Ubuntu Sürüm Güncelleme

Bu makale size bir bilgisayarda kurulu Ubuntu işletim sistemini en son sürüm olan 22.10 (Kinetic Kudu) dağıtımına nasıl güncellenir gösterir.

Ubuntu’nun eski sürümlerinden birini kullanıyorsanız tüm belgelerinizi yedekledikten sonra sisteminizi en güncel sürüme kolayca yükseltebilirsiniz. Bunu yapmak Windows’ta bir program kurmak kadar kolaydır. Linux’e hakim olmasanız bile kullanıcı arayüzü ile de sisteminize yeni güncellemeleri yükleyebilirsiniz.

Linux / Ubuntu dağıtımı sistem güvenliği açısından her zaman sürekli olarak geliştirilmektedir. Bu yüzden, kendinizi zararlı içeriklerden korumak için sisteminizi her daim güncel tutmanız gerekir.

Ubuntu 22.04 veya daha önceki sürümlerinden birini 22.10 sürümüne yükseltmek için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Ubuntu güncelleme veya yükseltme işlemine başlamadan önce İnternet bağlantınızı kontrol etmenizde fayda vardır. Ağ bağlantınızı sınamak için terminalde ping -c 2 www.google.com komutunu çalıştırınız.

ping -c 2 www.google.com

Adım 2: Bağlantınızda bir sorun yoksa, lsb_release -a komutunu kullanarak sistem sürümünüzü de kontrol ediniz.

lsb_release -a

Adım 3: Şimdi işletim sisteminizi güncellemek için repository adreslerini sudo apt update komutu ile tazeleyiniz.

sudo apt update

Adım 4: Kurulu paketlerin veya uygulamaların yeni sürümlerini kurmak için terminalde sudo apt dist-upgrade komutunu çalıştırınız.

sudo apt dist-upgrade

Adım 5: Sisteminizi hazırladıktan sonra bilgisayarınızı sudo reboot komutu ile yeniden başlatınız.

sudo reboot

Adım 6: Terminal kullanarak Ubuntu’nun yeni sürümlerini denetlemek ve kurmak için terminalde sudo do-release-upgrade komutunu çalıştırınız.

sudo do-release-upgrade

Adım 7: Yükseltme sürecinde size sorulacak soruların hepsini Y ile yanıtlayınız ve Enter tuşuna basarak devam ediniz. Bu aşamada sisteminiz güncelleneceği için İnternet bağlantınıza ve bilgisayarınızın performansına göre kurulum işlemi zaman alabilir.

Adım 8: Ubuntu bilgisayarınıza son sürümü kurduktan sonra aynı şekilde tekrar terminalde lsb_release -a komutu ile sürümü kontrol ediniz.

Kullanıcı Arayüzünden Sistem Sürümü Yükseltme

Ubuntu bilgisayarınızı 22.10 sürümüne GUI yöntemiyle kolayca güncelleyebilmek için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Ubuntu bilgisayarınızı açınız ve başlat menüsünde Software Updater (Yazılım Güncelleyici) açınız ve mevcut paketlerin yeni sürümlerini denetleyiniz.

Adım 2: Linux kernellerinin yeni sürümlerini veya kurulu uygulamaların yeni sürümlerini kontrol ettikten sonra Install Now (Şimdi Kur) tıklayınız.

Adım 3: Sisteminiz yükseltme işlemi için güncelleniyorken bekleyiniz.

Adım 4: PC’nizi yeniden başlatınız ve terminalde sudo do-release-upgrade -f DistUpgradeViewGtk3 komutunu çalıştırınız.

sudo do-release-upgrade -f DistUpgradeViewGtk3

Adım 5: Distribution Upgrade (Dağıtım Yükseltmesi) penceresi açıldığında Ubuntu 22.10 veya daha yeni bir sürüme ait notları göreceksiniz. Bu pencerede ilgili bilgileri okuduktan sonra Upgrade (Yükselt) tıklayınız.

Adım 6: Ubuntu bilgisayarınıza son sürüm yaklaşık 40 dakika civarında kurulacaktır. Bu esnada PC’nizi kapatmayınız ve bekleyiniz.

   İlgili Yazılar

1. PlayOnLinux Kurulumu
2. Ubuntu Üzerine Wine Kurma
3. openSUSE’ye Wine Kurma
4. Ubuntu’ya Chrome Kurulumu
5. Linux Mint’te Wine Kurma

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.