Debian 11 Üzerine GNS3 2.2 Kurulumu

Bu makale size Linux Debian 11 işletim sisteminde Cisco Routing ve diğer sınavlara hazırlanabilmeniz için GNS3 ağ simülatör programı nasıl kurulur gösterir.

GNS3 yazılımı gelişmiş ağ topolojileri oluşturmanızı ve Cisco’nun Router, Switch veya Firewall cihazlarının IOS imajlarını emüle etmenizi sağlar. Bu sayede, gerçek bir ağ ortamında bir Cisco cihazı kullanıyormuşsunuz gibi projelerinizi tasarlayabilirsiniz.

GNS3’ü Windows, Linux ve macOS işletim sistemlerinden birine kurabilirsiniz. Eğer PC’nizde Debian dağıtımı kuruluysa bu yazılımı kurabilmeniz için terminal kullanmanız gerekebilir.

Debian’ın 11 Bullseye sürümüne Cisco ağ yazılımını kurabilmek ve çalıştırabilmek için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Debian sisteminizde öncelikle kurulu paketlerin yeni sürümlerini kontrol etmek için terminali açınız ve sudo apt update komutunu çalıştırınız.

sudo apt update

Adım 2: GNS3 ile ilgili kurulması gerekli paketlerin tümünü kurmak için terminalde alttaki komutu çalıştırınız.

sudo apt install python3-pip python3-pyqt5 python3-pyqt5.qtsvg python3-pyqt5.qtwebsockets qemu qemu-kvm qemu-utils libvirt-clients libvirt-daemon-system virtinst wireshark xtightvncviewer apt-transport-https ca-certificates curl gnupg2 software-properties-common -y

Adım 3: Python ve diğer paketleri sisteminize kurduktan sonra GNS3’ü indirmek ve kurmak için terminalde sudo pip3 install gns3-server gns3-gui komutunu çalıştırınız.

sudo pip3 install gns3-server gns3-gui

Adım 4: GNS3’ü kurduğunuzda programa yeni bir IOS eklerken Dynamips hatası alabilirsiniz. Bu hatayı gidermek için sisteminize Dynamips paketini de kurmanız gerekir. Wget komutunu kullanarak PC’nize dynamips.deb paketini indiriniz.

wget http://ftp.us.debian.org/debian/pool/non-free/d/dynamips/dynamips_0.2.14-1_amd64.deb

Adım 5: Dynamips.deb paketini indirdikten sonra kurmak için sudo dpkg -i dynamips_0.2.14-1_amd64.deb komutunu çalıştırınız.

sudo dpkg -i dynamips_0.2.14-1_amd64.deb

Adım 6: GNS3’ü kurduktan sonra gerçek bir Cisco cihazının IOS imajını indirip programa ekleyebilirsiniz.

IOS Ekleme

Adım 1: GNS3’ü çalıştırınız ve menüden File / Preferences tıklayınız.

Adım 2: Preferences’te Dynamips / IOS Routers tıklayınız ve sağ panelden New tıklayınız.

Adım 3: IOS imajını eklemek için Browse’ye tıklayınız ve dosyanın konumunu belirtiniz. IOS’u seçtikten sonra sıkıştırmasının açılmasını onaylayınız ve devam ediniz.

Adım 4: Eklediğiniz Router imajının adını ve platformunu yapılandırınız ve IOS için host PC’nizin RAM boyutunu göre sanal bellek değeri belirleyiniz.

Adım 5: Ağ bağdaştırıcı ayarlarında varsayılan olarak FastEthernet arayüzü takılı olduğunu görebilirsiniz. Router’a Serial veya GigabitEthernet arayüzleri ekleyebilirsiniz.

Adım 6: Router’ın performanslı çalışmasını için Idle-PC değeri bulunuz ve ardından sihirbazı kapatınız.

Adım 7: Yeni bir proje oluşturunuz ve eklediğiniz Router’ı seçerek çalışma alanına sürükleyip bırakınız. Projedeki cihazları çalıştırdıktan sonra üzerlerine tıklayarak CLI erişebilirsiniz.

   İlgili Yazılar

1. Mac’te GNS3 Kurulumu
2. Ubuntu GNS3 Kurulumu
3. Ubuntu GNS3 VM Kurulumu
4. Kali Linux GNS3 Kurulumu
5. Linux Mint GNS3 Kurulumu

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.