OSPF Nedir? | Open Shortest Path First Protokolünü Keşfetme

Günümüz dünyasında ağlar iletişim için son derece önemlidir ve yönlendirme protokolleri, verilerin gitmesi gereken yere ulaşmasını sağlamak için hayati öneme sahiptir. OSPF (Open Shortest Path First – Önce En Kısa Yolu Aç) bu protokollerden biridir ve popülerdir. Yönlendiricilerin bir ağ üzerinden veri göndermenin en iyi yolunu bulmasına yardımcı olur. Bu makalede OSPF’nin ne olduğu, nasıl çalıştığı, neler yapabileceği ve ağları nasıl daha iyi hale getirdiği hakkında her şeyi öğreneceğiz.

Ayrıca OSPF protokol diğer yönlendirme protokolleriyle nasıl karşılaştırıldığını ve güvenlik, çok fazla trafiği yönetme ve her şeyi dengede tutma açısından neden iyi olduğunu da kontrol edeceğiz. Bu nedenle, bilgisayarların ağlarda nasıl etkili bir şekilde sohbet ettiği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, buralarda kalın!

OSPF Protokolü Nedir?

Credit: CiscoPress

OSPF Protokolünü Anlamak: Bilgisayarlar Ağlarda Etkili Bir Şekilde Nasıl Konuşur?

OSPF (Önce En Kısa Yolu Aç), ağlarda kullanılan bir yönlendirme protokolü stilidir. Yönlendiricilerin veri göndermenin en iyi yolunu bulmasına yardımcı olur. Bu yolları bulmak için Dijkstra bağlantı durumu algoritması adı verilen bir yöntem kullanır. Hangi yolun en iyi olduğuna karar vermek için mesafe yerine “cost – maliyet”e bakar. Ayrıca bir ağdaki tüm yönlendiricilerin aynı şeyleri bilmesini sağlar, bu da her şeyin sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.

Ayrıca ağların çalışma şeklini iyileştirmek amacıyla uzmanlar tarafından geliştirilen bir yönlendirme türüdür. RIP sürüm 1 olarak adlandırılan eski yöntemin bazı sorunları olması nedeniyle yapıldı:

 1. Ağda işler değiştiğinde tepki vermek yavaştı.
 2. Sadece noktalar arasındaki mesafeyi ölçtü.
 3. Trafiği ancak rahat olması durumunda birden fazla yola yayabilirdi.
 4. Farklı hizmet türlerini birbirinden ayıramıyordu.
 5. Aynı sistemdeki ana bilgisayarlar, yönlendiriciler ve ağ türleri arasındaki farkı anlayamıyordu.

RIP sürüm 2 ile bazı sorunlar düzeltildi. Cihazları ölçmek için daha fazla yol eklendi ve alt ağ yönlendirmeyi ve aynı anda birden çok yere mesaj göndermeyi destekledi. Ancak uzmanların yaptığı OSPF protokol farklı çalışıyor. Bu, bilgisayarların ağdaki iki nokta arasındaki en kısa rotayı bulmasının standart bir yoludur.

OSPF ProtokolÖzellikleri Nelerdir?

1. Değişikliklere Döngü Olmadan Hızlı Yanıt

Kullandığı SPF algoritması, RIP tarafından kullanılandan çok daha hızlıdır. Yönlendiricilerin ağdaki rotaları çok daha hızlı bulmasına yardımcı olur.

Ayrıca ağdaki her cihaz haritayı aynı şekilde hesaplar. Bu, hepsinin aynı haritaya sahip olduğu anlamına gelir; bu da döngüler oluşturmayı veya düğümleri sayarken takılıp kalmayı sonsuza kadar önlemeye yardımcı olur. Bu, mesafe vektörü algoritmalarını kullanan RIP gibi protokollerde büyük bir sorundur.

2. Değişikliklere Karşı Güvenlik

Yönlendirme algoritmasının işini doğru yapabilmesi için her ağ düğümünün ağ kurulumunun aynı resmine sahip olması gerekir. Bu durumda, senkronizasyondaki hatalar veya sisteme çok fazla bilgi akışı gibi herhangi bir karışıklık varsa, sorunlara neden olabilir.

Yönlendiriciler arasındaki tüm konuşmaların güvenilir kaynaklardan geldiğinden emin olmak için kontrol edilmesi gerektiğini söylüyor. Açıkçası, bunu önlemenin farklı yolları vardır ve ağın diğer bölümleri için farklı yollar seçebilirsiniz. Bütün mesele sadece iyi yönlendiricilerin rotalar hakkında bilgi paylaşmasına izin vermektir.

3. Çoklu Ölçüm Desteği

Günümüz teknolojisiyle birçok ölçümü aynı anda gerçekleştirebiliyoruz. İki nokta arasındaki en iyi yolu belirlerken farklı faktörleri göz önünde bulundurabiliriz. Her faktör bize farklı bir “best – en iyi” rota verebilir. İletişim için neye ihtiyacımız olduğuna bağlı olarak hangi ölçümlere odaklanacağımızı seçebiliriz.

 • Higher performance – Daha yüksek performans
 • Low latency – Düşük gecikme süresi
 • Lower costs – Daha düşük maliyetler
 • Increased reliability – Artan güvenilirlik

Bir rota bulmak için farklı ölçümler kullanabilmek, OSPF protokol bir ölçüm seçip bir yol oluşturduğunda, aynı tür veriler için her zaman aynı yolu izlemesi anlamına gelir.

4. Çoklu Yollarla Yük Dengeleme

OSPF protokol, birden fazla yol kullanarak düğümler arasındaki yükü dengelememize olanak tanır. Dengelemeyi şu şekilde yapıyoruz:

 • İnce ayar yapılmış bir SPF sürümü eksik döngüler oluşturmayı durdurur.
 • Bir algoritma her yolda ne kadar trafik olması gerektiğini hesaplıyor.
 • İşler büyüdükçe daha fazla dış rota eklemeyi başarabilir.

OSPF’nin Temel Show Komutları

OSPF cihazınızda işini doğru yapıp yapmadığını kontrol etmek istiyorsanız bunu yapmak için özel komutları kullanabilirsiniz. Bu komutlar size bu protokolün cihazınızda nasıl çalıştığı hakkında bilgi ve istatistikler gösterecek, böylece her şeyin sorunsuz çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz.

Router# show ip ospf
Router# show ip ospf neighbor
Router# show ip ospf interface
Router# show ip route ospf
OSPF Show Komutlarının Karşılaştırılması
Bakış AçısıOSPF KomutuAçıklama
Veritabanını Görüntüleshow ip ospf databaseBu komut OSPF veritabanını gösterir. Ağdaki rotalar ve bunların nereden geldiği hakkında birçok ayrıntı verir.
External Border Yönlendiricilershow ip ospf border-routersBu komut ağdaki ASBR adı verilen yönlendiricileri gösterir. Bu protokolün dışındaki ağlara bağlandıkları için özeldirler.
Virtual Linksshow ip ospf virtual-linksBu komut ağdaki sanal bağlantıları gösterir. Ağda birçok farklı alan olduğunda kullanılırlar.
İstatistiklershow ip ospf statisticsBu komut size bu protokol hakkında kaç paket gönderildiği ve ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmek için diğer önemli bilgiler gibi sayıları ve ayrıntıları verir.
Olaylarshow ip ospf eventsBu komut olaylarını gösterir. LAN’da meydana gelen değişiklikleri veya önemli şeyleri size bildirir.
Dış Rotalarshow ip ospf database externalBu komut, OSPF dışından gelen ve ASBR’ler kullanılarak eklenen rotaları görüntüler.
Yönlendirme Tablosushow ip ospf routeBu komut yönlendirme tablosundaki rotaları gösterir. Size ağdaki rotaları ve bunların nereden geldiklerini anlatır.

OSPF Tam Olarak Nasıl Çalışır?

OSPF protokol yönlendiricilerinin adım adım yaptığı şey:

 • Komşularını buluyorlar.
 • Bir DR (Designated Router – Yönlendirici) seçerler.
 • Veritabanlarını senkronize ediyorlar.
 • En iyi rotaları buluyorlar.
 • Bağlantı durumunu takip ederler.

Yönlendiriciler tüm bunları başlatıldıklarında ve ağda bir şey olduğunda yaparlar. Yönlendirme tablosunun hesaplanması dışında, her yönlendiricinin bağlı olduğu her ağ için bu adımları izlemesi gerekir. Her yönlendirici, tüm ağları içeren bir yönlendirme tablosunu tutar.

OSPF Protokol Mesajları

Bu protokolde beş tür mesaj vardır.

 1. HELLO Mesajları
 • Harita yapacak komşularının kim olduğunu buluyor.
 • Güvenliğini sağlamak için diğer yönlendiricilere haritası hakkında bilgi verir.
 • Çok noktaya yayın ağı için belirli bir yönlendirici seçer.
 • Şu anda ana yönlendiricinin kim olduğunu buluyor.
 1. Database Description – Veritabanı Açıklaması

Yönlendirici, iki düğüm ilk kez bağlandığında veya senkronize edildiğinde eksik verileri doldurmak için bilgi paylaşır.

 1. Link Status Request – Bağlantı Durumu Talebi

Bu, iki yönlendirici birbiriyle konuşurken, yönlendiricinin veritabanında bulunmayan veya henüz paylaşılmamış herhangi bir bilgiyi istemek gibidir.

 1. Link Status Update – Bağlantı Durumu Güncellemesi

Bağlantı durumu, istek mesajlarına yanıt vermek ve ağ kurulumunda değişiklik olduğunda otomatik olarak bilgi vermek için kullanır.

 1. ACK Link Status – ACK Bağlantı Durumu

Bu, bir bağlantının durumuyla ilgili güncelleme aldığınızda “receipt – makbuz” demeye benzer.

Open Shortest Path First Paket İçeriği

Bu protokol şu parçalarla paketler oluşturur:

 • Version Number: Hangi protokol sürümünün kullanıldığını gösterir.
 • Type: Ne tür bir paket olduğunu söyler (Hello, veritabanı durumu veya bağlantı isteği gibi).
 • Packet Length: Bu, başlık dahil paketin ne kadar büyük olduğunu gösterir.
 • Router ID: Paketin nereden geldiğini söylüyor.
 • Area ID: Verilerin hangi alana ait olduğunu gösterir; tüm OSPF paketleri bir alanın parçasıdır.
 • Checksum: Paketin düzeltildiğinden emin olun.
 • Authentication Type: Kimlik doğrulama için ne tür bir güvenliğin kullanıldığını söyler.
 • Authentication Data: Paketin okunaklı olup olmadığını kontrol etmek için gereken bilgiye sahiptir.
 • Data: Gönderilen ana bilgiyi tutar.

OSPF protokol, geniş ağlar için gerçekten popülerdir. Rotaları değiştirmeden veya bağlantı güncellemelerini kabul etmeden önce verilerinizi kontrol etmek için MD5‘i (Message-Digest Algorithm 5, güçlü bir şifreleme yöntemi) kullanarak daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Ayrıca VLAN’lar, daha iyi yönetim için ağı daha küçük parçalara ayırmanın bir yoludur. OSPF gibi dinamik yönlendirme protokolleriyle yakından bağlantılıdırlar. Bu gruplar LAN’ın düzenlenmesine yardımcı olur, böylece OSPF gibi yönlendirme protokolleri LAN’ın farklı bölümlerinin birbiriyle konuşmasına ve gitmesi gereken yere veri göndermesine izin verebilir. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız VLAN nedir hakkındaki makalemizi okuyun.

Sonuç

Kısacası OSPF protokol, verileri ağda gitmesi gereken yere ulaştırmak için çok önemlidir. Diğer protokollerle karşılaştırıldığında daha hızlı, daha güvenli ve birçok farklı görevi yerine getirir. Kısacası, işi cihazlar arasında dağıtmak ve bir sürü trafikle uğraşmak harika.

Ayrıca, işlerin nasıl gittiğini kontrol etmemiz için bize özel komutlar ve her şeyin yolunda gitmesini sağlayacak mesajlar verir. Genel olarak, bilgisayarların bir ağ üzerinde birbirleriyle hızlı ve verimli bir şekilde konuşabilmesini sağlamada büyük bir yardımcıdır.

Copyright © 2018 - 2024