SMTP, POP ve IMAP Nedir?

Web sitenizde e-postalar kullanıyorsanız veya herhangi bir e-posta yazılımı kullanıyorsanız, SMTP, POP3 ve IMAP terimlerini duymuş olabilirsiniz.

Bu protokoller kurumsal firmalar için hayati öneme sahiptir, çünkü müşterilere gönderdikleri e-postaları ve bunları teslim etme yeteneklerini doğrudan etkiler.

Her ne kadar SMTP oldukça teknik bir mesele olsa da ve tüm bunlar mühendisler için biraz zor gelse de, SMTP, POP3 ve IMAP4 protokollerini iyi anlamak önemlidir.

SMTP Nedir?

SMTP protokolü hakkında ile başlamamın nedeni, diğer iki protokolün çalışma şeklinden oldukça farklı olmasıdır.

Bu durumda, Basit Posta Aktarım Protokolü (SMTP), bir e-posta istemcisinden (Thunderbird, Apple Mail veya Microsoft Outlook) bir e-posta sunucusuna e-posta göndermek için yaygın olarak kullanılır.

Ayrıca, bir e-posta sunucusundan diğerine e-postaları iletmek veya iletmek için oldukça sık kullanılır. Gönderenin ve alıcının farklı e-posta sağlayıcıları varsa, akışları bir sunucudan diğerine aktarma yeteneği gereklidir.

SMTP, RFC 5321’de belirtildiği gibi, standart olarak 25 numaralı bağlantı noktasını kullanır. 587 ve 465 numaralı bağlantı noktalarını da kullanabilirsiniz. İkincisi, artık eski olması beklenen güvenli SMTP (SMTPS) için tercih edilen bağlantı noktası olarak tanıtıldı. Gerçeği olmasına rağmen hala bazı posta servis sağlayıcıları tarafından kullanılıyor.

POP Nedir?

Postane Protokolü veya POP, e-posta iletilerini bir posta sunucusundan bir posta istemcisine almak için kullanılır. Bu protokolün en son sürümü tüm dünyada kullanılmaktadır, bu nedenle halihazırda POP3 olarak adlandırılmaktadır.

RFC 1939’da belirtildiği gibi POP sürüm 3, uzantıları ve çok sayıda kimlik doğrulama mekanizmasını destekler. Kimlik doğrulama özellikleri, kötü niyetli kullanıcıların, kullanıcı mesajlarına erişme yetkisi vermesini önlemek için gereklidir.

Genel olarak, POP3 müşterilerden gelen mesajlar bu şekilde işler:

  1. Posta sunucusunun 110 numaralı bağlantı noktasına bağlanır (SSL / TLS bağlantıları için 995).
  2. E-postayı alır.
  3. Sunucuda depolanan mesajların kopyalarını siler.
  4. Söz konusu sunucu ile bağlantısını keser.

POP istemcileri, sunucunun indirilen postanın bazı kopyalarını kaydetmeye devam etmesine izin verecek şekilde yapılandırılmış olabilir. Yukarıda belirtilen adımlar en sık kullanılanlardır. Kopyaları sunucuda bırakmak, genellikle IMAP ile yapılan bir işlemdir.

IMAP Nedir?

Internet İleti Erişim Protokolü (IMAP), mevcut IMAP4 sürümünde en gelişmiş protokoldür. Kullanıcıların ilgili mesajları gruplandırmasına ve bunları daha sonra hiyerarşik olarak organize edilebilen klasörlere kaydetmesine olanak tanır. Ayrıca, bir e-postanın ne zaman okunduğunu, silindiğini veya iletildiğini bildirir. Kullanıcıların posta kutularında arama yapmasına izin verir.

IMAP protokolü genel olarak şu şekilde çalışır:

  1. 143 numaralı bağlantı noktasındaki posta sunucusuna bağlanır (veya SSL / TLS bağlantısı durumunda 993).
  2. E-postayı alır.
  3. Posta istemcisi uygulaması istenen mesajları indirinceye kadar bağlı kalır.

Daha önce de belirtildiği gibi, bu durumda mesajlar sunucudan silinmez, bunlar daha büyük sonuçları doğurur.

SMTP Nasıl Çalışır?

Şimdi SMTP’nin ne anlama geldiğini biraz daha iyi anlıyorsanız (umarım), sizi gerçekten ilgilendiren şeye gidelim: e-postanın sunulması veya “teslim edilebilirliği”.

E-postalarınızı göndermek için kullandığınız SMTP sunucusu belirli bir IP adresiyle ilişkili. Bu IP adresi, doğrudan ISS’ler tarafından göndericinin itibarını doğrulamak için kullanılan adres olduğundan, teslimat kapasitesiyle doğrudan ilgilidir.

Hizmetlerinin doğası gereği, klasik e-posta sağlayıcıları (Gmail, Yahoo, Outlook vb.) Tarafından yapılandırılmış SMTP sunucuları, toplu e-postaların gönderilmesini idare edecek şekilde uyarlanmamış.

Bunun nedeni IP adreslerinin yakından izlenmemesidir, bu da bir spam gönderen ile aynı sunucudan e-posta gönderebileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, daha önce belirtilenler gibi klasik e-posta sağlayıcıları aracılığıyla toplu e-postalar gönderirseniz, spama düşebilirsiniz.

POP3 ve IMAP4 Arasındaki Fark

Temel olarak, POP3 e-posta protokolü ile IMAP protokolü arasındaki en büyük fark, ilk protokolün e-posta almak, diğerinin göndermek için tasarlanmamış olmasıdır. Bu tür bir posta protokolü geliştirmenin asıl amacı, kullanıcıya her zaman bağlanmadan e-posta yönetme imkanı vermekten başka bir şey değildir; bu, çoğu durumda kullanıcılar için mükemmel bir avantajdır. Fakat İnternet veya telefon bağlantıları zayıf olduğunda dezavantaj olacaktır.

Kararlı bir İnternet bağlantımız varken e-postayı indirmemize ve daha sonra bağlantımız kesildiğinde veya kapsama alanı dışında kaldığımızda kontrol etmemize olanak tanır.

Buna karşılık, IMAP protokolü bağlı ve bağlantısı kesilmiş çalışma modlarına izin verir, manuel olarak silmeye karar verene kadar sunucuda e-posta mesajları bırakmamıza izin verir, bu da daha sonra diğer bilgisayarlardan veya tabletler gibi mobil cihazlardan okumamıza izin verir.

IMAP e-posta protokolünün en büyük dezavantajı, internete her zaman bağlı kalmak zorunda olduğumuz e-postaları indirmek ve yazmaktır; bu, genellikle ekonomik açıdan yüksek olabilen ek bir maliyet gerektirmektedir.

E-postaları okumanız gerektiğinde İnternet bağlantısı yoksa, mesajlar bilgisayar veya cihazda değilse, e-posta sunucusunda depolandığından bu işlemi gerçekleştiremeyiz.

Copyright © 2018 - 2024