RAMDisk Nedir Nasıl Oluşturulur?

Sık sık oyun oynamayan bir kullanıcıysanız veya bilgisayarınıza taktığınız çok fazla bellek varsa, her zaman% 10 kapasiteye sahip olursanız, bir RAMDisk’in çalışmasını test etmek için mükemmel bir seçenektir. Süper hızlı ve şaşırtıcı performansı içeren programları yükleyebileceksiniz.

RAMDisk Nedir?

Bir RAMDisk, RAM’in bir kısmının sabit sürücüsü olarak kullanılmasıdır. Öyleyse, bir RAMDisk oluşturursak, RAM modüllerimizin kullanılabilir veya kullanılmayan bir bölümünü kullanarak bilgisayarımızda sanal bir sabit disk oluşturacağız.

Bu sanal sabit disk normal SSD ve tabii ki mekanik bir sabit disk gibi diğerlerine göre daha hızlı olacaktır. Bu teknik sayesinde, 32 veya 64 GB gibi büyük miktarlarda olması durumunda, bilgisayar üzerindeki RAM’i kullanacağız.

Ancak yalnızca çok fazla RAM’e ihtiyacımız yok, bilgisayardan 4 GB RAM kullanan oyun veya programları kullanmadığımız zamanlarda kullanmak için yalnızca 4 GB RAMDisk oluşturabiliriz. Bir RAMDisk’in en büyük avantajı, onu kolayca ve hızlı bir şekilde oluşturup silebilmektir. Ayrıca RAM’de bilgi depoladığımızı da aklımızda tutmamız gerekir, bu nedenle bilgisayarımızı kapattığımızda, RAM geçici bir depolama olduğundan tüm bilgiler silinir.

Bilgisayarı kapatmadan önce tüm bilgileri normal ve güncel sabit diskimizde depolarsak, RAMDisk’in silinmesini önleyebiliriz.

RAMDisk kullanmanın en önemli amaçlarından biri, 4K’da video düzenlemede, sabit diskin fazla kullanılması ve düzgün oynatma ve kodlama için yüksek aktarım hızlarına ihtiyaç duyulması nedeniyle kullanılmasıdır.

Windows 10’da RAMDisk Oluşturma

Şimdi bilgisayarımızda bir RAMDisk oluşturalım ve performansını test edelim.

RAMDisk oluşturmak için ImDisk Toolkit adlı ücretsiz bir yazılımı kullanacağız.

İşlem çok basittir, varsayılan değerleri sihirbazın başlangıç ​​ekranında bırakıp “Install” a tıklıyoruz ve kurulumun bitmesini bekliyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra masaüstümüzde 3 kısayol elde etmiş olacağız.

Configure RAMDisk” başlığına tıklılıyoruz ve daha sonra görünen ilk ekranda, depolama miktarını, dosya sistemini ve bilgisayarımızı başlattığımızda silinme olasılığı gibi diğer seçenekleri yapılandırmak için “Temel” sekmesine tıklayoruz.

Şimdi, farklı yapılandırma seçeneklerine sahip olacağımız “Gelişmiş” sekmesinde:

  • Küme boyutu ve birim etiketi
  • NFTS sıkıştırmasını etkinleştirin
  • Bir bağlama noktası kullanın: sanal sabit diskin bağlama noktasını belirli bir yere yerleştirmek için.

Veri” sekmesinde, bir klasörün içeriğini doğrudan sanal sabit diske yüklenecek şekilde seçebiliriz.

Önemli bir seçenek “Sistem kapatıldığında senkronize et“. Bu seçenek sayesinde sistemi kapattığımızda, içeriği sabit diskimizin seçilen yerinde saklanır. Bu şekilde sakladığımız bilgileri kaybetmeyeceğiz.

İsteğinize göre tüm konfigürasyonları yaptıktan sonra, “Kabul Et” üzerine tıklıyoruz, ve böylece RAMDisk sistemimizde oluşturulacaktır. Bir özellik penceresi, normal bir sabit sürücüymiş gibi otomatik olarak açılır. Ek olarak, “Bu Bilgisayar“ı açtığımızda, onu normal bir sabit diskmiş gibi göreceğiz.

Seçilen hafızanın şu anda bir sabit disk olarak kullanıldığını görüyoruz, bu yüzden onu kullanırken silemeyiz veya devre dışı bırakamayız.

Doğal olarak, bu üniteyi normal şekilde kullanabilir ve hatta içine programlar yükleyebiliriz.

RAMDisk’i Silme veya Devre Dışı Bırakma

RAMDisk kullanmaktan vazgeçtiğinizde, tek yapmamız gereken tekrar “RAMDisk’i Yapılandır” a tıklamak ve onu kaldırmak için “unmount” düğmesine tıklamaktır.

Copyright © 2018 - 2024