EIGRP Nedir? | Understanding Enhanced Interior Gateway Routing Anlama

Ağınızda veri göndermenin daha hızlı ve gelişmiş bir yoluna ihtiyacınız varsa, EIGRP aradığınız cevap olabilir. Cisco Systems’in yaptığı IGRP adlı eski bir protokolün daha iyi bir versiyonudur.

İki tür yönlendirme yönteminden en iyi parçaları alarak, özellikle geniş ağlar için daha hızlı ve daha güvenilir olmasını sağlar. Bu makalede EIGRP’nin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve ağınızın iyi çalışmasını sağlamak için kullandığı tabloları öğreneceğiz.

EIGRP Protokolünü Tanıma: Cisco’dan Daha Hızlı ve Daha İyi Bir Yönlendirme Sistemi

“Enhanced Interior Gateway Routing Protocol – Geliştirilmiş İç Ağ Geçidi Yönlendirme Protokolü” olan EIGRP, Cisco Systems’in eski IGRP protokolünün daha iyi bir versiyonudur. Yönlendiricilerin birbirleriyle konuşma yolları olan bağlantı durumu ve mesafe vektörü protokollerinin iyi kısımlarını harmanlar.

Hala IGRP ile aynı temel fikri kullanmasına rağmen çok daha hızlıdır ve daha kapsamlı ağları işleyebilir. Bunu bazı matematik işlemlerini farklı şekilde yaparak yapar. Bu protokol sadece IGRP’yi kopyalamak yerine onu 256 ile çarpar.

EIGRP Protokolünün Özellikleri

Geliştirilmiş İç Protokol, yalnızca 24 bitlik bir ölçüm kullanan İç Ağ Geçidi Yönlendirme Protokolüne (IGRP) kıyasla daha önemli bir ölçüm (32 bit) kullanan bir yönlendirme yöntemidir. Bu, bu protokolün verilerin nasıl yönlendirileceği ve daha kapsamlı ağların daha etkili bir şekilde nasıl yönetileceği konusunda daha iyi seçimler yapmasına olanak tanır.

Bunun harika yanı, bilgiyi değiştirebilmesi veya 256’ya bölebilmesidir; bu, hem EIGRP’ye hem de IGRP’ye sahip ağların birbirleriyle konuşmasını kolaylaştırır. Ancak IGRP yalnızca 255 defaya kadar atlayabilirken bu 224 atlamaya kadar atlayabilir. Böylece daha kapsamlı ağlarla IGRP’den daha verimli bir şekilde başa çıkabilir.

Değişken “Variable Length Subnet Mask – Uzunluk Alt Ağ (VLSM)” Maskesini ve rota özetlerini desteklemek gibi IGRP’nin sahip olmadığı bazı harika özelliklere sahiptir. Ayrıca OSPF gibi diğer protokollerde de bulunan, işler değiştiğinde güncellemelerin yalnızca bir kısmını göndermek ve daha hızlı uyum sağlamak gibi özelliklere sahiptir.

IGRP’ye benzer şekilde, yönlendirme tablosu bilgilerini yalnızca yakındaki yönlendiricilerle paylaşır. Bu, ağ trafiğini düşük tutar ve ağın güvende kalmasını sağlar. Kısacası, büyük ve karmaşık ağları yönetmek için mükemmel olan, sağlam ve uyarlanabilir bir yönlendirme yöntemidir.

Gelişmiş İç Ağ Geçidi Yönlendirme Tabloları

This protocol uses three tables to keep track of routing information in a network: the Neighbors Table, the Topology Table, and the Routing Table.

Bu protokol, bir ağdaki yönlendirme bilgilerini takip etmek için üç tablo kullanır: Neighbors  – Komşular Tablosu, Topology – Topoloji Tablosu ve Routing – Yönlendirme Tablosu.

1. Neighbors Table (Komşular Tablosu)

Komşular Tablosu, aynı ağa bağlı olan yakındaki diğer yönlendiricileri takip etmenize yardımcı olur. Bu komşuları belirli bir adrese Merhaba paketleri adı verilen tebrik mesajları göndererek bulur.

Komşular bulunduktan sonra rotalar ve bilgilerle ilgili güncellemelerin doğru ve zamanında gönderilmesini sağlamak için güvenilir bir protokol kullanılır.

2. Topology Table (Topoloji Tablosu)

Topoloji Tablosu, bir yere giden tüm yollar, bunların ne kadar uzakta olduğu ve oraya hangi komşuların yardım ettiği gibi ağın nasıl kurulduğuna ilişkin ayrıntıları içerir. Bir yere gitmenin en iyi yolunu bulmak için DUAL (Diffusing Update Algorithm – Yaygın Güncelleme Algoritması) adı verilen bir şey kullanır.

Bu algoritma ağdaki döngüleri durdurur ve ağ değişirse hızla uyum sağlar.

3. Routing Table (Yönlendirme Tablosu)

Yönlendirme Tablosu, ağdaki tüm yerlere ulaşmanın en iyi yollarını takip eder. Bağlantının ne kadar hızlı olduğu, ne kadar sürdüğü ve ne kadar güvenilir olduğu gibi şeyleri göz önünde bulundurarak maliyetine bakarak bir yere giden en iyi yolu seçer.

Yönlendirme Tablosu, Topoloji Tablosundan alınan bilgiler kullanılarak düzenli olarak güncellenir.

Özetlemek gerekirse güvenilir ve hızlı bir yönlendirme yöntemidir. Komşuları bularak, ağ düzenini anlayarak ve gidilecek en iyi yolu seçerek verilerin hızlı ve doğru bir şekilde nasıl gönderileceğini çözer. IP ağları için yapılmıştır ve kapsamlı iş ağlarında çokça kullanılır.

EIGRP ve IGRP Arasındaki Fark Nedir?

EIGRP ve IGRP arasındaki en büyük fark, mesafeyi nasıl ölçtüklerindedir. Bu protokol, IGRP’den (24 bit) daha önemli bir sayı (32 bit) kullanır; bu, yönlendirme konusunda daha akıllı kararlar almasına ve daha kapsamlı ağları daha iyi yönetmesine yardımcı olur.

Ayrıca 224 atlamaya kadar atlayabilirken, IGRP yalnızca 255 defaya kadar atlayabilir. Bu, daha kapsamlı ağları IGRP’den daha verimli bir şekilde yönetebileceği anlamına gelir.

Diffusing Update Algorithm (DUAL) Nedir?

En iyi rotayı bulmak için Yayılma Güncelleme Algoritması (DUAL) adı verilen bir şey kullanır. DUAL, her rotanın ne kadar hızlı, güvenilir ve yoğun olduğuna bakar ve ardından hangi yolun en iyi olduğunu belirler.

Ayrıca, bir rotanın çalışmayı durdurması veya yeni bir rotanın ortaya çıkması gibi herhangi bir değişiklik için de ağı izler ve gerektiğinde hızlı bir şekilde yeni bir en iyi rotayı bulur. Bu, onu büyük ve karmaşık ağları yönetmenin sağlam ve esnek bir yolu haline getirir.

Sonuç

Özetlemek gerekirse, EIGRP, Cisco Systems tarafından oluşturulan verileri yönlendirmenin sağlam ve etkili bir yoludur. Verilerin geniş ağlarda daha hızlı ve daha güvenilir şekilde hareket etmesini sağlamak için hem bağlantı durumu hem de uzaklık vektörü yöntemlerinin iyi yönlerini alır. 32 bitlik metriği ile daha akıllı yönlendirme seçimleri yapabilir ve daha kapsamlı ağları IGRP’den daha iyi yönetebilir.

Ayrıca, ağ değişikliklerine hızla uyum sağlamak ve veri göndermek için en iyi yolu seçmek için Yaygın Güncelleme Algoritmasını (DUAL) kullanır. Kapsamlı ağları iyi yönetmek için Komşular, Topoloji ve Yönlendirme Tablosu gibi tabloları kullanır. Dolayısıyla verileri yönlendirmek için hızlı, güvenli ve etkili bir yola ihtiyaç duyan işletmeler için bu protokol mükemmel bir seçenektir.

tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024