Kali Linux 2022 Üzerine GNS3 2.2 Kurulumu

Bu makale size Kali Linux 2022.3 üzerinde Cisco Router IOS imajlarını emüle etmenizi ve kullanmanızı sağlayan GNS3 2.2 simülatör yazılımı nasıl kurulur ve kullanılır gösterir.

GNS3 yazılımını bilgisayarınıza kurarak Cisco CCNA sınavlarına hazırlanmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Bir veya birden fazla Router’ı topolojiye ekleyerek farklı ağlardaki bilgisayarların iletişimini sağlamak için yönlendirme protokollerini yapılandırabilirsiniz.

GNS3’te ayrıca VMware ve VirtualBox sanal makinelerini kullanarak daha gerçekçi bir ağ tasarımı oluşturabilirsiniz. Daha büyük projeleri yapabilmeniz için bilgisayarınızın performansının iyi olması gerektiğini unutmayınız.

Sistem ve ağ analizleri yapmak için ücretsiz birden çok araç içeren Kali Linux dağıtımına GNS3 programını da kurarak daha profesyonel ağ tasarımları yapabilirsiniz.

Kali Linux 2022 dağıtımına Graphical Network Simulator 2.2.33.1 sürümünü kurmak ve yapılandırmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Kali sisteminizde terminali açınız ve sudo apt update komutunu kullanarak paket listesini güncelleyiniz.

sudo apt update

Adım 2: Repo adreslerini güncelledikten sonra GNS3 için gerekli bağımlı paketleri kurmak için alttaki komutu çalıştırınız.

wget http://ftp.us.debian.org/debian/pool/main/q/qemu/qemu_3.1+dfsg-8+deb10u8_amd64.deb
sudo dpkg -i qemu_3.1+dfsg-8+deb10u8_amd64.deb

sudo apt install -y python3-pip python3-pyqt5 python3-pyqt5.qtsvg python3-pyqt5.qtwebsockets qemu qemu-kvm qemu-utils libvirt-clients libvirt-daemon-system virtinst wireshark xtightvncviewer apt-transport-https ca-certificates curl gnupg2 software-properties-common

Adım 3: Bağımlı paketleri kurduktan sonra GNS3 GUI ve Server indirmek ve kurmak için sudo pip3 install gns3-server gns3-gui komutunu çalıştırınız.

sudo pip3 install gns3-server gns3-gui

Adım 4: GNS3’te Cisco’nun Router IOS’larını çalıştırabilmek için dynamips kurmanız gerekir. Dynamips kurmak için sudo apt install dynamips komutunu çalıştırmanız yeterlidir.

sudo apt install dynamips

Adım 5: GNS3’ü çalıştırınız ve yerel sunucu yapılandırmasını yaptıktan sonra yeni bir IOS eklemek için Edit / Preferences tıklayınız.

Adım 6: Dynamips / IOS Routers ayarlarını görüntüleyiniz ve New butonuna tıklayarak sihirbazı açınız. Açılan pencerede IOS imajının konumunu ekleyiniz ve sıkıştırmasını açmayı onaylayınız.

Adım 7: Router’ın adını ve platformunu yapılandırınız ve varsayılan sanal bellek boyutunu değiştirmeyiniz.

Adım 8: Ağ bağdaştırıcı ayarlarında varsayılan olarak C7200-IO-FE (FastEthernet) arayüzü takılı olduğunu görebilirsiniz. Eğer Router’a Serial arayüz eklemek istiyorsanız onu bu pencereden yapabilirsiniz.

Adım 9: Bilgisayarınızda IOS imajının uygun ve performanslı çalışabilmesi için Idle-PC değeri belirleyiniz.

Adım 10: Yeni bir proje oluşturunuz ve cihaz kategorisinden çalışma alanına Router, Switch ve VPCS ekleyiniz.

Adım 11: Router ile Switch’i kablolayınız ve daha sonra VPCS’leri Switch’e bağlayınız. Eğer bu aşamada ubridge hatası alırsanız terminalde alttaki komutları çalıştırınız.

sudo apt install libpcap-dev
cd ~/Downloads
git clone https://github.com/GNS3/ubridge.git
cd ubridge
make
sudo make install

Adım 12: uBridge sorununu giderdikten sonra VPCS’leri Switch’e bağlarken (No path to a VPCS executable has been set) hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, Kali Linux PC’nize VPCS’yi kurunuz.

sudo apt install vpcs

Adım 13: VPCS’yi kurduktan sonra bu kez de (VPCS executable version must be >= 0.6.1 but not a 0.8) hatası ile karşılaşıyorsanız sisteminize eski bir VPCS sürümünü kurunuz.

cd ~/Downloads
git clone https://github.com/TolgaBagci/vpcs_0.8-1_amd64.deb.git
cd vpcs_0.8-1_amd64.deb
sudo dpkg -i vpcs_0.8-1_amd64.deb

Adım 14: GNS3 hatalarını çözdükten sonra tüm cihazları çalıştırdıktan sonra ağ topolojisini oluşturmaya başlayabilirsiniz.

   İlgili Yazılar

1. Mac’te GNS3 Kurulumu
2. Ubuntu’da GNS3 Kurulumu
3. Mac’te GNS3 VM Kurulumu
4. Ubuntu’da GNS3 VM Kurulumu
5. Linux Mint’te GNS3 Kurulumu

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.