openSUSE Leap 15 Üzerine GNS3 2.2 Kurulumu

Bu video eğitimi size openSUSE Leap 15 işletim sisteminde Cisco ağ projelerinizi geliştirmenize yardımcı olan GNS3 2.2 yazılımı nasıl kurulur ve kullanılır gösterir.

Diğer popüler Linux dağıtımlarından biri olan openSUSE dağıtımını üzerinde sanal ortamda ağ tasarımları yapmanıza olanak tanıyan GNS3 ağ simülatör programını kullanabilirsiniz.

Cisco veya diğer ağ teknolojileri için hazırlanan sınavlara hazırlanıyorsanız Router, Switch veya Firewall cihazlarını yapılandırarak deneyimlenebilirsiniz.

SUSE dağıtımında ağ tasarımları yapmak için GNS3 2.2 yazılımını kurmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: SUSE Linux bilgisayarınızdaki yazılım paketlerini güncellemek için terminali açınız ve sudo zypper update komutunu çalıştırınız.

sudo zypper update

Adım 2: GNS3 programını Pip3 ile indirmek ve kurmak için terminalde alttaki komutu çalıştırınız.

sudo zypper install kernel-devel gcc libcap-progs git python3-devel python3-setuptools python3-qt4 python3-qt5 python3-netifaces python3-pip bison flex glibc-static wireshark qemu docker libopenssl-devel

Adım 3: Gerekli paketleri sisteminize kurduktan sonra GNS3 yüklemek için sudo pip3 install gns3-gui gns3-server komutunu çalıştırınız.

sudo pip3 install gns3-gui gns3-server

Adım 4: GNS3’ü kurduktan sonra programı çalıştırınız ve yeni bir IOS aygıtı ekleyiniz. Router veya diğer bir aygıtı eklerken dynamips hatası alıyorsanız terminalde sudo zypper install dynamips komutunu çalıştırınız ve yazılımı yükleyiniz.

sudo zypper install dynamips

Adım 5: Yeni bir proje oluşturunuz ve çalışma ortamına eklediğiniz Router’ı ekleyiniz. Ek olarak bir Switch ve VPCS ekleyiniz.

Adım 6: Tüm ağ cihazlarını kabloladıktan sonra onları çalıştırınız. Eğer bu esnada uBridge hatası alıyorsanız terminalde alttaki komutları çalıştırınız.

sudo zypper install libpcap-devel
cd ~/Downloads
sudo git clone https://github.com/GNS3/ubridge.git
cd ubridge
sudo make
sudo make install

Adım 7: Ağ cihazlarını çalıştırdığınızda projenizdeki VPCS aygıtı ile ilgili bir hata alırsanız, sudo zypper install vpcs komutu ile VPCS’yi kurunuz.

sudo zypper install vpcs

Adım 8: Router ve VPCS’nin konsolunu açınız ve ağ aygıtlarına birer IP adresi atayınız ve bağlantıyı test etmek için ping komutunu kullanınız.

   İlgili Yazılar

1. SUSE’de GNS3 VM Kurulumu
2. Ubuntu GNS3 Kurulumu
3. Ubuntu GNS3 VM Kurulumu
4. Kali Linux GNS3 Kurulumu
5. Linux Mint GNS3 Kurulumu

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.