Cisco Router & Switch Cihazlarında Hostname Değiştirme

Ağ oluşturmada cihazların kullanımı büyük bir iş gibi gelebilir. Özellikle geniş bir ağda, tüm yönlendiricileri ve anahtarları takip etmek zordur. Ancak adlandırma kuralları yardımcı olabilir. Cisco Router’lara ve Switch’lere açık, anlamlı adlar yani hostname verdiğinizi varsayalım. Bu durumda ağın yönetimini kolaylaştırır ve hataları azaltır.

Bu yazımızda, Cisco Router ve Switch’lerin hostname adını adlandırmanın neden önemli olduğundan bahsedeceğiz, kullanabileceğiniz adlandırma kurallarına örnekler vereceğiz ve GNS3 kullanarak bu cihazların hostname değerini nasıl değiştireceğinizi göstereceğiz; çok kolay!

Cisco Router Hostname Değiştirme

Credit: Cisco

Ağ Yönetimi İçin Cisco Router ve Switch’leri Adlandırmanın Önemi

Bir ağdan sorumlu olduğunuzda, Cisco Router veya Switch cihazlarına yeni hostname adları vermek çok yararlı olur. Mantıklı olan ve ne işe yaradığını açıklayan isimler seçerseniz daha sonra onlarla çalışmak çok daha kolay olur. Bu, bir şeyleri düzeltirken veya değişiklik yaparken ortalığın karışması veya karışması olasılığını azaltır.

Ayrıca, her şeyi takip etmek için yaptıklarınızı yazmanız da yardımcı olur. Cisco yönlendiricilerini veya anahtarlarını yeniden adlandırmak küçük görünebilir. Yine de bu, gelecekte ağın yönetimini kolaylaştıracak akıllı bir hareket.

GNS3 kullandığınızda R1 ismini eklediğiniz ilk router’a otomatik olarak verir. Bu, GNS3’ün cihazları takip etmesine yardımcı olur. Daha fazla Router veya Switch eklediğinizde bunları adlandırır. Sırayla R2, R3 vb.

Ancak unutmayın, bu host adları yalnızca GNS3 içindir ve gerçek ağlarda cihazların ne şekilde adlandırıldığını göstermez. Gerçek ağlarda bir Router genellikle nerede olduklarını veya ne yaptıklarını açıklayan adlara sahiptir.

Ağınızda cihazlarınıza anlaşılması kolay adlar vermek akıllıca olacaktır. Her cihazın ne yaptığını açıklayan adlar kullandığınızda, IP adreslerini veya diğer teknik bilgileri hatırlamanıza gerek kalmadan neyin ne olduğunu anlamak çok daha kolaydır.

Bu, özellikle çok sayıda cihazınız varsa veya bunları sürekli ekliyor veya kaldırıyorsanız çok kullanışlıdır. Ağınız düzenli ve düzenli olduğunda cihazlarınız daha iyi çalışır.

Cisco Router ve Switch’te Hostname Değiştirme

Bu videoda GNS3 kullanarak Cisco cihazları için hostname kurulumunun nasıl yapılacağı adım adım gösterilecektir. Her şeyi detaylı bir şekilde açıklıyor, böylece her parçayı iyi anlayabilirsiniz.

Videoyu takip etmeniz yeterli; Cisco Router veya Switch’inizin adını kolay ve hızlı bir şekilde ayarlayabileceksiniz. Bu yararlı eğitim size GNS3 kullanarak bunu yapmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecektir.

Projenizde Cisco Router için hostname değiştirmek için:

 1. Yaptığınız ilk şey ayrıcalıklı mod adı verilen belirli bir moda geçmek. Komut Satırı Arayüzünde configure terminal komutunu kullanırsınız. Bu mod, gelişmiş ayarlara erişmenizi ve özel izin gerektiren şeyleri yapmanızı sağlar. Bu komutu kullandığınızda cihazın ayarları üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz. Daha karmaşık bir kurulum yapmak veya cihazı ayrıntılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız bu çok önemlidir.
 2. R1’i ARouter olarak yeniden adlandırmak için komut satırına hostname ARouter yazmanız yeterlidir. Bu, cihazın adını R1’den ARouter’a değiştirir, böylece cihazı yeni ana bilgisayar adıyla tanıyabilirsiniz. Unutmayın, bu, cihazın çalışma şeklini veya kurulumunu etkilemez; yalnızca birkaç saniye süren, hızlı ve kolay bir işlemdir.
  R1(config)# hostname ARouter
 3. Cihazınıza bir ad verdikten sonra, elektrik kesildiğinde veya cihaz yeniden başlatıldığında değişikliklerin kaybolmaması için değişikliklerinizi kaydetmeniz çok önemlidir. Ayarlarınızı solmayacak bir belleğe kaydetmek için wr yazmanız yeterlidir. Bu şekilde cihazınız kapanıp açılsa bile ana bilgisayar adını koruyacaktır.
  ARouter# wr

Cisco Router ve Switch İçin Kullanılabilecek Bazı Yararlı Hostname Örnekleri Nelerdir?

Cisco Router ve Switch cihazlarını adlandırmanın iyi bir yoluna sahip olmak, ağ aygıtlarını yönetmek için çok önemlidir. Ağ yöneticileri veya teknisyenler oturum açtığında gördükleri ilk şey addır. Akıllı bir adlandırma sisteminiz varsa, bu, işlerin düzenli kalmasına gerçekten yardımcı olabilir ve ağı yönetmeyi kolaylaştırabilir.

 1. Lokasyona Dayalı İsimler

Cihazlara ağdaki konumlarına göre adlar vermek harika bir fikirdir. Bir cihazın tam olarak nerede olduğunu bilmenize yardımcı olur; bu, ağ sorunlarını çözmeye çalıştığınızda gerçekten kullanışlıdır. Örneğin, önde gelen ofis ağındaki bir anahtarı arayabilirsiniz. Ofis-Çekirdek.

 1. İşlev Tabanlı Adlar

İşlev tabanlı adlar, aygıtların yaptıkları işe göre adlandırılmasıyla ilgilidir. Örneğin, trafiği ağa bağlayan kısma Dağıtım diyebilirsiniz. Son kullanıcı aygıtlarını birbirine bağlayan bir anahtar için buna Erişim diyebilirsiniz.

 1. Satıcı Tabanlı İsimler

Satıcıya dayalı adlar basittir: Cihazlara, onları yapan kişinin adını verirsiniz. Yani bir Cisco yönlendiriciye Cisco-Router-01 diyebilirsiniz. Bu şekilde, ağınızda farklı üreticilerin gadget’ları varsa, bunları yine de hızlı bir şekilde takip edebilirsiniz.

 1. Sayıya Dayalı İsimler

Sayıya dayalı adlar gerçekten basittir. Cihazları seri numaralarını veya bazı benzersiz kodları kullanarak adlandırırsınız. Tonlarca cihazınız varsa ve bunları birbirinden ayırmanız gerekiyorsa, bu çok yardımcı olur. Örneğin, seri numarası 0001 ise, SW-01-0001 anahtarını arayabilirsiniz.

 1. Kullanıcı Tabanlı Adlar

Cihazlara, onlara sahip olan veya onları kullanan kişilerin adını vermek, ağ üzerinde kullanışlı olur. Örneğin, bir yönlendirici Johns-Router, eğer John adlı birine aitse veya çoğunlukla John adlı biri tarafından kullanılıyorsa yapabilirsiniz. Bu, her cihazın kime ait olduğunu bilmeyi kolaylaştırır ve ağda ortaya çıkan sorunların çözülmesine yardımcı olur.

Sonuç

Özetle, basit görünse de Cisco yönlendiricilerini ve anahtarlarını yeniden adlandırmak ağınızı düzenli tutmanıza yardımcı olabilir. Cihazlarınıza anlamlı isimler verdiğinizde zamandan tasarruf sağlar ve hata riskini azaltırsınız. GNS3 ile bir cihazın adını değiştirmek kolay ve hızlıdır ve sadece birkaç basit adımdan oluşur.

Eğitimin adımlarını takip etmeniz yeterli; GNS3‘te Cisco Router’lar veya Switch’ler için ana makine adlarını ayarlayabileceksiniz. Bu, ağınızı daha organize hale getirir ve daha iyi çalışır.

Cisco Router’a IP adresi atamak istiyorsanız yazımıza göz atın. Size IP adresi ekleme adımlarını gösteren yararlı bir kılavuzdur. Sadece bu adımları takip ederek cihazınızı hızlı bir şekilde kurup ağınız için hazır hale getirebilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024