Mozilla Firefox Web Tarayıcı Nedir?

Mozilla Firefox, Mozilla şirketi tarafından oluşturulan ve geliştirilen bir web tarayıcısıdır. 2002 yılında David Hyatt ve Joe Hewitt tarafından oluşturulmuş, çapraz platform tarayıcısıdır ve Windows, Linux, Android, iOS ve macOS için kullanılabilir.

Firefox, Mozilla Corporation’ın İnternet’te gezinmek için kullanılabilecek ücretsiz uygulamalarından biridir. Firefox, tamamen özelleştirilebilir bir tarayıcı olmasının yanı sıra, Internet Explorer tarayıcısına alternatif olarak hızlı, güvenli ve kullanımı kolaydır.

Piyasaya sunulmasından bu yana, bu tarayıcı 500 milyondan fazla kullanıcısıyla dünyanın en çok kullanılan ikinci web tarayıcısı olana kadar popülerlik kazanıyor.

En çarpıcı özelliklerinden biri, C++ ile yazılmış ve web standartlarını uygulayan ücretsiz oluşturma motoru Gecko’nun kullanılmasıdır. Özgür yazılım olan bu motor, geliştiriciler arasında çok popüler olan herkesin istediği gibi değiştirmesine izin verir.

Firefox platformlar arası bir tarayıcıdır, Microsoft Windows, Mac OS X ve ayrıca GNU/Linux ile kullanmak mümkündür. Firefox’un Fx, fx3 veya basitçe FF olarak kısaltıldığı bilinmektedir.

Firefox, diğer tarayıcıların kullanıcılarının aşina olduğu özelliklerin çoğunu içerir. Tarayıcının ilk yinelemesi, bir kullanıcının çeşitli Web siteleri arasında hızlı bir şekilde gezinmesini sağlayan bir araç çubuğu ve sekmeli gözatma da içerir.

Firefox projesi 2002’nin sonlarında doğdu, teknik olmayan kullanıcılara yönelikti, Mozilla Corporation tarafından geliştirildi, 2004’te pazara sunuldu ve daha önce Firebird olarak adlandırıldı. Firefox, Mozilla’nın üçlü lisansı altında ücretsiz ve açık kaynaklı bir program olarak serbestçe kullanılabilir, yani herhangi bir geliştirici kodu geliştirmek için değiştirebilir.

Birçok kullanıcı bu tarayıcıyı her zaman virüsler ve casus yazılımlar tarafından saldırıya uğrayan Internet Explorer’a (IE) daha güvenli bir alternatif olarak görür.

Özellikleri

Firefox aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • Sekmeli tarama.
  • Tarayıcı kapatılmış veya yeniden başlatılmışsa oturumu geri yükleme olasılığı.
  • Yazım denetleyicisi.
  • İndirilebilir ek modüler fonksiyonlar.
  • Özelleştirilebilir paneller yan panele eklenebilir.
  • Sayfanın sunduğu birden fazla stil sayfasından seçim yapabilirsiniz.
  • Zoom kontrolü. Metni herhangi bir boyutta görebilirsiniz.
  • Google, Yahoo!, eBay ve diğerleri için entegre arama.
  • Arama önerileri

Firefox’un Avantajları

Web tarayıcıları gibi tartışmalı bir sektörde, rekabete kıyasla olası tüm farklılaşma ve avantajlar yeni kullanıcılar elde etmek ve her zamanki gibi kullanıcıları korumak için hayati öneme sahiptir.

Internet Explorer gibi diğer arama motorlarına kıyasla Mozilla virüslere ve casus yazılımlara karşı daha az eğilimlidir ve şifresi daha güvenlidir.

Gecko işleme motoru sayesinde, piyasadaki en hızlı web tarayıcılarından biridir.

Firefox sıklıkla güncellenir ve bunlar genellikle otomatik olarak yüklenir.

Firefox’un Dezavantajları

Güncellemeler RAM kullanımları iyileştirildi, tarayıcıya uzantılar yüklemek bu geliştirmeleri kısmen geçersiz kılıyor.

Birçok web sitesinde, Firefox için optimize edilmiş tasarımlar yoktur.

   İlgili Yazılar

1. RamDisk
2. Ubuntu Kurulumu
3. Windows 10 Kurulumu
4. WhatsApp Kurulum
5. PUBG Kurulumu

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.