Ubuntu 23.10 Üzerine Wine 9 Kurulumu

Günümüzde pek çok kişinin Linux sistemlerinde Windows programlarını kullanması gerekiyor. Neyse ki, Wine adında tam da bunu yapmanıza olanak tanıyan bir araç var. Ücretsiz ve açık kaynaktır. Windows programlarının Ubuntu bilgisayarlarda neredeyse amaçlandığı gibi çalıştırılmasını mümkün kılar.

Bu kılavuzda, yaygın bir Linux sistemi olan Ubuntu 23.10’a Wine sürüm 9’un nasıl kurulacağını açıklayacağız. Ardından, “.exe” uzantılı Windows yazılımını çalıştırmak için onu nasıl kullanacağınızı göstereceğiz. Haydi kuruluma başlayalım!

Ubuntu PC'ye Wine Kurma

Credit: Ubuntu

Ubuntu’da Windows Programlarını Wine ile Kullanmak: Her İki Dünyanın En İyisinden Yararlanın

Windows programlarını Linux veya Unix bilgisayarınızda kullanmanızı sağlayan ücretsiz bir araçtır. Kullanmak için bir Windows lisansına veya sistemine ihtiyacınız yoktur.

Sanal makinelerin aksine ayrı bir Windows kurulumuna ihtiyaç duymaz.

Bunun yerine, Windows programlarının nasıl çalıştığını çevirir ve böylece Linux üzerinde neredeyse bunun için yaratılmış gibi çalışabilirler. Bu, Windows yazılımını Linux’ta bellek veya hızda önemli sorunlara neden olmadan kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Hatta bazı programlar Linux’ta normal Windows’ta olduğundan daha iyi çalışır! Linux’u daha fazla kullanmayı seviyorsanız bu harika. Genel olarak Wine, her iki dünyanın da en iyisini elde etmenize yardımcı olan mükemmel bir araçtır: Windows ve Linux.

Wine Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Bu benzersiz yazılım, Windows lisansı veya sistemi olmasa bile Windows uygulamalarını Linux işletim sistemlerinde kullanmanıza olanak tanıyan ücretsiz bir araçtır.

Bunun en güzel yanı, Exe dosyalarının neredeyse Linux için yaratılmış gibi Linux üzerinde çalışmasını sağlamasıdır. Ayrıca, işleri çok fazla yavaşlatmadan Ubuntu’da yazılım çalıştırmanıza olanak tanır.

Bazen programlar bu yazılımla işletim sisteminde normal Windows’ta olduğundan daha iyi çalışır. Genel olarak Wine, hem Windows hem de Linux dünyalarının keyfini çıkarmanızı sağlayan faydalı bir araçtır.

Neden 32-bit Kurulumu Açmak İstiyoruz?

32 bit sistemler için yapılmış programları veya görevleri kullanmak istiyorsanız bunu yapmanız gerekir.

Bunu bilgisayar ayarlarınızdan veya kontrol panelinizden yapabilirsiniz. Ne için olursa olsun, bilgisayarınızın daha fazla program ve görev türünü yönetmesine yardımcı olur.

Eski yazılım veya donanımla uğraşıyorsanız bu gerçekten yararlı olabilir.

Ubuntu PC’ye Wine Kurulumu

Ubuntu 23.10’unuza en yeni WineHQ’yu yüklemek istiyorsanız birkaç seçeneğiniz vardır. Kolay bir video kılavuzu izleyebilir veya basit adımları takip edebilirsiniz. Bu, Windows programlarını Linux PC’nizde sorunsuz bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Öncelikle Ubuntu 23.10 bilgisayarınızda terminali açın. Daha sonra internet bağlantınızı kontrol edin. Çevrimiçi içeriklere erişmek için iyi ve istikrarlı bir bağlantıya sahip olduğunuzdan emin olmanız önemlidir.
  ping -c 2 www.google.com
 2. Bilgisayarınız 64 bit sistem kullanıyorsa, 32 bit sistemlere yönelik bazı programları veya görevleri çalıştırmak için 32 bit kurulumu açmanız gerekebilir. Bunu bilgisayar ayarlarınızdan veya kontrol panelinizden yapabilirsiniz. Eski yazılım veya donanımla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa buna ihtiyaç duyulabilir. 32 bit kurulumu açmak, ne çalıştırmaları gerekiyorsa olsun, bilgisayarınızın daha fazla program ve görev türünü işlemesine olanak tanır.
  sudo dpkg --add-architecture i386
 3. WineHQ 9.0’ı bilgisayarınızda çalışır duruma getirmek için öncelikle benzersiz bir anahtar indirmeniz gerekir. Bu anahtar, indirip yüklediğiniz WineHQ öğelerinin gerçek olmasını ve henüz karıştırılmamasını sağlar. Bu anahtarı aldıktan sonra sisteminize ekleyin ve ardından kuruluma devam edebilirsiniz.
  sudo wget -NP /etc/apt/sources.list.d/ https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/dists/mantic/winehq-mantic.sources
 4. Lütfen 23.10 sürümünüz için mevcut olanların listesini yenileyin. Bu durumda terminale sudo apt update yazın. Bu komut, sisteminiz için en yeni güncellemelerin tümünü alarak yazılımınızın güncel olduğundan emin olmanızı sağlar.
  sudo apt update
 5. PC’nizde WineHQ’nun en son kararlı sürümü için terminali açın ve “sudo apt install –install-recommends winehq-stable” yazın. Bu, Wine’ın işletim sisteminizde iyi çalışması için ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olmanızı sağlayacaktır.
  sudo apt install --install-recommends winehq-stable
 6. Sürüm 9’un doğru yüklenip yüklenmediğini kontrol etmek için, yazılımı yükledikten sonra yazılımın hangi sürümüne sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Bu şekilde bilgisayarınızda doğru sürüme sahip olduğunuzdan emin olursunuz.
  wine --version
 7. WineHQ ayarlarını değiştirmek veya kontrol etmek istiyorsanız “winecfg” komutunu kullanın. Bu, WineHQ ile çalıştırmak istediğiniz Windows programlarının farklı ayarlarını kontrol etmenizi ve değiştirmenizi sağlar. Ayrıca .NET tabanlı uygulamalar kullanmanız gerekiyorsa Mono paketini yükleyin. Size .NET çerçevesinin ücretsiz bir sürümünü sunar.
  winecfg

Ubuntu OS’ta Wine kullanarak Windows Programı Çalıştırma

 1. Diyelim ki işletim sisteminizde WineHQ’yu kurdunuz. Eğer durum buysa, bir exe dosyası olan Notepad’i sisteminize eklemek çocuk oyuncağı. Ancak programı almadan önce terminaldeki İndirilenler klasörüne gittiğinizden emin olun.
  cd ~/Downloads
 2. Not Defteri bağlantısını almak için önce kopyalayın ve ardından terminalde indirme işlemini başlatın.
  wget https://github.com/notepad-plus-plus/notepad-plus-plus/releases/download/v8.4.1/npp.8.4.1.Installer.x64.exe
 3. Komut satırından WineHQ kullanarak Not Defteri’ni eklemek için “wine npp.8.4.1.Installer.x64.exe” yazın.
  wine npp.8.4.1.Installer.x64.exe

Sonuç

Özetlemek gerekirse, Ubuntu veya Unix PC’nizde Windows programlarını kullanmanızı sağlayan harika bir araçtır. Ücretsiz ve açık kaynak olduğundan Windows lisansına veya sistemine ihtiyacınız yoktur. Wine ile Linux bilgisayarınızda Windows yazılımını yavaşlatmadan sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Ubuntu 23.10’a Wine kurulumu kolaydır ve “.exe” uzantılı Windows yazılımını çalıştırmak için kullanabilirsiniz. Bu kılavuzdaki adımları okumanız yeterli; her iki dünyanın da en iyisine sahip olacaksınız: Windows ve Linux. Hadi bir deneyelim ve sizin için nasıl çalıştığını görelim.

MacOS kullanıyorsanız ve Windows uygulamalarını çalıştırmak istiyorsanız Wine’ı da kullanabilirsiniz. Lütfen bilgisayarınıza nasıl hazırlayacağınızı öğrenmek için macOS’ta Wine Kurulumu hakkındaki kılavuzumuza göz atın. Bu yazılım katmanıyla Exe dosyalarını tıpkı Linux’ta kullandığınız gibi kullanabilirsiniz. Öyleyse neden bir şans vermiyorsun?

Copyright © 2018 - 2024