Kali Linux Sürümünü 2024’e Güncelleme

Bilgisayarınızı çevrimiçi tehlikelerden korumak çok önemlidir. Pek çok kişi ve şirket bu konuda endişeleniyor. Kali Linux, sisteminizin ne kadar güvenli olduğunu test etmek için gerçekten iyi bir yazılımdır. Eğer bu sistemin eski bir sürümünü kullanıyorsanız, iyi çalıştığından ve güvende kaldığından emin olmak için onu en yeni sürüme güncellemelisiniz.

Bu makale, Kali Linux 2022’den en yeni sürüm olan Kali Linux 2024’e güncelleme konusunda size rehberlik edecektir. Takip etmenizi kolaylaştıracağız. Bilgisayarınızın güvenli ve güncel kalmasını sağlayarak başlayalım.

Kali Linux Güncelleme

Credit: Kali Linux

Daha İyi Güvenlik ve Performans için Kali Linux Sürümünü 2024 Güncelleme

Kali Linux, esas olarak bir ağın ne kadar güvenli olduğunu test etmek için kullanılan ücretsiz bir bilgisayar sistemidir. Siber güvenlik alanında çalışan insanlar ve hatta bazı bilgisayar korsanları arasında gerçekten popülerdir. Bunun nedeni, bir ağdaki zayıf noktaları bulabilecek ve hatta bunlardan yararlanabilecek birçok araç sunmasıdır.

Bu sistem ile Nmap, Wireshark ve Metasploit gibi araçları kullanarak ağınızın ne kadar güvenli olduğunu hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Ayrıca onu birincil işletim sisteminiz olarak da kullanabilirsiniz, bu da onu hem bilgisayar korsanlığı testleri hem de normal bilgisayar kullanımı için faydalı kılar.

Bilgisayarınızda Kali Linux’un eski bir sürümü varsa, onu en yeni sürüme güncellemeniz akıllıca olacaktır. Bu, sisteminizin en son güvenlik düzeltmelerine ve özelliklerine sahip olmasını sağlar. En son sürüm olan 2024’ü edinmek, bilgisayarınızdaki basit bir araç olan terminal aracılığıyla hızlı ve erişilebilirdir.

En son sürüme yükseltmenize yardımcı olması için video eğitimimizi izleyebilir veya aşağıdaki kolay adımları uygulayabilirsiniz. Kali Linux 2024’e güncelleme konusunda size rehberlik edecekler.

Kali Linux Sisteminin Son Sürüme Güncelleme

 1. Önemli bilgilerinizi Kali bilgisayarınızda güvende tutmak çok önemlidir. Projelerinizin, dosyalarınızın ve belgelerinizin kopyalarını çıkarmalısınız. Böylece, bilgisayarınızın bozulması veya verilerinizin bozulması gibi beklenmedik bir durum meydana gelirse önemli hiçbir şeyi kaybetmezsiniz. Yedekleme yapmak içinizin rahat olmasını sağlar çünkü verilerinizin güvende olduğunu bilirsiniz ve hızlı bir şekilde geri alabilirsiniz.
 2. Güncellemeye hazırlanmak için terminalde bir şeyler yapmanız gerekir. Açın ve şu komutu yazın: “echo “deb http://http.kali.org/kali kali-rolling main non-free contrib” | sudo tee /etc/apt/sources.list”. Bu, sisteminizin güncelleme için doğru şekilde kurulduğundan emin olmanızı sağlayacaktır.
  echo "deb http://http.kali.org/kali kali-rolling main non-free contrib" | sudo tee /etc/apt/sources.list
 3. Linux sisteminizin en yeni yazılım ve düzeltmelere sahip olduğundan emin olmak istiyorsanız terminale “sudo apt update” yazmanız yeterlidir. Bu komut en son güncellemeleri alıp sisteminize koyacaktır. Sisteminizi daha güvenli hale getirmeye, sorunları gidermeye ve hatta daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Sadece bu komutu çalıştırın ve bitmesini bekleyin; sisteminiz güncel kalacak ve en iyi performansı gösterecektir.
  sudo apt update
 4. Sisteminizin en son bilgilere sahip olduğundan emin olmak için ara sıra güncellemeleri kontrol etmelisiniz. Bunu yaptıktan sonra terminale “sudo apt full-upgrade -y” yazarak büyük bir güncellemeye başlayabilirsiniz. Bu, sisteminizin ihtiyaç duyduğu büyük dosyaları internetten indirip yükleyecektir. Biraz zaman alabilir, o yüzden rahatlayın ve bırakın işini yapsın.
  sudo apt full-upgrade -y
 5. Kali Linux’unuzu en yeni sürüme güncelledikten sonra terminalde basit bir komut yazarak hangi sürümü kullandığınızı hızlı bir şekilde görebilirsiniz. “lsb_release -a” yazıp enter tuşuna basmanız yeterli. Bu komut size kullandığınız OS sürümüyle ilgili tüm detayları gösterecek, böylece güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.
  lsb_release -a
 6. Bilgisayarınıza sistem yükseltmesi sırasında hangi Kernel sürümünün yüklendiğini kontrol etmek istiyorsanız “uname -a” komutunu kullanabilirsiniz. Bu komut size şu anda sisteminizde çalışan Çekirdek sürümüyle ilgili tüm ayrıntıları gösterir.
  uname -a

Sonuç

Güvenliğe çok önem veren biriyseniz Kali Linux bilgisayarınızı güncel tutmak çok önemlidir. En yeni sürüme yükseltme, bilgisayarınızın daha iyi çalışmasını ve daha güvenli olmasını sağlayacak yeni şeylere erişmenizi sağlar. Bu makale, sisteminizi hızlı bir şekilde Kali PC’ye yükseltmek için kolay adımlar sağlar.

Herhangi bir güncelleme yapmadan önce dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın. Bu sayede güncelleme sırasında herhangi bir sorun olursa eşyalarınız sizde kalır.

Sisteminizin ne kadar güvenli olduğunu kontrol etmek ve zayıf yönleri test etmek için mükemmeldir. Kullanımı kolaydır ve güçlü araçlara sahiptir, böylece ister yeni başlıyor olun, ister bir süredir yapıyor olun, güvenlik kontrollerini güvenle yapabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, sisteminizi en yeni sürüme yükseltmek, onu güvende tutmak ve en yeni araçlara sahip olduğunuzdan emin olmak için büyük bir adımdır. Bu makaledeki adımları takip ederek ve dosyalarınızı yedekleyerek sisteminizi endişelenmeden güncelleyebilirsiniz. Öyleyse devam edin ve güvende kalmak için bu yükseltmeyi edinin!

Diğer Linux sisteminizi daha iyi hale getirmek istiyorsanız, Debian güncelleme konusunda size yardımcı olabilecek basit bir kılavuzumuz var. Sorunsuz ve güvenli kalması için sisteminizi yükseltmek önemlidir. Kılavuzumuz, bilgisayarınızı en yeni yazılım ve güvenlik öğeleriyle güncel tutabilmeniz için bunu yapmanızı kolaylaştırır.

Copyright © 2018 - 2024