EIGRP Protokolü Nedir?

EIGRP (Enhanced Interior Gateway Routing Protocol / Geliştirilmiş İç Ağ Geçidi Yönlendirme Protokolü), Cisco Systems tarafından geliştirilen orijinal IGRP protokolünün geliştirilmiş bir sürümüdür. EIGRP, bağlantı durumu protokollerinin avantajlarını mesafe vektör protokollerinin avantajlarıyla birleştirir.

EIGRP aynı mesafe vektör algoritmasını ve orijinal IGRP matris bilgilerini korur; yine de yakınsama süresi ve genişleme kapasitesi ile ilgili hususlar önemli ölçüde iyileştirilmiştir. EIGRP ve IGRP farklı matris hesaplamaları kullanır. EIGRP, IGRP matrisini 256 faktörü ile çarpar. Bunun nedeni, EIGRP’nin 32 bit uzunluğunda bir metrik kullanması ve IGRP’nin 24 bitlik bir matris kullanmasıdır. EIGRP bilgileri, IGRP ile kolay değişim için çoğaltılabilir veya 256’ya bölünebilir. IGRP’nin maksimum atlama sayısı 255’tir. EIGRP’deki atlama sayısının maksimum sınırı 224’tür. Bu, büyük ağları desteklemek için fazlasıyla yeterlidir.

EIGRP, IGRP’de bulunmayan VLSM desteği ve rota özetleri gibi özellikler sunar. Buna ek olarak, kısmi artımlı güncellemeler ve azaltılmış yakınsama süresi gibi OSPF gibi protokollerde bulunan özellikler sunar. IGRP protokolünde olduğu gibi, yönlendirme tablosu bilgilerini yalnızca komşu yönlendiricilere yayınlar.

EIGRP aşağıdaki üç tabloyu içerir:

  • Komşular Tablosu
  • Topoloji Tablosu
  • Yönlendirme Tablosu

Komşu yönlendiriciler, aynı fiziksel ağa ait yönlendiriciler için, komşuluk kurularak basit bir Hello protokolü aracılığıyla keşfedilir. Hello, tebrik paketlerini değiştirmek için 224.0.0.10 çok noktaya yayın adresini kullanır. Komşu yönlendiriciler keşfedildikten sonra, bilgilerin ve yönlendirme tablosu güncellemelerinin doğru ve düzenli bir şekilde iletilmesini sağlamak için EIGRP güvenilir bir aktarım protokolünü kullanır. Bir yönlendirici kendine bağlı yollarını ve ek olarak komşu yönlendiricilerin tüm genel yollarını izler.

Bu bilgilere dayanarak, bir hedefe en düşük maliyetli rotayı verimli ve hızlı bir şekilde seçebilir ve rotanın bir yönlendirme döngüsünün parçası olmadığından emin olabilir, ana rota olarak seçilen bu rota, halef olarak adlandırılır. Komşu yönlendiricilerin yönlendirme bilgisini saklayarak, bir bağlantı hatası veya başka bir topoloji modifikasyonu durumunda ağ, daha hızlı bir şekilde yeniden tasarlanır.

Bu durumda, yönlendirme bilgileri, taşıma protokolü kullanılarak taşınır. EIGRP aktarımı, karşılama ve yönlendirme bilgilerinin tüm komşu yönlendiricilere düzgün bir şekilde dağıtılmasını sağlamak için yayınlama, onaylama ve istek için güvenilir bir protokol tanımlar.

Topolojilerde değişiklik olduğunda, yönlendiriciler arasında hızlı yakınsama sağlamak için DUAL (yaygın güncelleme algoritması) kullanır ve kendi yönlendirme tablolarını alternatif yollarla komşu yönlendiricilere dağıtır.

   İlgili Yazılar

1. VLAN
2. RIP
3. OSPF Routing

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.