Bilgisayar Ağlarında Sıkça Kullanılan Ethernet Nedir?

Bilgi aktarım ortamının Wi-Fi üzerinden değil, kablolu bilgisayar ağları üzerinden yapıldığında sık sık Ethernet terimini kullanırız.

Ethernet ağı, hem fiziksel (kablolu) ortamın hem de onun üzerinden iletişim kurma yolunun standartlarına uyan bir ağdır. Standart, IEEE tarafından 802.3 numarası altında belirlenir.

Ethernet standardı tarafından tanımlanan parametreler, kablonun elektriksel ve uzunluk özellikleri, kabloda taşıyıcının kullanılması ve veri çerçevelerinin fiziksel düzeyde nasıl olması gerektiğidir.

Ağ protokolleri, yalnızca fiziksel bir bağlantı biçimini içeren Ethernet tanımının dışındadır.

Bu şekilde, diğerleri arasında IPv4, IPv6, NetBEUI veya AppleTalk ile çalışan bir Ethernet ağı kurabiliriz, ancak en popüler olanı sürüm 4 veya sürüm 6’dır.

Başlangıçta, kablolar koaksiyeldi, daha sonra bükülmüş çift ve fiber optik haline geldi.

Bu, ağ hızının artmasına ve standardın çeşitli revizyonlarının yayınlanmasına yol açtı, sonuncusu 2006’da şu anda, bazı gelişmeler standartlaşma sürecindedir.

Tarihsel olarak, Ethernet ağlarının teknolojisi geçen yüzyılın 70’lerinin başında bir dizi tesadüfle ortaya çıktı ve ağ iletişimini standartlaştırmanın bir yolu oldu.

Bilgisayar dünyasındaki diğer birçok buluş gibi, kökeni Xerox PARC’da ve Robert Metcalfe’nin çalışmasında bulunur.

Bu, daha sonra, 2010 yılında HP tarafından ağa bağlı cihazlar açısından en ünlü şirketlerden biri olan 3Com’un kurucusu oldu.

Kullanım prensibi, bilginin paketler halinde iletilmesine dayanır, böylece biri kaybolursa, söz konusu kaybı tespit etmek ve alınmamış paketi iletmek için mekanizmalar vardır.

Aynı zamanda, paketler arasındaki çarpışmalardan kaçınılır, yani tüm bilgisayarlar ortam üzerinden aynı anda yayılır.

Başlangıçta, bu paketler ortamdan (kablo) diğer tüm bilgisayarlara gönderilerek bilginin kendilerine hitap edilip edilmediğini ayırt ettiler.

Kablolamadaki evrim ve yoğunlaştırıcı elemanların getirdiği farklı ağ topolojileri, ağı daha önce olduğu gibi çökmeden bilginin seçici olarak gönderilmesine izin vermiştir.

Ethernet, yerel bir ağ kurmanın tek yolu değildir, ancak en popüler, bilinen ve kullanılan yöntemdir.

   İlgili Yazılar

1. Firefox Nedir?
2. VLAN
3. Windows 10 Kurulumu
4. WhatsApp Kurulum
5. PUBG Kurulumu

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.