GNS3 Üzerinde Cloud Ekleme

Sevilen bir ağ simülasyon yazılımı olan GNS3 yazılımının Cloud adında muhteşem bir özelliği bulunmaktadır. Bu özellik sanal altyapınıza esneklik ve ölçeklenebilirlik kazandırır. Bununla birlikte, VMware Workstation veya VirtualBox üzerinde oluşturulan sanal makineleri GNS3 ağınıza bağlayabilirsiniz. Bu, karmaşık LAN projelerini simüle etmek için eksiksiz bir platform oluşturur.

Sanal ve gerçek cihazlar oluşturabilir ve bunları yapay bir LAN’da birlikte çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Cloud özelliği, mühendislerin ve BT profesyonellerinin karmaşık durumları hızlı bir şekilde denemesine, kontrol etmesine ve düzeltmesine olanak tanıyan hayati bir araçtır. Bu özellik sayesinde, gerçek hayatta sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olarak, sahte LAN’ınızı oluşturabilir, deneyebilir ve eyleme geçirebilirsiniz.

GNS3 Cloud Yapılandırma

Credit: GNS3

GNS3 Emülatörde Cloud Kullanımı

VMware üzerinde oluşturduğunuz Windows 10 PC’yi GNS3’e bağlamak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ediniz. Öncelikle Virtual Network Editor içerisinde yeni bir VMnet oluşturunuz ve adaptörü Host-Only olarak ayarlayınız. Bu, Windows 10 sanal bilgisayarını gerçek LAN’dan ayrı tutar ve yalnızca ana bilgisayarla konuşmasına izin verir.

Windows 10 sanal bilgisayarı için en uygun olan VMnet2’yi yaptıktan sonra GNS3 üzerinde Cloud kurulumunda Ethernet Arayüzleri kısmından seçiniz. Bu, yalnızca bir makineye harici bir ağ geçidi atamanıza olanak tanır, bu da karmaşık yapılardaki makinelerin kullanımını kolaylaştırır.

VMnet2’yi seçtikten sonra bilgisayarınızın LAN bağlantılarında TCP/IP ayarlarını yapmanız gerekmektedir. VM’nin ana bilgisayarla konuşabildiğinden emin olmak için bu çok önemlidir. Bunu yapmak için Denetim Masası’na gidin, ardından Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni seçin ve Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir’e tıklayın. Orada VMnet2 adaptörünü bulun ve TCP/IP ayarlarını yapın.

Bu aşamaları takip ettiğiniz takdirde Graphical Network Simulator-3 yazılımına harici bir ağ geçidi ekleyip bu VM’ye bağlayabilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağına ilişkin adım adım kılavuz için kolay video eğitimimize göz atın.

Cloud Ekleme Adımları:

GNS3 ve Cloud düğümünü yapılandırmak için izlemeniz gereken ayrıntılı adımlar şunlardır:

  1. Hala GNS3 kurulumuna ihtiyacınız varsa nasıl yapılacağını öğrenmek için bu videoyu izleyebilirsiniz.
  2. GNS3 kurulumunu yaptıktan sonra programı açın ve Dosya menüsüne gidin. Oradan Tercihler seçeneğini seçin.
  3. Preferences (Tercihler) alanında Cloud düğümlerine tıklayın.
  4. Daha sonra bunun için yeni bir şablon oluşturmanız gerekir. Bunu yapmak için New Cloud Node Template düğmesine tıklayın ve buna bir ad yazın. Daha sonra Finish (Son) tıklayın.
  5. Bir şablon oluşturduktan sonra onu yapılandırmanız gerekir. Edit Cloud penceresini açacak olan Düzenle bölümüne tıklayın.
  6. Düzenle penceresinde Ethernet Arayüzleri sekmesine gidin ve Add (Ekle) tıklayın.
  7. Ethernet adaptörleri listesinden VMnet adaptörünü seçin. Bu bağdaştırıcı sanal makinelerinizin onunla konuşmasını sağlar.
  8. Daha sonra Misc sekmesine tıklayın ve sembolü bir bilgisayar simgesine dönüştürmek için PC seçeneğini seçin.
  9. Düğümü yapılandırdıktan sonra çalışma alanınıza ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için Devices (Cihazlar) sekmesine tıklayın ve şablonu çalışma alanına sürükleyin.
  10. Harici ağ geçidinin sanal makinenize bağlı olup olmadığını kontrol etmek için öncelikle çalışma alanına bir Cisco Router ekleyin ve onu node’a bağlayın. Daha sonra Router arayüzünü kurun ve VM’nizi başlatın. Şimdi, bağlantının çalışıp çalışmadığını görmek için cihaza ping atın.

Sonuç

Özetlemek gerekirse, GNS3 programında Cloud özelliği, zorlu LAN kurulumlarını denemeniz için size çok fazla esneklik ve güç sağlar. BT profesyonellerinin ve mühendislerinin karmaşık LAN sorunlarını kolayca oluşturmasına, test etmesine ve çözmesine olanak tanır.

Bahsettiğimiz adımları takip ederek Cloud PC ekleyebilir ve VM’lerinize hızlı bir şekilde bağlayabilirsiniz. Bu özellik sayesinde sanal ağınızı kurabilir, deneyebilir ve kullanabilirsiniz; böylece gerçek hayatta iyi çalıştığından emin olabilirsiniz. Genel olarak, LAN’ları simüle etmek ve test etmek için mükemmel bir araçtır ve bu özellik onu daha da iyi hale getirir.

Copyright © 2018 - 2024