GNS3 2.2.18 Kurulumu

Cisco sınavlarına hazırlanmak için kullanılan en sık kullanılan program GNS3’tür. GNS3 ile, gerçek Cisco Router veya Switch cihazlarının IOS imajlarını kullanmanıza olanak sağladığı için daha profesyonel ağ tasarımları oluşturabilirsiniz.

Cisco sınavlarına hazırlanmak için kullanılan en popüler programlardan biri GNS3 simülatör yazılımıdır. Bu yazılımı kullanarak gerçek Cisco Router ve Switch gibi ağ cihazlarının IOS görüntülerini kullanabilir ve daha profesyonel ağ tasarımları oluşturabilirsiniz.

GNS3 yazılımı, Microsoft Windows sistemleriyle uyumludur ve ayrıca son sürümleri ile kullanıcılara daha spesifik özellikler sunar. Bu özelliklerden göze çarpanı WebClient’dir. Böylelikle sisteminizdeki varsayılan Google Chrome gibi web tarayıcısı üzerinden oluşturduğunuz bir ağ projesini görüntüleyebilirsiniz.

Windows 10 Üzerine GNS3 2.2 Kurmak İçin:

GNS3 2.2.18 sürümünü bilgisayarınıza kurmak için bu videoyu izleyebilir ya da aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ederek Windows sisteminiz için GNS3’ü indirin.

https://www.gns3.com/software/download

Adım 2: GNS3’ün yeni versiyonunu bilgisayarınıza indirdikten sonra, kurulumu başlatmak için setup dosyasını yönetici olarak çalıştırınız.

Adım 3: Welcome to GNS3 Setup penceresinde Next butonuna tıklayınız ve ardından lisans anlaşması koşullarını okuduktan sonra İleri’ye tıklayın.

Adım 4: Başlat Menüsü Klasörünü Seç penceresinde, varsayılan konumu kullanın ve Bileşenleri Seç penceresinde, yeni özellik olan WebClient seçeneğini işaretleyiniz ve İleri’ye tıklayın.

Adım 5: Choose Install Location penceresinde, programı kurmak istediğiniz konumu seçin ve Next’e tıklayın.

Adım 6: Cisco simülatör programı sisteminize kuruluyorken bekleyiniz. Bu aşamada sisteminize WinPcap, Wireshark, VirtViewer ve Npcap kurulacaktır.

Adım 7: Kurulumu tamamlandıktan sonra artık GNS3 çalıştırınız ve karşılaştığınız ilk pencerede Localhost ayarlarını yapılandırınız. Burada sisteminizde kurulu ve localhost’u kullanan başka bir yazılım varsa, Localhost adresini veya portunu yapılandırınız.

Adım 8: Localhost servisinin sorunsuz bir şekilde çalıştığını kontrol ettikten sonra, yeni bir proje oluşturunuz.

Adım 9: Yeni bir Cisco Router IOS eklemek için, File menüsünden Preferences tıklayınız ve o pencerede Dynamips altındaki “IOS routers” seçeneği seçiliyken New butonuna tıklayınız.

Adım 10: İndirdiğiniz IOS imajını seçmek için Browse tıklayınız ve ilgili imajı seçiniz ve ekleyiniz. Ardından, IOS imajını decompress yapınız.

Adım 11: Platform penceresindeki varsayılan değeri değiştirmeyiniz ve sonra bilgisayarınızın donanım performansına bağlı olarak RAM değerini yapılandırınız.

Adım 12: Network Adapters penceresinde Router üzerinde kullanmak istediğiniz ağ kartlarını ekleyiniz. Son olarak, IOS imajının işlemcinizin %100 kullanmamasını sağlamak için Idle-PC değeri belirleyiniz.

Adım 13: Idle-PC değerini belirledikten sonra artık pencereyi kapatabilirsiniz. Şimdi, Devices kısmından eklediğiniz Router’ı çalışma alanına sürükleyip bırakınız ve isteğinize göre bir tasarım yapınız ve onun çalışıp çalışmadığını test ediniz.

   İlgili Yazılar

1. GNS3 Loopback
2. GNS3 VM Import
3. Hyper-V Windows 10
4. Hyper-V Windows 7
5. GNS3 Router

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.