Oracle VM VirtualBox ile Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Bu makale size Windows 10 işletim sistemi üzerinde Oracle VM VirtualBox 6 kullanarak yeni bir sanal makine kurulum adımlarını gösterir.

Oracle VM VirtualBox, ücretsiz bir sanallaştırma programıdır ve Windows, Linux ve hatta macOS sistemleri üzerine kolayca kurulabilir. Host bilgisayarınızın işlemcisi sanallaştırma özelliğini destekliyorsa, VirtualBox’ı kullanarak Windows 10 bilgisayarınızda bir Linux işletim sistemini sanal olarak çalıştırabilirsiniz.

VirtualBox ile bir sanal bilgisayar kurmak kolay olsa da, kuracağınız sistemlerin ayarlarını doğru yapmanız gerekir. Bu ayarlar boot sıralaması, sanallaştırmayı etkinleştirme veya sanal disk denetleyici olabilir.

Host bilgisayarınıza VirtualBox kurmadan önce, Intel veya AMD markasına ait işlemcinizin sanallaştırmayı desteklediğinden emin olmak için VTx kontrol etme yazılımını kullanmanız gerekir. Eğer bilgisayarınızda Intel bir işlemciye sahipse, Intel’in Processor Identification Utility aracını kullanarak VTx özelliğini kontrol edebilirsiniz. Eğer bir AMD işlemciye sahipseniz, AMD-V with RVI Hyper-V Compatibility Utility aracını kullanabilirsiniz.

Öncelikle, Intel veya AMD tabanlı host CPU’nuzun sanallaştırma özelliğini aşağıdaki yazılımlardan biriyle konrol ediniz. Daha sonra bu videoyu veya aşağıdaki adımları takip ederek yeni bir sanal PC oluşturabilirsiniz.

  • Intel Processor Identification Utility
  • AMD-V with RVI Hyper-V Compatibility Utility

Adım 1: Host CPU’nuz sanallaştırmayı destekliyorsa, VirtualBox programını açınız ve menüden Machine / New seçeneğine tıklayınız.

Adım 2: Create Virtual Machine sihirbazı açıldığında Name kısmına kuracağınız işletim sistemi sürümünü yazdıktan sonra, Type ve Version kısmındaki ayarlar otomatik olarak yapılandırılacaktır.

Adım 3: VM sihirbazında, Machine Folder kısmındaki varsayılan depolama konumunu harici bir diske veya SSD’ye ayarlayarak daha fazla performans artışı sağlayabilirsiniz. Bu yüzden, sanal makinenin kurulum lokasyonunu değiştiriniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 4: Bir sonraki pencerede Memory Size ayarlarında host makinenizin sahip olduğu RAM kapasitesine göre VM için bir RAM değeri yapılandırmalısınız. Örneğin, Windows 10 sanal bilgisayarı için 4 GB veya 8 GB yeterli olacaktır.

Adım 5: Hard Disk penceresinde 3 seçenek göreceksiniz. İlk seçenek yeni bir sanal disk oluşturmak istemiyorsanız seçebilirsiniz. Üçüncü seçenek ile devam ederseniz, daha önce kurduğunuz varolan bir sanal diski eklemeniz gerekir. Sıfırdan bir sanal PC kurulumu yapmak istiyorsanız, ikinci seçenek olan “Create a new virtual hard disk now” seçiniz ve devam ediniz.

Adım 6: Yeni bir sanal hard disk oluşturmayı seçtikten sonra, sanal diskin dosya tipi olarak VDI (VirtualBox Disk Image) seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 7: Storage on physical hard disk penceresinde, sanal makinenin sanal diskini dynamically veya fixed olarak yapılandırabilrisiniz. Fixed ile yapılandırdığınızda sanal disk için host diskinizden sabit bir boyut tahsis edilecektir. Dynamically seçeneği ise sanal diskin ihtiyaç duyacağı kapasitenin host diskinizden otomatik olarak tahsis edilebileceğini ayarlayabilirsiniz.

Adım 8: File Location and Size penceresinde, sanal diskin yedekleneceği konumu değiştirdiğinizde sanal diskin de konumu o konum olacaktır. Bu pencerede yalnızca, çalıştıracağınız sanal sisteminiz için bir disk kapasitesi belirtiniz ve Create butonuna tıklayınız.

Adım 9: Sanal makineyi çalıştırmadan önce Settings tıklayınız ve host ve VM arasında dosya kopyalamayı etkinleştirmek için General / Advanced sekmesinde “Shared Clipboard” ve “Drag and Drop” seçeneklerini Bidirectional olarak yapılandırınız.

Adım 10: System / Motherboard sekmesinde Boot Order ayarını ilk aygıt olarak Optical Disk’i seçiniz ve Floppy aygıtını devre dışı bırakınız. 32 Bit bir işletim sistemi kuracaksanız Processor sekmesinde PAE/NX seçeneğini etkinleştiriniz.

Adım 11: Display / Screen sekmesinde 3D Acceleration özelliğini etkinleştiriniz ve Video Memory değerini 256 MB olarak yapılandırınız.

Adım 12: Storage ayarına tıkladıktan sonra VDI uzantılı sanal hard diski seçiniz ve Attributes kısmında Solid-State Drive işaretleyiniz. Son olarak sanal makineye ISO dosyası eklemek için Empty seçiniz ve ardından CD/DVD simgesine tıklayınız ve “Choose a disk file” seçeneğine tıkladıktan sonra imaj dosyasını seçiniz ve VM’ye ekleyiniz.

Adım 13: ISO dosyasını ekledikten sonra sanal makineyi çalıştırınız ve başlangıç diski olarak imaj dosyasını seçiniz ve Start butonuna tıkladıktan sonra artık sistem kurulumuna başlayabilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024