Ethernet Nedir? | Ağ Oluşturmadaki Rolünü Anlama

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe ağ iletişimi günlük yaşamımızda çok önemli hale geldi. Ev veya ofis gibi küçük bir alana bağlanan cihazların en popüler yolu olan Ethernet, nesnelerin birbirleriyle konuşma şeklini değiştirdi.

Güvenilirdir, güvenlidir ve pek çok şeyin üstesinden gelebilir; bu nedenle birçok insan bunu evde ya da işte bağlantı kurmak için kullanıyor. Bu makalede Ethernet nedir, çalışır veya günümüzde işleri birbirine bağlama şeklimiz açısından neden bu kadar önemli olduğunu öğreneceğiz.

Ethernet Nedir?

Credit: Pixabay

Bilgisayar Sistemlerinde Sıklıkla Duyduğumuz Ethernet Terimi Nedir?

Ethernet Nedir? Ethernet ağı, insanlar bir şeyleri birbirine bağlamaktan bahsederken çokça duyduğunuz bir kelimedir. Ama gerçekte nedir? Temel olarak, gadget’ların kablolar kullanarak birbirleriyle konuşmasının bir yoludur. Eviniz veya ofisiniz gibi yeterli alandaki nesnelerin birbirine bağlanmasının en yaygın yolu budur.

Anlaşma şu: protokol adı verilen bir dizi kurala uyuyor. Bu kurallar, gadget’lar birbirlerine bilgi gönderdiğinde, bilginin oraya güvenli & sorunsuz şekilde ulaşmasını sağlar. Ayrıca bilgilerin ağ üzerinden nasıl paketleneceğine ve gönderileceğine ya da aygıtların birbirleriyle nasıl sohbet edeceğine de karar verirler.

Ethernet Geçmişi

1970’lerde Robert Metcalfe adında bir adam tarafından icat edildi. Xerox Corporation’ın Palo Alto Araştırma Merkezi (PARC) adlı bir yerde çalışıyordu. Metcalfe, bilgisayarların aynı kabloyu kullanarak birbirleriyle nasıl konuşmasını sağlayacağını bulmaya çalışıyordu ve Ethernet ağı yapısını buldu.

Versiyon 1.0 adı verilen Ethernet ilk versiyonu 1980 yılında çıktı. Saniyede 10 megabite (Mbps) varan hızlarda veri gönderebiliyordu. O zamandan bu yana giderek daha da hızlandı. 400 Gigabit kablolu ağ teknolojisi olarak adlandırılan en yeni sürüm, saniyede 400 gigabite (Gbps) kadar veri gönderebiliyor.

Günümüzde hemen hemen her bilgisayar veya cihaz, bağlanmak için onu nasıl kullanacağını biliyor. Bu, ev & ofis gibi aynı yerde bulunan cihazların birbiriyle konuşmasının standart yoludur. Ayrıca dünyadaki internet trafiğinin büyük bir kısmı Ethernet kullanan ağlar üzerinden geçiyor.

Ethernet Avantajları

Bunun büyük bir artısı ne kadar güvenilir olduğudur. Diğer kablosuz şeyler veya duvarlar gibi şeyler tarafından bozulabilen Wi-Fi’nin aksine, bu bağlantılar güçlü kalır. Bu nedenle büyük veri merkezleri ve fabrikalardaki makinelerin kontrol edilmesi gibi temel şeyler için sıklıkla kullanılıyorlar.

Aynı zamanda eşyaları güvende tutar. Veriler Wi-Fi gibi hava yerine kablolar üzerinden gittiğinden, sinsi insanların olup biteni gözetlemesi daha zordur.

Ve tahmin et ne oldu? Aynı zamanda süper esnektir. Ağınızı büyütmeniz gerekiyorsa daha fazla anahtar ya da yönlendirici ekleyebilirsiniz. Yapı taşları gibidir; ihtiyaç duyduğunuzda büyümesi kolaydır.

Ayrıca, birçok farklı cihazı bağlama konusunda mükemmeldir. Bilgisayarlar, yazıcılar, sunucular; adını siz koyun. Hatta tüm ağları birbirine bağlayarak çeşitli yerlerin birbiriyle konuşmasını kolaylaştırabilir.

Ethernet Ağı Özellikleri

1) Hız & Bant Genişliği

Süper hızlı olması aynı anda birçok veriyi işlemesi ile ünlüdür. Hangi donanım ya da kabloları kullandığınıza bağlı olarak saniyede 10 megabitten (Mbps) saniyede 100 gigabite (Gbps) kadar yüksek hızlarda ilerleyebilir.

Bu, büyük dosyalar göndermek, video akışı yapmak ve hızlıca hareket etmede çok fazla veri gerektiren işleri yapmada mükemmel olduğu anlamına gelir.

2) Güvenilirlik

Bir ağa bağlanmanın gerçekten güvenilir bir yoludur. Kablosuz sinyaller yerine kablolar kullandığından, parazit ayrıca sinyal kaybı gibi nedenlerle çok çabuk bozulmaz.

Ayrıca, verilerin birbirine çarpması durumunda bunu tespit eden akıllı bir sisteme sahiptir, böylece her şeyin hatasız olarak doğru şekilde gönderilmesini sağlar.

3) Güvenlik

Ağınızı süper güvende tutar. Kablolu ağ teknolojisi üzerinden veri gönderdiğinizde her şey karışır, bu nedenle sinsi kişilerin özel eşyalarınızı ele geçirip çalması zordur.

Daha da güvenli hale getirmek istiyorsanız, yalnızca yetkili kullanıcıların içeri girebileceği şekilde ayarlayarak ekstra bir koruma katmanı ekleyebilirsiniz.

4) Ölçeklenebilirlik

Ethernet ağlarını istediğiniz zaman büyütebilir ya da küçültebilirsiniz.

Daha fazla gadget ekliyorsanız veya ağınıza daha fazla kişi katılıyorsa, bunu herhangi bir aksama olmadan halledebilir. Bu kadar esnek.

5) Uyumluluk

Ethernet ağı oldukça popüler olduğundan aklınıza gelebilecek her cihazla çalışır.

İster normal bir bilgisayar, ister dizüstü bilgisayar, yazıcı veya ağa bağlanan herhangi bir şey olsun, LAN bağlantı arayüzüyle gayet iyi çalışacaktır. Sanki aynı dili konuşuyorlar.

Ethernet Çeşitleri Nelerdir?

Bir Ethernet Kablosu

Credit: Pixabay

Teknoloji geliştikçe, mevcut farklı teknoloji türleri hakkında bilgi sahibi olmak güzel. Ev, ofis ortamlarında aygıtların birbirleriyle konuşmasının yaygın bir yoludur.

Ethernet 1970’lerden beri var ancak zamanla daha iyi hale geldi. Bu başlıkta farklı türlerine ve her birini özel kılan şeylere göz atacağız.

1) 10BASE-T

İlk ethernet ağı türüne 10BASE-T adı verildi. 1980’lerde ortaya çıktı. Verileri saniyede 10 megabit (Mbps) hızında taşıyan bir LAN bağlantı türüdür ayrıca korumasız bükümlü çift (UTP) adı verilen kabloları kullanır. 10BASE-T ile cihazlar yıldız şeklindeki bir hub’a veya anahtara bağlanır.

2) 100BASE-T

100BASE-T, 1990’larda ortaya çıkan bir Hızlı Ethernet ağı türüdür. Verileri, 100 megabit (Mbps) olarak taşır, tıpkı 10BASE-T gibi UTP kabloları kullanır.

Harika olan şey, 100BASE-T’nin eski 10BASE-T’yi kullanan cihazlarla hala konuşabilmesidir. Biri daha hızlı olmasına rağmen tıpki aynı dili konuşuyorlarmış gibi.

3) 1000BASE-T

1000BASE-T, 2000’li yılların başında gün yüzüne çıkan bir Gigabit Ethernet ağı çeşitidir. Verileri saniyede 1 gigabit (Gbps) hızında iletir, tıpkı eski 100BASE-T gibi UTP kablolarıyla ilişkilidir.

Güzel olan şey, 1000BASE-T’nin hala eski 100BASE-T’yi kullanan cihazlarla konuşabilmesidir. Biri çok daha hızlıdır ancak sanki birbirlerini anlıyorlarmış gibi çalışırlar.

4) 10GBASE-T

10GBASE-T ethernet ağı 2000’li yılların sonlarında ortaya çıkan türdür. Süper hızlıdır, paketleri saniyede 10 gigabit (Gbps) hattında taşır, ayrıca UTP kabloları kullanır.

Ancak 1000BASE-T gibi eski türlerin aksine, 10GBASE-T’nin çalışması için Kategori 6 & Kategori 6a adı verilen özel UTP kablolarına ihtiyaç vardır.

Ethernet Ağı Kurma

Bir ethernet ağı oluşturmak oldukça basittir. Şu adımları uygulamanız yeterlidir:

  1. LAN bağlantı türüyle çalışan yönlendirici, anahtar veya hub seçin.
  2. Cihazlarınızı kabloları kullanarak yönlendiriciye, anahtara veya hub’a takın.
  3. IP adresleri ve alt ağ maskeleri gibi ağ ayarlarınızı yapın.
  4. Tüm cihazlarınızın birbiriyle iletişim kurduğunu doğrulamak için ağınızın doğru çalışıp çalışmadığını test ederek kontrol edin.

Ethernet Ağı Bakımı

Ağınızı çalışır hale getirdikten sonra, iyi çalışmaya devam etmesi için onunla ilgilenmeniz akıllıca olacaktır. İşte bazı kolay ipuçları:

  1. Hasarlı kabloları veya gevşek fişleri kontrol etmek gibi, eskimediğinden veya kırılmadığından emin olmak için ağ donanımınıza göz kulak olun.
  2. En son güvenlik düzeltmelerine ve hata düzeltmelerine sahip olmak için ağınızın yazılımını güncel tutun.
  3. Ağınızın çok kalabalıklaşması veya birisinin gizlice içeri sızmaya çalışması gibi sorunları tespit etmek için ağınızın trafiğini izleyin.
  4. Ağınızın verilerini sık sık yedekleyin, böylece bir şeyler bozulursa veya ters giderse gerekli her şeyi saklayabilirsiniz.

Ethernet ve Wi-Fi Arasındaki Fark Nedir ve Hangisini Kullanmalısınız?

Ethernet ve Wi-Fi, cihazları ağa bağlamanın iki yaygın yoludur, ancak bunu farklı şekillerde yaparlar.

Kısacası cihazları bağlamak için kabloları kullanır. Masaüstü bilgisayarlar veya oyun konsolları gibi şeyler için gerçekten iyi olan sağlam köprü gibidir. Yani hızlıdır ve büyük dosyaları işler veya videoları sorunsuzca izlemeye yardımcı olur.

Wi-Fi kablosuzdur, dolayısıyla kablo gerekmez. Son derece kullanışlı ve uyarlanabilir; dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar veya tabletler gibi cihazlar için harikadır. Kablosuz ağ sayesinde ulaşabildiğiniz her yerden bağlanabilirsiniz.

Ethernet ağı ve Wi-Fi arasında karar verirken cihazlarınızın neye ihtiyacı olduğunu düşünün. Oyun oynamak veya büyük dosyaları taşımak gibi işlemler için hızlı ve istikrarlı bağlantıya ihtiyacınız varsa bu LAN bağlantı türünü tercih edin. Ancak herhangi bir yerden kablosuz olarak bağlanma özgürlüğünü istiyorsanız WLAN bağlantısı tam size göre.

Bazen ikisini bir arada kullanabilirsiniz. Örneğin, masaüstü bilgisayarınızı ve telefonunuzu kablosuz ağa bağlayın. Bu şekilde bilgisayarınız hızlı, güvenilir bağlantıya sahip olur ve telefonunuz kablosuz olmanın özgürlüğünü yaşar.

Ethernet Ağı ve Wi-Fi Karşılaştırması

Ethernet & Wi-Fi Karşılaştırması
Bakış AçısıEthernetWi-Fi
Bağlantı TürüCihazları ağa eklemek için kablolar kullanır.Kablosuz olduğundan kablo gerekmez.
Hız ve KullanımHızlı olmasından ziyade büyük veriyi işleyebilir veya videoları sorunsuz izleyebilir.Faydalı ve esnektir; dizüstü bilgisayarlar, smartphone veya tabletlerde mükemmeldir.
İdeallikMasaüstü PC & oyun konsolları cihazlarında mükemmeldir.Menzilindeki herhangi bir konumdan bağlanmak isteyen cihazlar için uygundur.
Bağlantı KararlılığıOyun oynamada ya da büyük dosyaları iletmede size istikrarlı bir bağlantı sağlar.Kablolar olmadan her yerden bağlanma özgürlüğü verir.
Kombinasyon KullanımıDaha iyi performans için Wi-Fi ile kullanabilirsiniz.Gelişmiş performans için Ethernet ile de kullanabilirsiniz.

Ethernet İle İlgili Sık Sorulan Sorular (SSS)

Ethernet nedir ve ne işe yarar?
Bilgisayarları bağlamanın bir yolu olan Ethernet, LAN’ları oluşturur. Xerox Corporation adlı şirket 1970’lerde bu teknolojiyi geliştirerek IEEE standardı oldu. Kablolu ağ, cihazların veri paketlerini kullanarak konuşmasını sağlayarak verilerin daha hızlı hareket etmesini sağlar. Bu paketler, verilerin gitmesi gereken yere ulaştığından emin olmak için kaynak ve hedef adreslerine sahiptir.
LAN teknolojisi, cihazların konuşması için protokoller kullanır. Veri akışını yönetmek için CSMA/CD’yi kullanır. Bu, verilerin birbirine çarpmasını önler. Ayrıca LAN’ların omurgası gibidir ve cihazların birbirleriyle konuşmasına yardımcı olur. Belirli alanlardaki şeylerin paylaşılmasına olanak tanır.
Ethernet ve İnternet arasındaki fark nedir?
Kablolu yöntem, yerel alan ağlarının (LAN’lar) birincil yapı taşı gibidir. Ev veya ofis gibi küçük alanlardaki cihazları birbirine bağlayabiliriz. Öte yandan İnternet, dünyanın her yerindeki cihazları birbirine bağlayarak büyük mesafeleri hiçbir aksama olmadan aşabiliyor.
Bir şehirdeki Ethernet benzeri yerel yolların, yerel trafiğin hareket etmesine yardımcı olduğunu hayal edin. Yani İnternet, dünyanın her konumundaki şehirleri birbirine bağlayan devasa otoyollar gibidir. İletişimin ve verilerin ülkeler arasında sorunsuz bir şekilde seyahat etmesini sağlar.
Ethernet’i nereye bağlayacağız?
Ethernet bağlantılarında “ağ kabloları” olarak da adlandırılan kablolu kablolar kullanıyoruz. Bu kablolar sayesinde bilgisayarlar ve yönlendiriciler gibi cihazları birbirine bağlıyoruz. Bunlar arasında veri paylaşımına yardımcı olmak için portlarına takıyoruz. Ek olarak, bu bağlantılar için kablolara ihtiyaç duymadan Wi-Fi da kullanabilirsiniz.
Özetlemek gerekirse ofisler, evler ve okullar gibi farklı yerlerdeki aygıtları haberleştirebilirsiniz. Temel olarak, ihtiyaç duyduğunuz her yerde ağ bağlantıları oluşturabilirsiniz.

Sonuç

Özetlemek gerekirse Ethernet nedir sorusunun yanıtını kapsamlı bir şekilde ele aldık. Ethernet ağı günlük yaşamımız için çok önemlidir. Cihazların güvenilir, emniyetli ve hızlı bağlanıp birbirleriyle konuşmasını sağlar. İlk kez 1970’lerde en son haliyle ortaya çıktığından beri, daha hızlı, daha büyük ve daha güvenli hale geldi ve birçok veriyi kesintisiz yönetti.

Hız, güvenlik ve esneklik gibi tüm muhteşem özellikleriyle Ethernet, aygıtların aynı yerde iletişim kurması için gerekli yoldur. Ve günümüzün dijital dünyasında onu büyük mesele haline getiriyor.

Ayrıca FTP nasıl çalıştığına bakarak Ethernet’in veri aktarımına nasıl yardımcı olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin. Dosya Aktarım Protokolü anlamına gelen FTP, dosyaları taşımak için kablolu ağ teknolojisinin güçlü ve hızlı bağlantısını kullanır. Verilerin ağlarda nasıl hareket ettiğinin omurgası gibidir.

Copyright © 2018 - 2024