Oracle VM VirtualBox 7 Kullanarak Kali Linux 2024 Kurulumu

Kali Linux hakkında daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? İnsanların güvenliği test etmek için kullandıkları ünlü bir ücretsiz Linux türüdür. Bunu sanal bir bilgisayara koymak, herhangi bir risk almadan denemenin mükemmel bir yoludur.

Bu yazımızda Oracle VM VirtualBox isimli programı kullanarak Kali Linux 2024’ü sanal makine üzerine kurmanıza yardımcı olacağız. İster yeni başlıyor olun ister zaten çok şey biliyor olun, bu çok basit. Bu kılavuz, bu işletim sistemini taklit bir PC’de hızlı bir şekilde kullanmanızı sağlayacak!

VirtualBox ile Kali Linux Kullanımı

VirtualBox’ı Deneyin: Kali Linux Gibi Sistemleri PC’nizi Değiştirmeden Test Edin

VirtualBox’ı biliyor musun? Oracle tarafından yapılmış ücretsiz bir programdır. PC’nizde yüklü olmasalar bile, PC’nizde aynı anda birçok farklı sistemi çalıştırmanıza olanak tanır.

Windows, Linux ya da macOS gibi yeni bir sistemi denemek istiyorsanız bunu merkezi sisteminizi bozmadan yapabilirsiniz. VirtualBox’ın içinde bir sanal makine oluşturursunuz ve ardından onun üzerinde her türlü şeyi deneyebilirsiniz.

Herhangi bir önemli taahhüt olmadan bir şeyleri test etmek ve öğrenmek için kullanışlıdır. Linux’u merak ettiğinizi ancak Windows’tan vazgeçmek istemediğinizi söyleyin. Bu yazılımla, birincil cihazınızda hiçbir şeyi değiştirmeden Linux’u test edebilirsiniz.

Oracle sanallaştırmayı kullanmak, hiçbir şeyi bozma endişesi olmadan farklı işletim sistemlerini deneyebileceğiniz bir oyun alanına sahip olmak gibidir. Geliştiriciler için de son derece faydalıdır. Ortalıkta çok sayıda farklı bilgisayara ihtiyaç duymadan programlarını diğer sistemlerde test edebilirler.

VirtualBox Programıyla Kali OS Kurmak

Eğer bir VM yapıp üzerine Kali Linux kurmak istiyorsanız bunu videomuzu izleyerek ya da bazı basit adımları takip ederek yapabilirsiniz. Bu adımlar, sanal bilgisayarınızı VirtualBox kullanarak kurmanıza ve ardından yüklemenize yardımcı olacaktır. İşiniz bittiğinde, tamamen kurulmuş ve kullanıma hazır bir taklit bilgisayarınız olacak.

 1. İlk önce VirtualBox’ı açın. Daha sonra yeni bir taklit bilgisayar oluşturmaya başlamak için Yeni düğmesine tıklayın. Bu bir sihirbazı ortaya çıkaracaktır. Sihirbazda, sahte bilgisayarınıza bir ad verin ve onu bilgisayarınızda nereye kaydetmek istediğinizi seçin. Son olarak bu işletim sistemi seçeneklerinden Debian’ı (64-bit) seçin.
 2. Kali’nin ne kadar belleğe ihtiyacı olduğunu ayarlarken minimum olarak 4 GB veya 8 GB’yi seçmek en iyisidir. Bu sayede Kali sorunsuz çalışacak ve yeterli hafızaya sahip olmadığı için herhangi bir sorun yaşamayacaktır.
 3. Sahte bir sabit sürücü oluşturmak için Sabit Disk ayarlarına gidin ve Create a Virtual HDD Now (Şimdi Sanal HDD Oluştur) seçeneğini seçin. Bu işlemin ardından Create butonuna tıklayarak sanal hard diski oluşturmaya başlayın.
 4. Yeni bir VM oluşturduğunuzda, karmaşıkmış gibi görünen sürücü dosyası olarak VDI’yı (VirtualBox Disk Image) seçin. Bu şekilde sanal bilgisayarınız iyi çalışacak ve tüm öğelerinize herhangi bir sorun yaşamadan erişebileceksiniz.
 5. Bir sanal disk oluşturduğunuzda iki tür arasında seçim yapabilirsiniz: Dynamically Allocated (Dinamik Olarak Tahsis Edilmiş) veya Fixed (Sabit). Dinamik Olarak Ayrılmış’ı seçerseniz, sahte sabit disk küçük başlayacak ve siz ona bir şeyler ekledikçe daha belirgin hale gelecektir. Gerçek bilgisayarınızın sabit diskindeki alanı kullanır.
 6. VM’nizin yeterli disk alanına sahip olduğundan emin olmak için sabit sürücüyü varsayılan boyuttan daha büyük yapın. Ancak kaydettiğiniz yerde saklayın çünkü bu, yedekleme ve geri yükleme şeklinizi bozabilir.
 7. Kali Linux VM’yi VirtualBox’ta yaptıktan sonra Settings (Ayarlar) tıklayarak bir sonraki adıma geçin. Ne kadar bellek kullandığı, internet bağlantısı ve diğer şeyler gibi şeyleri buradan ayarlayabilirsiniz. Sahte bilgisayarınızın sorunsuz çalışması için her şeyin doğru ayarlandığından emin olun.
 8. Dosyaları gerçek cihazınız ile taklit cihazınız arasında taşımayı kolaylaştırmak için bazı ayarları değiştirmeniz gerekir. General (Genel) / Advanced (Gelişmiş) gidin ve Paylaşılan Pano ve Sürükle ve Bırak’ı Bidirectional (Çift Yönlü) olarak ayarlayın. Bu, her iki sistem arasında dosya ve bilgileri sorunsuz bir şekilde paylaşmanıza olanak tanır.
 9. Bilgisayarınızın disket yerine öncelikle DVD veya CD’den başlatılmasını istiyorsanız bazı ayarları değiştirmeniz gerekir. Sistem ayarlarına gidin, Önyükleme Sırasını bulun ve listeden Disketi çıkarın. Ardından birincil cihaz olarak Optik’i seçin. Değişiklikleri kaydedin; bilgisayarınız önce DVD veya CD’den başlayacaktır.
 10. Bu işletim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlamak için İşlemci ayarlarında kullandığı taklit çekirdek sayısını değiştirebilirsiniz. Gerçek bilgisayarınızın kaç çekirdeğe sahip olduğuna bakın. Ardından vCPU değerini buna bağlı olarak 2 veya 4 olarak ayarlayın. Bu, sahte bilgisayarınızın gerçek bilgisayarınızın gücünü daha iyi kullanmasına yardımcı olur, böylece daha sorunsuz çalışır.
 11. Ekranınızın daha iyi görünmesini sağlamak için Display (Görüntü) / Screen (Ekran) ayarlarınızda 3D hızlandırmayı açın. Bundan sonra en iyi sonuçları elde etmek için video belleğinizi 128 MB’ye ayarlayın.
 12. Depolama ayarları altındaki SATA Denetleyici özelliklerinde Host I/O Cache açın. Ardından optik sürücüyü seçin, resim simgesine tıklayın, ISO dosyasını taklit bilgisayara ekleyin ve bir disk dosyası seçin.
 13. Please choose a virtual optical disk file (Lütfen bir sanal optik disk dosyası seçin) yazan pencerede bilgisayarınıza kaydettiğiniz Kali ISO dosyasını seçin.
 14. Son olarak USB cihaz ayarlarında uyumluluk ayarını 3.0 (xHCI) olarak değiştirin, böylece USB 3.0 cihazlarınızı VM’de kullanabilirsiniz.

VirtualBox ile Kali Linux Sistemini Yapılandırma

 1. VirtualBox ile Kali Linux yapılandırmaya başlamak için VM’yi açın ve kurulum sihirbazını takip edin. Sihirbaza ulaştığınızda, Graphical Install (Grafiksel Kurulumu) seçin ve kuruluma başlamak için Enter tuşuna basın.
 2. Siz ayarları yaparken sihirbaz sizden sisteminiz için bir dil seçmenizi isteyecektir. En çok beğendiğinizi seçin. Ayrıca bulunduğunuz yere göre konumunuzu seçin. Bu, sisteminizin doğru çalışmasını ve yerel ayarlarınızla eşleşmesini sağlar.
 3. Kali VM’nizi kurmaya devam etmek için seçeneklerden doğru klavye stilini seçin. Ardından kullanıcı hesabınızın adını isteyen yeni bir pencere açılacaktır. Kuruluma devam etmek için bunu yazmanız yeterli.
 4. Lütfen kullanıcı adınızı veya şifrenizi seçtikten sonra değiştirmeyin. Bunlar hesabınızı güvende tutmak için çok önemlidir. Eğer onlarla uğraşırsanız, birileri eşyalarınıza izniniz olmadan girebilir. Bu nedenle Kali kullanıcı adınızı ve şifrenizi kendinize saklamanız ve kimseye söylememeniz en iyisidir.
 5. Sistemi kurarken saat için doğru saat dilimini seçmeniz gerekecektir. Zamanın doğru olması için bulunduğunuz yere uygun olanı seçtiğinizden emin olun. Ayrıca, diski kurarken, tüm alanı sistemi kurmak için kullanmak üzere Guided – Use Entire Disk (Kılavuzlu – Tüm Diski Kullan) seçeneğini seçin.
 6. Sanal sürücünüzdeki alanı bölmek için kullanmak istediğiniz taklit diski seçin. Linux’ta yeniyseniz, All Files In One Partition (Tüm Dosyalar Tek Bölümde) seçeneğini kullanmak en iyisidir. Bu şekilde tüm eşyalarınız tek bir yerde olacak ve bu da yeni başlayanlar için daha kolay olacaktır.
 7. Alanı bölmeyi tamamlamak için Finish Partitioning (Bölümlemeyi Bitir) seçin ve ardından değişiklikleri diske kaydedin. Bu seçeneği, bölümlerle yaptıklarınızın özetini gösteren pencerede göreceksiniz. Bu adım çok önemlidir çünkü tüm değişikliklerinizin kaydedilmesini ve uygulamaya konulmasını sağlar.
 8. Formatlamaya başlamadan önce hangi parçaların değiştirileceğini bir kez daha kontrol edin. Formatlamak istediğiniz disk bölümlerinden emin olduktan sonra evet yazan seçeneği seçerek değişiklikleri diske kaydedin ve formatlamayı başlatın.
 9. Yazılım seçeneklerini gördüğünüzde Kali sisteminiz için hangi masaüstü stilini istediğinizi düşünün. Bu seçim, ekranınızın her gün nasıl görüneceğine ve çalışacağına karar verir. Bu yüzden acele etmeyin ve beğendiğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz şeye uygun olanı seçin.
 10. Install the GRUB Boot Loader penceresine ulaştığınızda, önyükleme menüsünde disklerin bir listesini göreceksiniz. Sadece önyükleyiciyi koymak istediğiniz yeri seçin.
 11. Kali’yi kurduktan sonra her şeyi tamamlamak için VM’nizi yeniden başlatmanız gerekecek. İşletim sisteminizi yeniden başlatmak ve doğru şekilde kurulduğundan emin olmak için talimatları izlemeniz yeterlidir.

Sonuç

Oracle VM VirtualBox kullanarak Kali Linux kurmak kolaydır. Buradaki adımları uygulamanız yeterli. Sanal makineler, gerçek bilgisayarınız için herhangi bir risk oluşturmadan farklı işletim sistemlerini denemenize olanak tanır.

İster yeni başlayan ister uzman olun, sanal makine kullanmak yeni şeyler öğrenmenin ve test etmenin güvenli bir yoludur. Bu nedenle, bunu bir VM üzerinde denemek istiyorsanız bu kılavuza bir şans verin!

Ayrıca, bir başka harika şey olan Debian’ı bilgisayarınıza nasıl yerleştireceğinizi öğrenmek istiyorsanız, VirtualBox Kullanarak Debian Kurulumu adlı makalemize bakın. Bu, gerçek bilgisayarınıza koymadan test etmenin basit bir yoludur. Ve VirtualBox’ı kullanmak, bilgisayarınızda herhangi bir soruna yol açmadan bazı şeyleri denemenize ve öğrenmenize olanak tanır.

Copyright © 2018 - 2024