Windows 10’da Oracle VM VirtualBox 6.1.18 Kurulumu

Bu makale size Windows 10 64 Bit işletim sistemi üzerinde sanal makineler oluşturmanıza ve üzerlerine Windows veya Linux gibi bir işletim sistemi kurmanıza olanak tanıyan Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programının 6.1.18 sürümünün kurulum adımlarını gösterir.

Oracle VM VirtualBox, Alman Innotek GmbH şirketi tarafından oluşturulan x86/x64 mimarileri için sanallaştırma yazılımıdır. Oracle Corporation şu anda onu geliştiriyor ve bu uygulama ile “Konuk Sistemler” olarak bilinen ek işletim sistemlerini, her biri kendi sanal kaynaklarına sahip başka bir “Ana Bilgisayar” işletim sistemine yüklemek mümkündür.

Ana bilgisayar modu tarafından desteklenen işletim sistemleri arasında FreeBSD, GNU/Linux, OpenBSD, OS işletim sistemlerini sanallaştırmanın mümkün olduğu yanısıra GNU/Linux, Mac OS X, OS/2 Warp, Microsoft Windows ve Solaris/OpenSolaris bulunur.

Windows 10 Bilgisayarınıza VirtualBox Kurmak İçin:

Adım adım VirtualBox kurulumu için bu videoyu izleyebilir ya da aşağıdaki adımları sırasıyla takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle aşağıdaki websitesini ziyaret ediniz ve anasayfada “Download VirtualBox 6.1” seçeneğine tıklayınız.

https://www.virtualbox.org/

Adım 2: VirtualBox resmi websitesini ziyaret ettikten sonra, “VirtualBox 6.1.18 platform packages” kısmında Windows Hosts seçeneğine tıklayınız.

Adım 3: Setup dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra, onun üzerine sağ tuş tıklayınız ve ardından yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayınız. Yani, programı işletim sisteminizin yönetici hakları ile çalıştıracaksınız.

Adım 4: Welcome penceresinde direk olarak Next butonuna tıklayınız. Ardından Custom Setup penceresinde, USB Support, Networking, Bridged ve Host-Only adaptör seçeneklerinin seçili olduğuna emin olduktan sonra Next’e tıklayınız.

Adım 5: Bir sonraki pencerede, masaüstü kısayolu, hızlı başlat kısayolu, ilgili dosyaların kaydı ve başlat menüsü dosyalarının oluşturulmasını onaylamak için Next’e tıklayınız.

Adım 6: Network Interfaces penceresinde, sizi bu aşamadan sonra sisteminizde ağ bağdaştırıcılarının resetleneceği ve anlık olarak ağ bağlantınızın kesileceğini bildiren bir uyarı karşılayacak. Bu işlemi onaylamak için Yes butonuna tıklayınız ve devam ediniz.

Adım 7: Artık VirtualBox sanal makine programı sisteminize kurulmaya hazır olduğunda Install butonuna tıklayınız.

Adım 8: Kurulumu tamamladıktan sonra Finish’e tıklayarak pencereyi kapatınız ve VirtualBox’ı çalıştırınız. Daha sonra, Help / About yolunu takip ediniz ve kurduğunuz programın sürümünü kontrol ediniz.

Adım 9: Şimdi kurulumdan sonra yapmanız gereken şey, Extension Pack kurmanızdır. File / Preferences’e tıklayınız ve açılan pencereden Extensions sekmesine tıkladığınızda sağ bölümde ilgili paketin kurulu olup olmadığını kontrol ediniz.

Adım 10: VirtualBox’ı sisteminize ilk defa kuruyorsanız, muhtemelen burada eski sürümü içeren bir Extension Pack olmayacaktır. Şimdi, tekrar VirtualBox websitesine gidiniz ve sefer “Extension Pack” kısmından All Supported Platforms seçeneğine tıklayınız.

Adım 11: Extension Pack’i indirdikten sonra onun üzerine çift tıklayarak kurulumu başlatınız. Bu adımda karşınıza bir uyarı penceresi çıktığında Install butonuna tıklayınız ve ardından lisans anlaşmasını kabul ediniz.

Adım 12: Kuracağınız guest sanal makineler için gerekli olan Extension Pack’i kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

VirtualBox’ı Kaldırma

Adım 1: Windows 10 bilgisayarınızdan VirtualBox’ı kaldırmak istiyorsanız, Programs and Features aracını açınız ve ilgili programı seçtikten sonra Uninstall butonuna tıklayınız.

Adım 2: VirtualBox sisteminizden siliniyorken bekleyiniz.

Adım 3: Kaldırma işlemini tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız ve ayrıca ağ bağdaştırıcıları kısmından VirtualBox ile ilgili ağ kartının kaldırıldığını doğrulayınız.

   İlgili Yazılar

1. Windows 7 Kurulumu
2. Windows 8.1 Kurulumu
3. Windows 10 Yükleme
4. Windows Vista Yükleme
5. Sanal Makine Oluşturma

 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.