayan IGRP’yi yaptı. Her yönlendirici başkalarına bildiği rotaları anlatır ve hepsi buna göre verinin nasıl gönderileceğine karar verir.

EIGRP, IGRP’nin daha iyi bir versiyonudur. Hala aynı şekilde çalışıyor ancak ağ değiştiğinde daha hızlı ve daha iyi çalışıyor.

Ağda döngülere neden olmadan en iyi yolları bulmak için DUAL adı verilen akıllı bir yöntem kullanır. Bu, yönlendiricilerin kafaları karışmadan verilerin nasıl gönderileceği konusunda hemfikir olabileceği anlamına gelir.

EIGRP’nin nasıl çalıştığını öğrenmek için Cisco Router’lar ve Packet Tracer gibi özel yazılımlar ile pratik yapabilirsiniz. Bu, yönlendiricilerin birbirleriyle nasıl konuştuğunu görmenize ve ağlar arasında veri göndermenin en iyi yoluna karar vermenize yardımcı olur.

Packet Tracer ile Cisco Router’da EIGRP Etkinleştirme

Yönlendiricilerinizde EIGRP’yi açmak istiyorsanız YouTube’da faydalı bir videomuz var. Her adımda size rehberlik eder, böylece her şeyi doğru yaptığınızdan emin olabilirsiniz. Sadece takip edin, ihtiyacınız olan ayarları alacaksınız.

 1. Eğer daha önce Cisco ağ simülatörünü bilgisayarınıza kurmadıysanız bu yazılarımıza göz atın. Size Windows, Linux veya macOS’a nasıl yükleneceğini gösterecekler.

  1) Packet Tracer Kurulum
  2) Ubuntu Packet Tracer Kurulum
  3) macOS Packet Tracer Kurulum

 2. Kurduktan sonra, iki Cisco Router’ı, bir Cisco Switch’i ve bir Bilgisayarı PT çalışma alanına sürükleyip bırakın.
 3. İki yönlendiriciyi birbirine bağlamak için şu adımları izleyin: Öncelikle sol bölmede yönlendiricileri bulun ve üzerlerine tıklayın. Daha sonra her yönlendiriciye bir seri arayüz ve HWIC-2T modülü eklenecektir. Son olarak yönlendiricileri bağlamak için bir Seri DCE kablosu kullanın. Bu, birbirleriyle konuşmalarına ve bir ağ bağlantısı kurmalarına olanak tanır.
 4. Ağ kurulumunuzda tüm cihazları kablolarla bağladıktan sonra, yönlendirme protokolü için iki yönlendirici arasında bir IP adresi aralığı ayarlamanız önemlidir. Bu, birbirleriyle sorunsuz konuşabilmelerini sağlar. Ayrıca yönlendiricilerin GigabitEthernet arayüzleri altındaki ağlar için IP adreslerinin ayarlanması da önemlidir.
 5. Cisco yönlendiriciler arasında ağ kurmak için her birine farklı bir IP adresi vermeniz gerekir. Daha sonra PC’leri switch’lere bağlayın ve TCP/IP ayarlarını doğru yapın.
 6. Yönlendiricilerin Seri ve GigabitEthernet arayüzlerini açmak için CLI’deki “no shutdown” komutunu kullanın. Daha sonra her arayüze seçtiğiniz bloklardan bir IP adresi verin.
 7. Ağ kurulumunda EIGRP Yönlendirmeyi açmak için aşağıdaki adımları izleyin. Öncelikle tüm cihazların doğru şekilde kurulduğundan emin olun. Bunu kontrol ettikten sonra, R1 ve R2’ye belirli komutları yazarak this routing protokolünü etkinleştirin. Bu, ağ kurulumunda tüm cihazların birbirleriyle kolayca konuşabilmesi için sağlam ve verimli bir yönlendirme sistemi oluşturacaktır.
  R1# conf t
  R1(config)# router eigrp 1
  R1(config-router)# network 10.1.1.0 0.0.0.3
  R1(config-router)# network 192.168.5.0 0.0.0.255
  R1(config-router)# end
  
  R2# conf t
  R2(config)# router eigrp 1
  R2(config-router)# network 10.1.1.0 0.0.0.3
  R2(config-router)# network 192.168.10.0 0.0.0.255
  R2(config-router)# end
 8. Packet Tracer ile EIGRP kurduktan sonra yönlendiricilerdeki bu “show” komutlarını kullanarak kurulumun doğru yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz!
  show ip eigrp neighbors
  show ip eigrp neighbors detail
  show ip eigrp interfaces
  show ip eigrp interfaces serial 0/0/0
  show ip eigrp interfaces 100
  show ip eigrp topology
  show ip eigrp traffic
  show ip route
  show ip route eigrp
  show ip protocols
  show key-chain

Sonuç

Özetlemek gerekirse EIGRP, Cisco tarafından üretilen ve verilerin ağlarda sorunsuz bir şekilde hareket etmesine olanak tanıyan sağlam bir yönlendirme protokolüdür. Ağı bozmadan en iyi yolları bulmak için DUAL adı verilen bir yöntemi kullanması akıllıcadır.

Geliştirilmiş İç Ağ Geçidi Yönlendirme Protokolü hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Fakat, onu Packet Tracer kullanarak bir Cisco yönlendiricide nasıl yapacağınızı bu makalede öğrenebilirsiniz. Bu bilgiyle ağınız için bir ses yönlendirme sistemi oluşturabilirsiniz, böylece tüm cihazlarınızın birbiriyle sorunsuz bir şekilde konuşabilmesi sağlanır.

Bilgisayarların nasıl iletişim kurduğunu daha iyi anlamak istiyorsanız Packet Tracer’da OSPF yapılandırma hakkındaki makalemizi okuyun. Cisco yönlendirici üzerinde yönlendirme için başka bir yöntemi ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

Copyright © 2018 - 2024