Kali Linux 2024 Üzerine GNS3 2.2 Kurulumu

Kali Linux 2024 üzerinde GNS3 2.2 kullanmaya başlamak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Cisco Router IOS imajlarını kullanıyormuş gibi yapmanızı sağlayan hayati bir araçtır. Güvenli bir yerde karmaşık ağ kurulumları yapıp test edebilir, farklı konfigürasyonları deneyebilir ve ağ sorunlarını çözebilirsiniz.

İster ağ mühendisi, ister öğrenci olun, ister yalnızca ağ oluşturma konusunda meraklı olun, bu, sahip olunması gereken harika bir araçtır. Bu kılavuzda size Kali Linux 2024 üzerinde GNS3 kurulumu ve kurulumunun nasıl yapılacağını göstereceğiz, böylece ağ simülasyonunu keşfetmeye hemen başlayabilirsiniz.

Kali Linux PC'ye GNS3 VM Kurma

Credit: Kali Linux

Neden Kali ve GNS3?

Bilgisayarınıza GNS3 yazılımını yükleyerek Cisco CCNA sınavlarına çalışmayı kolaylaştırabilirsiniz. Kurulumunuza Yönlendiriciler eklemek, farklı ağlardaki bilgisayarların birbirleriyle konuşabilmesi için yönlendirme protokolleri ayarlamanıza olanak tanır.

Bu emülatör yazılımı ile VMware ve VirtualBox sanal makinelerini kullanarak ağ tasarımlarınızı daha doğru hale getirebilirsiniz. Büyük projeler üzerinde çalışıyorsanız bilgisayarınızın hızlı olması gerektiğini unutmayın.

Daha da iyi ağ tasarımları yapabilmek için GNS3 programını Kali Linux üzerine kurunuz. Ağları analiz etmek için birçok erişilebilir sistem ve araçla birlikte gelir.

Kali PC’ye GNS3 Kurulumu

Grafiksel Ağ Simülatörünü Kali Linux 2024’e kurmak için ya bu adımları takip edebilir ya da eğitim videomuzu izleyebilirsiniz. Öğretici size nasıl kurulacağını gösterecek ve kurulumu için net talimatlar verecektir. Ayrıca kurulum için ihtiyacınız olan IP adresini de söyleyecektir.

 1. Kali sisteminizin en son paket listesine sahip olduğundan emin olmak için bunu terminalde yapmanız gerekir: “sudo apt update” yazıp enter tuşuna basın. Yönetici olarak çalıştırmak için komuttan önce “sudo” kullanmayı unutmayın. Bu şekilde sisteminiz en son paket bilgilerine sahip olacak ve güncellemelere veya yeni kurulumlara hazır olacaktır.
  sudo apt update
 2. Depo adreslerini güncelledikten sonra düzgün çalışması için gereken paketleri yükleyebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki komutları uygulamanız yeterlidir.
  wget http://ftp.us.debian.org/debian/pool/main/q/qemu/qemu_3.1+dfsg-8+deb10u8_amd64.deb
  
  sudo dpkg -i qemu_3.1+dfsg-8+deb10u8_amd64.deb
  
  sudo apt install -y python3-pip python3-pyqt5 python3-pyqt5.qtsvg python3-pyqt5.qtwebsockets qemu qemu-kvm qemu-utils libvirt-clients libvirt-daemon-system virtinst wireshark xtightvncviewer apt-transport-https ca-certificates curl gnupg2 software-properties-common
 3. İhtiyacınız olan her şeyi yükledikten sonra GNS3’ün GUI’sini ve Sunucusunu alabilirsiniz. Sadece şu komutu çalıştırın: ‘sudo pip3 install gns3-server gns3-gui’. Kuruluma başlayacak ve tamamlandığında onu kullanabileceksiniz.
  sudo pip3 install gns3-server gns3-gui
 4. Cisco’nun Router IOS’unu GNS3 üzerinde çalıştırabilmeniz için cihazınızda dynamips’in kurulu olması gerekmektedir. Yüklemek için terminalinize “sudo apt install dynamips” yazmanız yeterlidir. Ardından, Cisco yönlendiricilerini taklit edebilir ve sanal bir kurulumda ağ oluşturma alıştırmaları yapabilirsiniz.
  sudo apt install dynamips
 5. Grafiksel ağ simülatörünü kullanmaya başlamak için öncelikle yerel sunucuyu kurun. Bundan sonra Edit (Düzenle) ve ardından Preferences (Tercihler) seçeneğine tıklayarak yeni bir IOS ekleyin. Bu, eklemek istediğiniz IOS görüntüsüyle ilgili ayrıntıları girebileceğiniz bir kutu açar.
 6. Dynamips/IOS Router ayarlarını görmek için New (Yeni) butonuna tıklayın. Bir sihirbaz açılacaktır. Sihirbazda IOS görüntüsünün konumunu ekleyebilir ve sıkıştırmayı açmayı kontrol edebilirsiniz. Bu, yönlendiricilerinizi istediğiniz gibi kurmanıza ve değiştirmenize olanak tanır.
 7. Yönlendiriciyi kurmak için ona bir ad verin ve platformunu seçin. Ayrıca varsayılan sanal bellek boyutunu değiştirmediğinizden emin olun. Bu, Yönlendiricinin sorunsuz ve güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlar.
 8. Ağ bağdaştırıcısı ayarlarında C7200-IO-FE (FastEthernet) arayüzünün zaten orada olduğunu göreceksiniz. Router’a Seri arayüz eklemek istiyorsanız bunu doğrudan bu pencereden yapabilirsiniz.
 9. Bilgisayarınızdaki IOS görüntüsünün sorunsuz ve iyi çalıştığından emin olmak için Idle-PC değerini bulmak önemlidir. Bu değer CPU kullanımını azaltmaya yardımcı olur ve görüntünün doğru çalışmasını sağlar.
 10. Yeni bir projeye başlamak için öncelikle çalışma alanına bazı cihazlar ekleyelim. Bir Yönlendiriciye, bir Anahtara ve bazı VPCS’lere ihtiyacımız olacak. Bu cihazları cihaz kategorisinde bulacaksınız. Bunları çalışma alanına ekledikten sonra proje üzerinde çalışmaya devam edebiliriz.
 11. Ağınızı kurmak için yönlendiriciyi bir kabloyla Switch’e bağlayarak başlayın. Bu işlem tamamlandıktan sonra VPCS’leri Switch’e bağlayın. Ubridge hatasıyla karşılaşırsanız terminalde bu komutları kullanarak sorunu düzeltebilirsiniz.
  sudo apt install libpcap-dev
  cd ~/Downloads
  git clone https://github.com/GNS3/ubridge.git
  cd ubridge
  make
  sudo make install
 12. uBridge sorununu düzelttiyseniz, VPCS’leri Switch’inize bağlamaya çalıştığınızda (No path to a VPCS executable has been set) yazan bir mesaj görebilirsiniz. Böyle bir durumda Kali Linux bilgisayarınıza VPCS yüklemeniz gerekmektedir. Bu şekilde VPCS’leri ve Switch’i doğru şekilde bağlayabilirsiniz.
  sudo apt install vpcs
 13. VPCS’yi yükledikten sonra (VPCS executable version must be >= 0.6.1 but not a 0.8) şeklinde bir mesaj görürseniz bu, yüklediğiniz sürümün bilgisayarınızda çalışmadığı anlamına gelebilir. Bunu düzeltmek için VPCS’nin sisteminizle çalışan daha eski bir sürümünü almanız gerekebilir.
  cd ~/Downloads
  git clone https://github.com/TolgaBagci/vpcs_0.8-1_amd64.deb.git
  cd vpcs_0.8-1_amd64.deb
  sudo dpkg -i vpcs_0.8-1_amd64.deb
 14. GNS3 kurulumu sırasında ortaya çıkan sorunları giderdikten ve tüm cihazların çalıştığından emin olduktan sonra ağ düzeninizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Sonuç

Kısacası, bu emülatör yazılımı, karmaşık ağlar oluşturmak ve Cisco sınavlarına pratik yapmak için süper yararlı bir araçtır. Kali Linux’a kurarsanız ağlarınızı daha da iyi hale getirmek için birçok başka ücretsiz araçtan yararlanabilirsiniz.

Bu senaryodaki adımları takip etmeniz yeterli; GNS3’ü çok kısa sürede Kali Linux PC’nizde çalışır duruma getireceksiniz. Ardından hemen ağlarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz!

Kali yerine Debian’ı kullanmak istiyorsanız, Debian’a GNS3 kurmak için yardımcı olacak eksiksiz bir rehberimiz var. Bu kılavuz size uygun paketleri almak ve Dynamips emülatörünü kurmak gibi tüm adımları gösterecektir. İhtiyacınız olan tüm detaylar için lütfen yazımıza göz atın.

Copyright © 2018 - 2024