Debian 11 Üzerine VMware Workstation 17 Kurulumu

Bu makale size Debian 11 Bullseye PC üzerinde sanal makineler çalıştırmanıza izin veren VMware Workstation 17 Pro nasıl kurulur gösterir.

Debian Linux işletim sisteminin son sürümü 11 Bullseye’dir. Bu dağıtımı bilgisayarınıza kurduysanız ve sisteminizde ek bir Windows 10 sistemi kullanmak istiyorsanız çift sistem kurmak yerine bir sanal makineye Windows sistemini kurabilirsiniz.

Debian bilgisayarınızı yeniden başlatmaya gerek kalmadan guest sanal bilgisayarınızı hızlı bir biçimde çalıştırabilirsiniz. Bu sayede yaygın olarak kullandığınız bir exe uzantılı programı Linux sisteminizde kullanabilirsiniz.

Debian 11 sürümünde Workstation Pro yazılımını kurmak ve yeni bir sanal makine oluşturmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle, VMware websitesini ziyaret ediniz ve Linux için Workstation 17 Pro setup dosyasını PC’nize indiriniz.

https://www.vmware.com/products/workstation-pro/workstation-pro-evaluation.html

Adım 2: VMware.bundle dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra Downloads (İndirilenler) konumuna gidiniz ve oradan terminali açınız.

Adım 3: Bundle dosyasının izin haklarını değiştirmek için chmod +x VMware-Workstation-Full.bundle komutunu çalıştırınız.

chmod +x VMware-Workstation-Full.bundle

Adım 4: İzin haklarını düzenledikten sonra kurulumu başlatmak için sudo ./VMware-Workstation-Full.bundle komutunu çalıştırınız.

sudo ./VMware-Workstation-Full.bundle

Adım 5: Bundle dosyasını kurduktan sonra başlat menüsünden VMware Workstation açınız.

Adım 6: VMware Pro’yu açtığınızda eğer GNU C Compiler hatası alıyorsanız terminalde sudo apt install build-essential -y komutunu çalıştırınız.

sudo apt install build-essential -y

Adım 7: Tekrar VMware Workstation çalıştırdığınızda bu kez Kernel Headers 5.10.0-14-amd64 hatası alıyorsanız, terminalde alttaki komutları çalıştırınız.

cd ~/Downloads && mkdir LinuxHeaders && cd LinuxHeaders

wget https://the.earth.li/debian/pool/main/l/linux/linux-headers-5.10.0-14-amd64_5.10.113-1_amd64.deb | wget https://the.earth.li/debian/pool/main/l/linux/linux-kbuild-5.10_5.10.113-1_amd64.deb | wget https://the.earth.li/debian/pool/main/l/linux/linux-headers-5.10.0-14-common_5.10.113-1_all.deb | wget https://the.earth.li/debian/pool/main/l/linux/linux-compiler-gcc-10-x86_5.10.113-1_amd64.deb

sudo dpkg -i *.deb

Adım 8: Gerekli paketleri kurduktan sonra artık VMware programını sorunsuzca çalıştırabilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024