Kali Linux Sürüm Güncelleme

Bu makale size bir PC’de kurulu eski sürüm Kali Linux 2022.1 sürümü 2022.2 sürümüne nasıl güncellenir gösterir.

Kali Linux hem penetrasyon testleri hemde sistem güvenliğini denetlemek için kullanılan bir Linux dağıtımıdır. Kali’de yer alan ücretsiz birçok aracı kullanarak hem ağınızın güvenlik açıklarını test edebilir hemde kullanıcı sistemi olarak kullanabilirsiniz.

Fiziksel bilgisayarınızda kurulu Kali sisteminin eski sürümlerinden birine sahipseniz terminal aracılığıyla yeni yayınlanan sürümü hızlı bir şekilde kurabilirsiniz.

Kali Linux 2022.2 son sürüme yükseltme için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Kali bilgisayarınızda yaptığınız projelerinizi, dosyalarınızı ve belgelerinizi yedekleyiniz.

Adım 2: Sisteminizin repository adresini güncelleme için hazırlamanız gerekir. Bu yüzden terminali açınız ve echo “deb http://http.kali.org/kali kali-rolling main non-free contrib” | sudo tee /etc/apt/sources.list komutunu çalıştırınız.

echo "deb http://http.kali.org/kali kali-rolling main non-free contrib" | sudo tee /etc/apt/sources.list

Adım 3: Linux sisteminizde kurulu paketlerin ve yazılımların yeni sürümlerini güncellemek için sudo apt update komutunu çalıştırınız ve bekleyiniz.

sudo apt update

Adım 4: Sisteminizde güncellemeleri denetledikten sonra sudo apt full-upgrade -y komutunu çalıştırarak tam sistem güncellemesini başlatınız. Ardından, yüksek boyutlu dosyaların İnternet’ten indirilmesini ve kurulmasını bekleyiniz.

sudo apt full-upgrade -y

Adım 5: Kali Linux sisteminizi yeni sürüme güncelleme işleminden sonra terminalde lsb_release -a komutunu çalıştırarak sistem sürümünü kontrol edebilirsiniz.

lsb_release -a

Adım 6: Aynı şekilde, sistem yükseltmesi ile kurulan Kernel’in de sürümünü kontrol etmek için uname -a komutunu kullabilirsiniz.

uname -a

   İlgili Yazılar

1. PC’ye Linux Mint Kurma
2. PC’ye Kali Linux Kurma
3. Ubuntu Güncelleme
4. PC’ye Ubuntu Kurma
5. Debian Güncelleme

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.