Debian Sürüm Güncelleme

Bu video size Debian 9 Stretch’i Debian 10 Buster’a nasıl güncelleyebileceğinizi gösterir.

Debian 9 Stretch’i Buster 10’a Nasıl Güncellenir?

İki yıldan uzun süren bir geliştirmeden sonra, Debian’ın yeni kodlu olan Buster adlı sürümü, 6 Temmuz 2019‘da yayınlandı ve 5 yıl boyunca desteklenecek.

Bu sürüm birçok yeni paket ve önemli yazılım güncellemeleriyle geliyor. Debian 10, Linux 4.19 LTS çekirdeğiyle birlikte gelir, nftables çerçevesini varsayılan iptables arka ucu olarak kullanır, UEFI Secure Boot özelliğini destekler ve AppArmor’u varsayılan olarak etkinleştirmiştir.

Ön Koşullar

1. Sudo Kullanıcı Erişimi

Güncelleme işlemi, süper kullanıcı ayrıcalıklarıyla yürütülmelidir. Kök olarak veya sudo ayrıcalıklarına sahip bir kullanıcı olarak oturum açmanız gerekir.

2. Verilerinizi Yedekleyin

Öncelikle, işletim sisteminizin ana güncellemesine başlamadan önce verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Debian’ı sanal bir makinede çalıştırıyorsanız, güncellemenin yanlış yapılması durumunda makinenizi kolayca geri yükleyebilmeniz için sistemin tam görüntüsünü almak en iyisidir.

3. Yüklü Paketleri Güncelle

Sürüm güncellemesine başlamadan önce, şu anda kurulu olan tüm paketleri en son sürümlerine güncellemeniz önerilir.

Debian 9’u 10’a yükseltmek için:

Adım 1: Eski sürüm Debian bilgisayarınızı yeni sürüm 10’a güncellemek oldukça basittir. Herşeyden önce İnternet bağlantınızı sınayınız ve ardından terminal’i açınız.

Adım 2: Linux sisteminizi güncellemeye başlamadan önce, repository.list dosyanızdaki kayıtları düzenlemeniz gerekir. Repository üzerindeki adresleri Stretch’ten Buster’a değiştirmek için terminal’de önce su komutu ile root’a geçiniz ve ardından aşağıdaki komutu çalıştırınız.

sudo sed -i 's/stretch/buster/g' /etc/apt/sources.list

Adım 3: Debian sisteminizdeki paketleri yeni sürümlere güncellemek için terminalde aşağıdaki komutu çalıştırınız.

sudo apt-get update

Adım 4: Şimdi, paketlerinizin listesini yeniledikten sonra, varolan programlarınızı güncellemek için terminalde aşağıdaki komutu çalıştırınız.

sudo apt-get upgrade

Adım 5: Debian 9 bilgisayarınızı yükseltme için hazırladıktan sonra, terminalde aşağıdaki komutu çalıştırınız.

sudo apt-get dist-upgrade

Adım 6: Yükseltme sırasında size servislerin otomatik olarak yeniden başlatılması sorulduğunda Yes seçeneği üzerinde Enter tuşuna basınız. Sistem güncelleme işlemi bilgisayarınızın hızına göre farklılık gösterebilir.

Adım 7: Debian yükseltme işleminden sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatınız ve ardından terminalde cat /etc/os-release komutunu kullanarak sistem sürümünüzü kontrol ediniz.

Adım 8: Son olarak, Debian 10 Buster versiyonunu System Info’dan da kontrol edebilirsiniz!

   İlgili Yazılar

1. Kali Güncelleme
2. Ubuntu Sistem Bilgisi
3. Ubuntu Chrome
4. Root Parolası Değiştirme
5. Wine Kurulum

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.