Kali Linux 2022 Üzerine VMware Workstation 17 Kurulumu

Bu makale size Kali Linux 2022.3 bilgisayar üzerinde Windows veya Linux sistemlerini sanal olarak çalıştırmanıza izin veren VMware Workstation 17 Pro nasıl kurulur ve kullanılır gösterir.

Bildiğiniz gibi Kali Linux, Hacker eğitimlerinde veya ağ üzerindeki güvenlik açıklarını bulmak için yaygın olarak kullanılan bir distrodur. Bu Linux dağıtımı sistem ve ağ ile ilgili birçok ücretsiz araç içerdiği için kullanımı yaygındır.

Kali’yi PC’nize kurduktan sonra Windows 10 işletim sistemini ek olarak sisteminizde kullanmak istiyorsanız VMware sanallaştırma yazılımını kurmanız tavsiye edilir.

Kali Linux bilgisayarınıza VMware Workstation 17 Pro yazılımını kurmak ve yeni bir VM oluşturmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Kali sisteminizde Mozilla web tarayıcısını açınız ve adres satırına alttaki websayfasını giriniz ve ziyaret ediniz.

https://www.vmware.com/products/workstation-pro/workstation-pro-evaluation.html

Adım 2: Workstation 17 for Linux altındaki Download butonuna tıklayarak VMware yazılımını bilgisayarınıza indiriniz.

Adım 3: VMware Workstation’ı kurmadan önce Linux sisteminizin yazılım deponuzu sudo apt update komutunu kullanarak güncelleyiniz.

sudo apt update

Adım 4: Daha sonra, VMware yazılımı için gerekli Linux kernellerini indirmek için sudo apt install build-essential dkms komutunu çalıştırınız.

sudo apt install build-essential dkms

Adım 5: VMwareWorkstation.bundle setup dosyasını sisteminizin Downloads konumuna indirdiğiniz için terminali açınız ve cd ~/Downloads komutunu kullanarak ilgili konuma gidiniz.

cd ~/Downloads

Adım 6: VMware.bundle dosyasının izin haklarını düzenlemek için chmod +x DosyaAdı.bundle komutunu çalıştırınız.

chmod +x VMware-Workstation-Full.bundle

Adım 7: Setup dosyasının izin haklarını düzenledikten sonra kurulumu başlatmak için sudo ./VMware-Workstation-Full.bundle komutunu çalıştırınız.

sudo ./VMware-Workstation-Full.bundle

Adım 8: Kali’ye VMware programını kurduktan sonra başlat menüsünden onu bulunuz ve çalıştırınız.

Adım 9: Programı çalıştırdığınızda VMware Kernel Module Updater penceresinde Kernel Headers 5.18.0-kali5-amd64 hatasını görüyorsanız bu paketi indirmeniz ve kurmanız gerekir.

Adım 10: Kernel Headers 5.18.0-kali5-amd64 hatası alıyorsanız ilgili paketi ve bağımları paketlerin tümünü indirmek ve kurmak için terminalde alttaki komutları çalıştırınız.

wget http://http.kali.org/pool/main/l/linux/linux-headers-5.18.0-kali5-amd64_5.18.5-1kali6_amd64.deb | wget http://http.kali.org/pool/main/l/linux/linux-headers-5.18.0-kali5-common_5.18.5-1kali6_all.deb | wget http://http.kali.org/pool/main/l/linux/linux-kbuild-5.18_5.18.5-1kali6_amd64.deb | wget http://http.kali.org/pool/main/l/linux/linux-compiler-gcc-11-x86_5.18.5-1kali6_amd64.deb
sudo dpkg -i *.deb

Adım 11: VMware Workstation’ı tekrar çalıştırınız ve Linux kernellerini derlemek için açılan pencerede Install (Kur) tıklayınız.

Adım 12: İşlemi tamamladığınızda VMware yazılımının lisans penceresi açılacaktır. Son kullanıcı ve OVT Tool lisans şartlarını kabul ediniz.

Adım 13: Sanallaştırma programını her çalıştırdığınızda yeni sürüm kontrolünü etkinleştiriniz.

Adım 14: VMware’s Customer Experience Improvement Program (CEIP) katılarak geliştiricisine destek olabilirsiniz.

Adım 15: VMware Pro’yu satın aldıysanız ürün anahtarına sahip olmalısınız. Aktivasyon penceresinde ürün anahtarınızı yazarak programı etkinleştirebilir veya programı 30 gün denemek istiyorum seçeneğini işaretleyip deneme süresini aktif edebilirsiniz.

Adım 16: VMware Workstation 17 Pro’yu ana ekranı açıldığında About (Hakkında) bölümünden programın sürümünü kontrol edebilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024