openSUSE Leap 15 Üzerine VMware Workstation 17 Kurulumu

Bu makale size openSUSE Leap 15 dağıtımında sanal bilgisayarlar çalıştırmak için kullanılan VMware Workstation 17 Pro yazılımı nasıl kurulur ve yeni bir sanal makine nasıl oluşturulur gösterir.

openSUSE Leap sisteminizde bir Windows 10 sanal makinesi kurmak ve çalıştırmak istiyorsanız bir sanallaştırma programı kullanmanız gerekir.

Sanallaştırma yazılımları arasında en popüler olan VMware Workstation 17 Pro’yu Linux bilgisayarınıza kurarak Windows veya diğer işletim sistemlerini PC’nizde sanal olarak çalıştırabilirsiniz.

SUSE işletim sisteminize VMware Workstation yazılımını kurmak ve kullanmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Bundle uzantısına sahip VMware Pro yazılımını bilgisayarınıza indirmek için https://www.vmware.com/products/workstation-pro/workstation-pro-evaluation.html adresini ziyaret edin ve kurulum dosyasını “Workstation 17 Pro for Linux” kısmından indiriniz.

Adım 2: Kuruluma başlamadan önce openSUSE sisteminizi güncellemek için terminali açınız ve sudo zypper update komutunu çalıştırınız.

sudo zypper update

Adım 3: Repository listesini güncelledikten sonra VMware programı için gerekli kernel başlıklarını kurmak için terminalde sudo zypper install kernel-source kernel-devel gcc komutunu çalıştırınız.

sudo zypper install kernel-source kernel-devel gcc

Adım 4: Bundle dosyasını indirdiğiniz konuma gitmek için cd ~/Downloads/ komutunu çalıştırınız ve ardından dosyanın izin haklarını düzenlemek için sudo chmod +x VMware-Workstation-Full.bundle komutunu çalıştırınız.

cd ~/Downloads/
sudo chmod +x VMware-Workstation-Full.bundle

Adım 5: VMware sanallaştırma yazılımını kurmak için terminalde sudo ./VMware-Workstation-Full.bundle komutunu çalıştırınız.

sudo ./VMware-Workstation-Full.bundle

Adım 6: VMware lisans penceresi açıldığında son kullanıcı şartlarını ve OVF lisans şartlarını kabul ediniz.

Adım 7: Programı her başlattığınızda güncellemeleri kontrol etmeyi etkinleştiriniz ve VMware müşteri deneyim programına katılınız.

Adım 8: Sihirbazın son aşamasında Workstation yazılımını satın aldıysanız ürün anahtarını giriniz veya 30 gün deneme süresini etkinleştiriniz.

   İlgili Yazılar

1. VMware ile Ubuntu Kurma
2. Sanal Makine Oluşturma
3. Ubuntu’ya VMware Kurma
4. PC’ye openSUSE Kurma
5. Snapshot Kullanımı

 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.