Oracle VM VirtualBox 6.1 Kullanarak Kali Linux 2022 Kurulumu

Bu makale size fiziksel bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarında Oracle VM VirtualBox 6.1.38 sanallaştırma yazılımını kullanarak yeni bir sanal makinede Kali Linux 2022.3 işletim sistemi nasıl kurulur gösterir.

Bildiğiniz gibi Oracle firmasının geliştirdiği ücretsiz VirtualBox sanal makine programını bilgisayarınıza kurduktan sonra birçok işletim sistemini sanal olarak kullanmanız mümkündür.

Oracle yazılımı ile yeni bir sanal makine oluşturup üzerine Windows, Linux veya macOS sistemlerinden birini kurabilirsiniz.

Windows sisteminizde Linux dağıtımlarını deneyip test etmenizi kolaylaştıran bu yazılım sayesinde kişisel deneyimlerinizi daha kolay arttırmanıza yardımcı olur.

VirtualBox sanal bilgisayarı oluşturup üzerine Kali Linux dağıtımını kurmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: VirtualBox açınız ve sanal makine sihirbazını görüntülemek için anasayfada New (Yeni) simgesine tıklayınız. Sihirbazı açtıktan sonra kuracağınız işletim sisteminin adını yazınız ve PC’nizde nereye yedeklemek istiyorsanız ilgili konumu yapılandırınız. Son olarak, Kali için versiyon kısmından Debian (64-bit) seçiniz.

Adım 2: Memory Size (Bellek Boyutu) ayarlarından Kali guest işletim sistemi için minimum 4 GB veya 8 GB bir değer belirleyiniz.

Adım 3: Hard Disk (Sabit Sürücü) ayarlarından Create a Virtual Hard Disk Now (Şimdi Sanal Bir Sabit Sürücü Oluştur) seçiniz ve Create (Oluştur) tıklayınız.

Adım 4: Sanal Hard Disk dosya türü olarak VDI (VirtualBox Disk Image) seçiniz.

Adım 5: Fiziksel HDD’nizde sanal diski Dynamically (Dinamik Olarak) veya Fixed (Sabit) olarak yedekleyebilirsiniz. Bu ayarı Dynamically Allocated (Dinamik Olarak Genişleyen) olarak yapılandırırsanız, VM’nin disk boyutu yapılan işlem sırasında host diskinizden tahsis edilecektir.

Adım 6: Sanal diskin boyutunu varsayılan değerden daha yüksek bir değerde arttırınız ve yedeklemek konumunu değiştirmeyiniz.

Adım 7: Kali Linux sanal makine oluşturduktan sonra Settings (Ayarlar) tıklayınız.

Adım 8: Host PC ile VM arasında dosya transferi yeteneklerini etkinleştirmek için General (Genel) / Advanced (Gelişmiş) ayarlarında Shared Clipboard (Paylaşılan Pano) ve Drag’n’Drop (Sürükle ve Bırak) özelliklerini Bidirectional (Çift Yönlü) olarak değiştiriniz.

Adım 9: System (Sistem) ayarlarından Boot Order (Önyükleme Sırası) aygıtlarından Floppy siliniz ve Optical (Optik Sürücü) birincel aygıt olarak yapılandırınız.

Adım 10: Processor (İşlemci) ayarlarından host bilgisayarınızın işlemcisine göre sanal çekirdek sayısını arttırınız. vCPU değerini, 2 veya 4 olarak yapılandırabilirsiniz.

Adım 11: Display (Görüntü) / Screen (Ekran) ayarlarından 3D hızlandırmayı etkinleştirdikten sonra video belleğini 128 MB olarak yapılandırınız.

Adım 12: Storage (Depolama) ayarlarından SATA Controller özelliklerinde Host I/O Cache etkinleştiriniz ve optik sürücüyü seçiniz ve sanal makineye ISO dosyası eklemek için imaj simgesine tıklayınız ve Choose a disk file (Bir disk dosyası seç) seçeneğini seçiniz.

Adım 13: Please choose a virtual optical disk file penceresinde PC’nize indirdiğiniz Kali ISO dosyasını seçiniz.

Adım 14: Son olarak, sanal bilgisayarda USB 3.0 aygıtlarınızı kullanabilmeniz için USB aygıtı ayarlarından uyumluluk ayarını 3.0 (xHCI) olarak değiştiriniz.

Adım 15: Kali sanal bilgisayarı çalıştırınız ve kurulum sihirbazında Graphical Install (Grafiksel Kurulum) seçeneğinde Enter’a basınız.

Adım 16: Kurulum sihirbazında sistem dilinizi seçiniz ve lokasyonunuzu yaşadığınız konuma göre seçiniz.

Adım 17: VM’de kullanacağınız klavye düzenini seçiniz ve sonraki pencerede kullanıcı hesabı adınızı yazınız.

Adım 18: Kullanıcı adınızı değiştirmeyiniz ve parola oluşturunuz.

Adım 19: Sistem saati için zaman bölgesini seçiniz ve disk yapılandırmasında Guided – Use Entire Disk (Kılavuzlu – Tüm Diski Kullan) seçiniz.

Adım 20: Partition işlemi için sanal diskinizi seçiniz ve Linux’e yeni başlayan biriyseniz bir sonraki disk ayarında All Files In One Partition (Tüm Dosyalar Tek Bölümde) seçiniz.

Adım 21: Partition işlemi için özet bilgileri içeren pencerede Finish Partitioning and Write Changes to Disk (Bölümlemeyi Bitir ve Değişiklikleri Diske Yaz) seçiniz.

Adım 22: Formatlanacak bölümleri kontrol ettikten sonra diske değişiklikleri yazmak için Yes (Evet) seçiniz.

Adım 23: Yazılım seçim penceresinde sisteminizi kullanmak istediğiniz masaüstü ortamını seçiniz.

Adım 24: Install the GRUB Boot Loader penceresinde boot menüsünü kurmak istediğiniz diski seçiniz.

Adım 25: Kali kurulumunu tamamladıktan sonra sanal sisteminizi yeniden başlatınız.

   İlgili Yazılar

1. Kali’de Oracle Yazılımını Kurma
2. Linux Mint’te VirtualBox Kurulumu
3. VirtualBox ile Ubuntu Kurma
4. VirtualBox ile Linux Mint Kurma
5. Sanal Makine Oluşturma

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.