Bilgisayar Sistemlerinde Yazılım Nedir?

Yazılım (Software), bir bilgisayarın izlemesi gereken bir talimatlar dizisidir, yani ne yapılacağı ve nasıl yapılacağı ile ilgili tüm talimatları içerir.

Yazılım kavramı, programlar ve işletim sistemleri gibi dokunulmayan, bilgisayardaki soyut olan her şeyi kapsar.

Bu tanım, bilgisayarın fiziksel bileşenlerine, bu aygıtlara, aygıtlara ve dokunulabilen, görülebilen ve değiştirilebilen ekipmanlarla ilgili donanım ile çelişir. Uygulama olmadan, donanım ne kadar büyük veya pahalı olursa olsun, çalışmaz.

Bugün, yazılım kelimesi bilgisayar talimatları ile eşanlamlı olarak küresel hale geldi.

Bir bilgisayarı bir insanla karşılaştırırsak, yazılım, vücudun işleyişini kontrol eden sinir sisteminin sinyalleri gibi olur.

Yazılım Türleri

Bu türler çeşitlidir ve çalıştırmak istediğiniz elektronik donanıma uyarlanmalıdır. Örneğin, uçaklar, akıllı telefonlar ve kelime işlemciler farklı yazılımlarla çalışır.

Bilgisayarı müzik dinlemek için kullandığımızda, bir metin yazarken ve internette bilgi ararken, birçok uygulama aynı anda aktiftir.

   BIOS

Temel giriş/çıkış sistemi veya BIOS, bilgisayarın başlatıldığı ve başladığı ilk yazılımdır. Herhangi bir bilgisayar için gerekli bir yazılımdır.

   İşletim Sistemleri

Fonksiyonu, kullanıcının fiziksel kullanımını kolaylaştırmak için bilgisayarın fiziksel kısmını kontrol etmektir. BIOS açılış işini tamamladıktan sonra işletim sistemi bilgisayarın faaliyetlerini kontrol eder.

Kişisel bilgisayarlar için Microsoft Windows, Mac OS X ve Linux, tabletler ve akıllı telefonlar için iOS ve Android’den bahsedebileceğimiz çeşitli işletim sistemleri vardır.

İşletim sistemi, işlemci, bellek ve giriş/çıkış ekipmanının kullanımını optimize ederek kullanıcıların çeşitli programları verimli bir şekilde çalıştırmasını sağlar. Veritabanı sistemi, farklı kullanıcıların verilere aynı anda erişmesine izin vermek için bellek ve disk kullanımını en üst düzeye çıkarmaya çalışır.

   Yardımcı Programlar

Bunlar bilgisayar bakım programlarıdır. Örneğin bilgi sistemi, disk yardımcı programı, konsol ve terminal.

   Uygulama Yazılımı

Uygulama, bilgisayarda verimli veya eğlenceli bir şeyler yapmamıza yardımcı olan bir yazılımdır. Belirli bir işlevi yerine getirmek için yazılmıştır. Bu işlevin doğrudan bilgisayarla ilgili olması gerekmez. Örneğin, bir kelime işlemci kullanıcıların metin oluşturmasına yardımcı olur.

İki tür uygulama yazılımı vardır:

  1. Genel Ticari Toplu Kullanım Programı
  2. Özel Yapım Programı

En iyi bilinen jenerik uygulamalar, Powerpoint, Word, Excel, Google Chrome, Mozilla Firefox, DVD okuyucular ve daha birçok uygulama örnek olabilir.

Özel yapım uygulama yazılımına örnek olarak, bir bankanın müşterileri, hesapları, yatırımları, faizleri ve mevduatları gibi belirli bir alanı ele alan bankacılık sistemi verilebilir.

   İletişim Yazılımı

İletişim yazılımı, bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurmasına olanak tanır. Bunlara örnek olarak FTP, e-posta, sohbet odaları ve mesajlaşma programları verilebilir.

   Gömülü Yazılım

Bu elektronik ekipmanın bir parçasıdır ve ekipmanın fiziksel parçalarının işlevlerini kontrol etmek için kullanılır. Örneğin, televizyon setlerinde, uçaklarda ve video oyunlarında.

Bir operatör, hava aracı kontrolleri komutunda bir düğmeye bastığında, uygulama ilgili işlevi yerine getirir.

Elektronik ekipmana dayalı olarak tasarlandığı için karakterize edilir.

Örneğin, yüksek güçte iki dakika ısıtmak için mikrodalga tuşuna bastığımızda, gömülü sistem mikrodalgaya tam voltajda çalışmasını ve belirli bir süre sonra kapanmasını emreder.

Yazılım Mühendisliği

Yazılım ilkelerinde mühendislik ilkelerinin uygulanmasına, yani yazılımın geliştirilmesi, çalıştırılmasına ve bakımına atıfta bulunur. Bu görevden sorumlu profesyonel sistem mühendisi olarak bilinir.

Bir programcı ve bir sistem mühendisi arasındaki benzetmeyi yapalım. Bir programcı tam bir programı kişiselleştirilmiş bir etkinlik olarak yazar. Bunun yerine, bir sistem mühendisi, ekip çalışmasının bir parçası olarak bir sistem kurmak için diğerleriyle birleştirilecek yazılımın bir kısmını yazar.

Yazılım Nasıl Yazılır?

İlk yazılımın temel biçimi ikili koddu. Bu, sadece iki sayının bulunduğu bir numaralandırma sistemidir: 0 ve 1. Şu anda, programcılar ve uygulama mühendisleri programlama dillerinde yazmaktadır, en iyi bilinenleri C++, Ada ve JavaScript’dir.

Yazılımın Önemi

Bugün, neredeyse tüm elektronik cihazları kontrol etmek için kullanılmaktadır. Uçak, nakliye ve enerji santrallerinin kontrol sistemlerinde bulunurlar. Ayrıca fırın, mikrodalga, televizyon ve buzdolabı gibi sık kullandığımız elektronik cihazlarda da bulunurlar.

Kalp pili ve teşhis ekipmanı gibi tıbbi cihazlar da bir uygulama tarafından kontrol edilir. Kısacası, modern toplum yazılımın doğru çalışmasına bağlıdır.

   İlgili Yazılar

1. Ethernet Nedir?
2. VLAN
3. Windows 10 Kurulumu
4. WhatsApp Kurulum
5. PUBG Kurulumu

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.