Mac PC’de macOS Sistem Üzerinde Wine Kurulumu

Bu makale size Apple Silikon M1, M2 veya Intel işlemcili Mac bilgisayarlarında macOS Monterey 12 sisteminde Windows programları ve oyunları çalıştırmak için Wine (Wine-Crossover) nasıl kurulur ve kullanılır gösterir.

Normalde bir Mac bilgisayarında Windows programı çalıştıramazsınız fakat Wine, Wineskin, Winebottler, PlayOnMac veya Crossover gibi yazılımlar kullanarak bir EXE veya MSI uzantılı program kurabilirsiniz.

macOS işletim sisteminizde Office veya başka bir Windows programını en sorunsuz kullanabileceğiniz uygulama Crossover’dır fakat bu yazılım ücretli olmasından dolayı çoğu kullanıcı tercih etmemektedir.

Wine altyapısı kullanılarak geliştirilen ve GitHub kaynağında sunulan bir yazılımı Mac’inize kurabilir ve istediğiniz 32 Bit veya 64 Bit bir uygulamayı kullanabilirsiniz.

M1 veya M2’li bir Mac bilgisayarınıza Wine kurmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları sırasıyla takip edebilirsiniz.

Adım 1: Wine yazılımını farklı yöntemlerle kurabileceğiniz gibi Homebrew kaynağından da hızlı bir şekilde kurabilirsiniz. Alttaki websayfasını ziyaret ederek PC’nize öncelikle Homebrew’ı kurunuz. Homebrew’in kurulumu İnternet bağlantı hızınıza göre zaman alabilir. Bu yüzden, Xcode araçlarının indirilmesini ve kurulmasını bekleyiniz. Ardından, Homebrew indirilecek ve kurulacaktır.

https://docs.brew.sh/Installation

/bin/bash -c "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install.sh)"

Adım 2: Sisteminize Homebrew’i başarıyla kurduktan sonra brew komutu aracılığıyla GitHub kaynağından Wine yazılımını indiriniz ve kurunuz.

https://github.com/Gcenx/WineskinServer

brew install --no-quarantine gcenx/wine/wine-crossover

Adım 3: Wine başarıyla kurduktan sonra Applications açınız ve uygulamayı çalıştırınız. Terminal penceresi açıldığında Wine ile ilgili bazı kullanım bilgilerini görebilirsiniz.

Windows Yazılımı Kurma

Adım 1: Mac’inize Windows’ta çalışabilen bir yazılım indiriniz ve ardından setup dosyasına çift tıklayınız.

Adım 2: Programın kurulum sihirbazı açıldığında görüntüleme dilini ve diğer ayarları yapınız ve kurulumu tamamlayınız.

Adım 3: Programı kapattıktan sonra tekrar çalıştırmak istediğinizde video rehberinde belirtilen ilgili komutu kullanabilirsiniz.

Wine Kaldırma

Adım 1: Applications gidiniz ve Wine Crossover yazılımını direk olarak çöp kutusuna taşıyınız ve boşaltınız.

Adım 2: Terminali açınız ve bazı dizinlerin bağlantısını kesmek için alttaki brew komutunu çalıştırınız.

brew uninstall gcenx/wine/wine-crossover

Adım 3: Eğer Homebrew’i de sisteminizden silmek istiyorsanız terminalde alttaki komutu çalıştırınız.

/bin/bash -c "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/uninstall.sh)"

   İlgili Yazılar

1. Fusion’da Snapshot Kullanımı
2. VMware Fusion Kurulumu
3. Mac’e Photoshop Kurulumu
4. Windows 10 Kurulumu
5. Mac’e Chrome Kurulumu

 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.