Ubuntu 22.04 Üzerine GNS3 2.2 Kurulumu

Bu makale size Ubuntu 22.04 (Jammy Jellyfish) Linux dağıtımı üzerinde Cisco sınavlarına hazırlanmak için en yaygın olarak kullanılan GNS3 2.2.32 ağ simülatör programının kurulum adımlarını göstermektedir.

GNS3, Packet Tracer yazılımı ile karşılaştırdığınızda daha profesyonel ağ tasarımları yapmanıza olanak sağladığını görebilirsiniz. Ancak, GNS3’te bir Cisco Router çalıştırabilmeniz için ilgili cihazların IOS imajlarını bilgisayarınıza indirmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir.

IOS imajlarını elde ettikten sonra GNS3’e kolayca onları ekleyebilir ve ardından ağ tasarımları oluştararak Cisco sınavlarınıza hazırlanabilirsiniz.

Sistem ve ağ yöneticisi veya öğrenci iseniz Ubuntu kurduktan sonra yapmanız gereken ilk şeylerden biri GNS3 kurmak olabilir. Bu sayede bu yazılım ile daha profesyonel ağ tasarımları oluşturabilir ve paket analizi yapabilirsiniz. Veya çeşitli yönlendirme protokollerinin nasıl çalıştığını kontrol edebilir ve güvenlik cihazları ile deneyim kazanabilirsiniz.

Ubuntu’nun son sürümü olan 22.04 üzerinde GNS3 ağ yazılımını kurmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları sırasıyla takip edebilirsiniz.

Adım 1: Sisteminizi açtıktan sonra, masaüstü konumunuzdan terminali açın ve önce kurulu uygulamaların mevcut sürümlerini alttaki komutu yürüterek kontrol edin.

sudo apt update

Adım 2: Kontrol işleminden sonra paketleri güncellemek için upgrade komutunu çalıştırınız ve işlemin tamamlanmasını bekleyiniz.

sudo apt upgrade

Adım 3: Gerekli ayarları yaptıktan sonra GNS3’ü repository ekleyiniz.

sudo add-apt-repository ppa:gns3/ppa

Adım 4: Alltaki komutu yürüterek Ubuntu’ya GNS3’ü kurunuz.

sudo apt install gns3-server gns3-gui

Adım 5: Kurulum sırasında Wireshark yazılımı için ubridge ve paket yakalama izinlerini onaylayınız.

Adım 6: Kurulumu tamamladıktan sonra GNS3 simülatörünü çalıştırın ve Edit / Preferences üzerinden Dynamips altındaki IOS routers kısmından bir Router imajı ekleyiniz.

Adım 7: IOS imajı eklerken AUTOIDLEPC hatası alırsanız, 32 bit mimariyi etkinleştiriniz.

sudo dpkg --add-architecture i386

Adım 8: Ubuntu’nun EOAN sürümüne ait dynamips i386 deb paketini bilgisayarınıza indiriniz.

wget http://ppa.launchpad.net/gns3/ppa/ubuntu/pool/main/d/dynamips/dynamips_0.2.21-1~eoan1_i386.deb

Adım 9: Dpkg komutunu kullanarak indirdiğiniz deb paketini kurunuz.

sudo dpkg -i dynamips_0.2.21-1~eoan1_i386.deb

Adım 10: Deb paketini kurarken bağımlı paketlerinde kurulması gerektiğini terminalde görürseniz alttaki komutu yürütünüz.

sudo apt install libc6-dev-i386 libelf-dev:i386 libpcap0.8-dev:i386

Adım 11: Tekrar dynamips i386 deb paketini kurunuz ve sisteminizi yeniden başlatınız.

Adım 12: Tekrar IOS ekleme sihirbazında Idle-PC değeri belirlemeye çalıştığınızda eklediğiniz Router için uygun bir değer bulunacaktır.

   İlgili Yazılar

1. Mac’te GNS3 Kurulumu
2. VMware Fusion Kurulumu
3. Mac’te GNS3 VM Kurulumu
4. Windows 10 Kurulumu
5. Mac’e Chrome Kurulumu

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.