Ubuntu 23.10 Üzerine GNS3 2.2 Kurulumu

Cisco sınavlarına hazırlanıyorsunuz ve ağ oluşturma pratiği yapmak için bir programa mı ihtiyacınız var? GNS3, ağ yöneticileri ve öğrenciler arasında favoridir. Profesyonel ağ kurulumları yapmanıza, paketleri kontrol etmenize, güvenlik ve yönlendirme hakkında bilgi edinmenize yardımcı olur.

Bu yazımızda Ubuntu 23.10 (Mantic Minotaur) Linux üzerinde GNS3 kurulumu konusunda size yol göstereceğiz. Ayrıca ağlar oluşturabilmeniz ve Cisco sınavlarınıza hazırlanabilmeniz için IOS görüntülerini nasıl ekleyeceğinizi de göstereceğiz. Hazır? Hadi gidelim!

Ubuntu Üzerine GNS3 Kurma

Credit: Ubuntu

Neden Ubuntu’da GNS3 Ağ Tasarımı Yazılımı Sizin İçin En İyisidir?

Öğrenci veya ağ yöneticisi olarak ağ oluşturmayla ilgileniyorsanız, GNS3 ve Packet Tracer yazılımlarını biliyor olabilirsiniz. Her ikisinin de avantajları var ancak grafiksel ağ simülatörü, ağ yanlısı tasarımlar için daha iyidir.

Ancak GNS3 üzerinde Cisco Router çalıştırmak için öncelikle IOS imajlarını indirmeniz gerekmektedir. Bunları Cisco’nun web sitesinden veya diğer güvenilir yerlerden alabilirsiniz.

IOS imajlarını aldıktan sonra GNS3’e ekleyebilir ve ağ tasarımları yaparak Cisco sınavlarınıza hazırlanmaya başlayabilirsiniz. Bu yazılım ile ayrıca paketleri analiz edebilir, yönlendirme protokollerini kontrol edebilir ve güvenlik cihazları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Eğer Ubuntu kullanıyorsanız kurulumdan hemen sonra GNS3 kurmak iyi bir hamle olacaktır. Bu, karmaşık ağlar oluşturmak ve test etmek ve genel olarak ağ oluşturma konusunda daha iyi olmak için tüm harika özelliklerini kullanmanıza olanak tanır.

Ubuntu PC’ye GNS3 Kurulumu

En yeni sürüm olan Ubuntu 23.10 üzerinde GNS3 ağ yazılımını kurmak için eğitim videosunu izleyin veya bu adımlara bakın.

 1. Bilgisayarınızı açtıktan sonra masaüstünüze gidin ve terminal uygulamasını bulun. Bulduğunuzda komut satırını kullanmak için açın. Burada, belirli bir komut yazarak bilgisayarınızda hangi uygulama sürümlerinin bulunduğunu görebilirsiniz. Bu size hangi uygulamaların yüklü olduğunu ve hangi sürümlerde olduklarını gösterir.
  sudo apt update
 2. Bilgisayarınızın uygulamalarını güncellemek için öncelikle hangilerinin güncellenmesi gerektiğini kontrol edin. Daha sonra bir komut çalıştırarak güncelleme işlemini başlatabilirsiniz. Güncellemeler yapılırken onları durdurmayın veya bilgisayarınızı kapatmayın. Tamamlandığında, güncellemelerin başarılı olduğunu belirten bir mesaj alacaksınız.
  sudo apt upgrade
 3. İhtiyacınız olan konfigürasyonları yaptıktan sonra GNS3’ü bilgisayarınızın deposuna ekleyiniz.
  sudo add-apt-repository ppa:gns3/ppa
 4. Ubuntu bilgisayarınıza GNS3 kurulumu yapabilmek için bir komut çalıştırmanız gerekmektedir. Bu komut emülatör programını doğru bir şekilde kurmanıza yardımcı olacaktır.
  sudo apt install gns3-server gns3-gui
 5. Wireshark’ı yüklerken ubridge ve paket yakalama için doğru izinleri verdiğinizden emin olun. Bu izinler, yazılımın iyi çalışması ve ağ paketlerini doğru şekilde yakalaması için çok önemlidir. Bu nedenle, yazılımı yüklerken veya kullanırken sorun yaşamamak için gereken tüm izinlere sahip olduğunuzdan emin olun.
 6. Kurulumu tamamladıktan sonra bir sonraki adım network simülatörünü başlatmaktır. Çalıştırıldıktan sonra “Edit/Preferences – Düzenle/Tercihler” altındaki Dinamips bölümüne gidin ve simülatöre bir “Router – Yönlendirici” görüntüsü ekleyin. Daha sonra ağ kurulumlarını ve yapılandırmalarını yapmak için kullanmaya başlayabilirsiniz.
 7. IOS görüntüsü eklemeye çalışırken “AUTOIDLEPC” ile ilgili bir hata mesajı görürseniz 32 bit mimariyi açmayı deneyin. Bu, IOS görüntüsünü daha fazla sorun yaşamadan eklemenize yardımcı olacaktır.
  sudo dpkg --add-architecture i386
 8. Ubuntu’nun EOAN sürümüne yönelik Dynamips i386 DEB paketini edinmek için Ubuntu web sitesine gidin veya apt-get gibi bir araç kullanın. İndirdikten sonra bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Ağları test etmek ve oluşturmak için Cisco IOS yönlendiricileri gibi davranmanıza yardımcı olur.
  wget http://ppa.launchpad.net/gns3/ppa/ubuntu/pool/main/d/dynamips/dynamips_0.2.21-1~eoan1_i386.deb
 9. İndirdiğiniz deb paketini bilgisayarınıza koymak için dpkg komutunu kullanırsınız. Bu komut paketi kurmanıza yardımcı olur.
  sudo dpkg -i dynamips_0.2.21-1~eoan1_i386.deb
 10. Paketinizi kurarken ihtiyaç duyduğunuz diğer şeylerle ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsanız; bir komut çalıştırarak düzeltebilirsiniz. Bu komut, paketinizin ihtiyaç duyduğu her şeyin doğru şekilde yerleştirilmesini sağlar.
  sudo apt install libc6-dev-i386 libelf-dev:i386 libpcap0.8-dev:i386
 11. Bundan sonra hala sorun yaşıyorsanız Dynamips i386 deb paketini yeniden yüklemeyi ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin.
 12. IOS ekleme sihirbazında Idle-PC değerini tekrar ayarlamaya çalışırsanız sistem, yönlendiriciniz için doğru ayarları arayacaktır. Bu, ağınızın sorunsuz çalışmasını ve yönlendiricinizin iyi çalışmasını sağlar.

Sonuç

Özetlemek gerekirse, Ubuntu 23.10 üzerinde GNS3 kullanmak ağ yöneticilerine ve öğrencilere gerçekten yardımcı olabilir. Profesyonel ağ kurulumları yapmanıza, paketleri analiz etmenize ve güvenlik cihazları ve yönlendirme protokolleri hakkında bilgi edinmenize olanak tanır; bu, Cisco sınavları için son derece faydalıdır.

Bu yazımızda bahsettiğimiz adımları takip etmeniz yeterli, kısa sürede Ubuntu bilgisayarınızda bu programa sahip olacaksınız. Daha sonra ağ tasarımlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Eğer Mint kullanıyorsanız Linux Mint üzerinde GNS3 kurulumu nasıl yapılır yazımızı okuyun. Bu kılavuz, onu bilgisayarınıza kurmanın ve ağ tasarımları oluşturmak için IOS görüntüleri eklemenin her adımını gösterir. Linux Mint kullanıyorsanız ve bu yazılımla ağ becerilerinizi geliştirmeye başlamak istiyorsanız, onu okuyun.

Copyright © 2018 - 2024