Debian Sürüm Güncelleme

Bu makale size Linux / Debian 10 işletim sistemini en güncel sürüm olan 11 Bullseye nasıl güncellenir veya yükseltilir gösterir.

Debian, temel olarak Linux çekirdeğini kullanan bir işletim sistemidir ve ilk olarak 1996 yılında Ian Murdock tarafından piyasaya sürüldü. Bu işletim sistemi açık kaynaklı yazılım paketlerinden oluşmaktadır. Bu, debian yazılımının ücretsiz olduğu ve diğer yazılım lisansları kapsamında halka açık olduğu anlamına gelir.

Debian aynı zamanda açık kaynaklı yazılım dünyasındaki en eski Linux dağıtımlarından biridir. Bu işletim sistemi aynı zamanda bugün Linux’un en popüler masaüstü versiyonu olan Ubuntu’nun da temelini oluşturuyor.

Bilgi işlem cihazları için sistem sağlamanın yanı sıra, deposunda binlerce ücretsiz yazılım da sunmaktadır. Debian’ı diğer Linux dağıtımlarından ayıran en önemli özellik paket yönetim sistemidir.

Bilgisayarınızda Debian dağıtımının 10 sürümünü veya daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız en güncel sürüme güncelleyerek sisteminizi daha stabil ve güvenli bir hale getirebilirsiniz.

PC’nizde kurulu Debian 10 Buster sürümünü Debian 11 Bullseye yükseltmek için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Debian bilgisayarınızı güncelleme işlemine başlamadan önce sisteminizdeki paketlerin ve yazılımları güncellemeniz gerekir. Bunu yapmak için terminali açınız ve sudo apt update ve sudo apt upgrade komutlarını sırasıyla çalıştırınız.

sudo apt update
sudo apt upgrade

Adım 2: Sisteminizi güncellemeye hazırladıktan sonra yükseltme işlemine başlayabilirsiniz. Fakat, eski sürümünüzün repository adreslerini yeni sürümün kodadı ile değiştirmeniz gerekir. Repository listesindeki Buster adreslerini Bullseye ile değiştirmek için terminalde sudo sed -i ‘s/buster/bullseye/g’ /etc/apt/sources.list komutunu çalıştırarak bu işlemi otomatik bir şekilde yapabilirsiniz.

sudo sed -i 's/buster/bullseye/g' /etc/apt/sources.list

Adım 3: Repository dosyasını düzenledikten sonra ilgili adreslere bağlı olarak sudo apt update komutu ile paket listesini güncelleyiniz.

sudo apt update

Adım 4: PC’nizi hazırladıktan sonra artık upgrade işlemine geçebilirsiniz. Tam bir Debian yükseltme için terminalde sudo apt full-upgrade komutunu çalıştırınız.

sudo apt full-upgrade

Adım 5: PC’nizin bağlı olduğu İnternet bağlantısına göre paketlerin indirilmesi zaman alabilir. Sisteminizi güncelledikten sonra gereksiz paketleri kaldırmak için terminalde sudo apt –purge autoremove komutunu çalıştırınız.

sudo apt --purge autoremove

Adım 6: Son olarak değişikliklerin etkin olması için bilgisayarınızı sudo reboot komutu ile yeniden başlatınız.

sudo reboot

Adım 7: Sisteminizde oturum açtıktan sonra tekrar terminali açınız ve Debian’ın yeni sürümünü ve kernelini kontrol etmek için lsb_release -a ve uname -r komutlarını çalıştırınız.

lsb_release -a
uname -r

   İlgili Yazılar

1. Ubuntu Güncelleme
2. Ubuntu Üzerine Wine Kurma
3. openSUSE’ye Wine Kurma
4. Ubuntu’ya Chrome Kurulumu
5. Linux Mint’te Wine Kurma

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.