VMware Fusion’da Clone Kullanarak macOS Üzerinde Sanal Makine Kopyalama

Günümüz dünyasında sanal makineler birçok bilgisayar kullanıcısı için hayati öneme sahiptir. Tek bir bilgisayarda birçok işletim sistemini kullanmanıza izin verirler; bu, yazılımı denemek veya işleri ayrı tutmak için mükemmeldir. Ancak herhangi bir yazılımda olduğu gibi, her ihtimale karşı bir yedeğe sahip olmak akıllıca olacaktır.

Bu kılavuz, VMware Fusion 12 Pro ile oluşturduğunuz sanal makinenin bir kopyasını Apple Mac’inizde oluşturmanıza yardımcı olacaktır. VM’nizi yedeklemek, kopyalamak veya başka bir sürümünü oluşturmak istiyorsanız size bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

Mac/macOS'ta VMware Fusion Üzerinde bir VM İçin Clone Alma

Credit: VMware

Verimli VM Yönetimi: macOS’ta VMware Fusion ile Hızlı Kopyalar Nasıl Oluşturulur

VMware Fusion ile kurduğunuz bir sanal makinenin macOS bilgisayarınıza hızlı bir kopyasını çıkarmanız mı gerekiyor? Öyleyse, VM’nizin tam bir kopyasını oluşturmak için Klonlama özelliğini kullanabilirsiniz. Bu önemli işi yapmanın iki yolu vardır:

  • Full Clone (Tam Klon)
  • Linked Clone (Bağlantılı Klon)

VMware Fusion üzerinde Full Clone, sanal makinenizin tamamen ayrı bir kopyasını oluşturur. Bu, kopyanın benzersiz kimliğini aldığı ve orijinal VM’ye hiçbir şekilde bağlı olmadığı anlamına gelir. Başka bir şey için yedekleme veya tamamen farklı bir kurulum istiyorsanız bu kullanışlıdır.

Alternatif olarak, orijinal VM ile aynı sanal diski paylaşan yeni bir sanal makine oluşturur. Bu, klonun orijinalle aynı disk görüntüsünü kullandığı anlamına gelir. Yine de sanal donanım için kendi kurulum dosyaları, belleği ve diğer ayarları vardır. Bunlar, çok fazla disk alanı kullanmadan çok sayıda VM’yi hızlı hale getirmek istediğinizde kullanışlıdır.

VM’nizin bir kopyasını oluşturmak size büyük miktarda zaman ve iş tasarrufu sağlayabilir. En baştan tamamen yeni bir sanal işletim sistemi kurmanıza gerek yok. Mevcut sisteminizi tüm öğeleriniz hala orada olacak şekilde kopyalamanız yeterli. Hızlı bir şekilde yeni bir yer kurmanız gerekiyorsa veya orijinal VM’nizi bozmadan farklı kurulumlar denemek istiyorsanız bu yararlı olur.

Mac’teki VMware Fusion Yazılımında VM Clone Oluşturma

VMware Fusion yazılımını kullanarak Mac’inizde bir sanal bilgisayarın kopyasını oluşturmak istiyorsanız onu Clone kullanabilirsiniz. Bunu yapmanıza yardımcı olacak iki seçeneğiniz var: Nasıl yapılacağını gösteren ayrıntılı bir eğitim videosunu izleyebilir veya bunu yapmak için adım adım talimatları takip edebilirsiniz.

  1. Mac’inizde VMware Fusion’ı kullanmak istiyorsanız öncelikle yazılımını yüklemeniz gerekir. Bunu ilk defa yapıyorsanız, kurulumu adım adım açıklayan yararlı bir eğitim videosunu izleyin.
  2. Başlamak için Fusion yazılımını yükleyin. Bundan sonra yeni bir sanal makine oluşturabilir ve Windows 10 işletim sistemini kurabilirsiniz. Bunu adım adım yapmanıza yardımcı olacak bir video eğitimi var. Sadece öğreticiyi izleyin ve sanal makinenizin Windows 10 ile kurulumunu sağlamak için söylenenleri yapın.
  3. Fusion aracı menüsünü kullanarak Windows 10 veya 11 konuk makinenizin tam bir yedeğini almak için konuk makinenin kapalı olduğundan emin olun. Ardından Sanal Makine’ye gidin ve Tam Klon Oluştur’u seçin. Bu, konuk makinenin tam bir kopyasını oluşturur; bu, yedekleme, test etme veya başka şeyler için kullanışlıdır.
  4. Ardından VM’nin kaydedilmesini istediğiniz yeri seçin, ardından Kaydet’e tıklayın ve klonlamanın bitmesini bekleyin. Mac’inizin ne kadar hızlı çalıştığına bağlı olarak bu biraz zaman alır. Tam olanda, bilgisayarınızdaki alanı, orijinal makinenin diskinin boyutuna eşit olarak ayırırsınız.
  5. Windows sanal bilgisayarınızı çoğalttıktan sonra, onu iyi bir test etmeniz önemlidir. Bu, klonun olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmanıza yardımcı olur. Bunu test ederek klonlama sırasında meydana gelecek sorunları veya hataları bulabilirsiniz.
  6. MacOS PC’nizde klonlanmış bir VM’yi silmek istiyorsanız bunu şu şekilde yapabilirsiniz: Öncelikle Dock’unuzda Fusion simgesini bulun ve sağ tıklayın. Ardından Virtual Machine Library (Sanal Makine Kitaplığı) seçin. Kütüphane’yi gördüğünüzde silmek istediğiniz makineyi bulun ve seçin. Daha sonra pencerenin üst kısmındaki Delete (Sil) seçeneğine tıklayın. Son olarak silme işlemini tamamlamak için Move to Trash (Çöp Kutusuna Taşı) tıklayın.

NOT: Full Clone yerine Linked Clone yaparsanız sanal bilgisayarınız Mac’inizin diskinde daha az yer kaplar. Bağlantılı Bir ile kopyalanan makine birincil sanal bilgisayara bağlanır. Bağlantılı bir yapıyı silmeyi düşünüyorsanız birincil VM’nin anlık görüntüsünü de silmeniz gerektiğini unutmayın.

Sonuç

Özetlemek gerekirse, VMware Fusion 12 Pro ile bir sanal makinenin kopyasını oluşturmak, Mac’inizde bir sanal bilgisayarı yedeklemek, kopyalamak veya başka bir sürümünü oluşturmak için yararlıdır. Bunu yapmanın iki yolundan bahsettik: Tam Klon ve Bağlantılı Klon. Tam yedekleme özelliği ile orijinal VM’nin tam bir kopyasını oluşturabilirsiniz. Bağlantılı özellik, yeni VM’yi orijinaline bağlar.

İhtiyacınıza ve Mac’inizin ne kadar iyi çalıştığına bağlı olarak ikisinden birini seçebilirsiniz. Ayrıca VMware Fusion yazılımını kullanarak Mac’inizde bir sanal makineyi klonlamak için adım adım takip edeceğiniz bir kılavuz da verdik.

Mac’inizde bir konuk makineyi nasıl yedekleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız macOS’ta VMware Fusion ile snapshot kullanma hakkındaki makalemizi okuyun. Bu kılavuz, VM’nizin yedeğini almak için anlık görüntü özelliğini nasıl kullanacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır. Beklenmeyen bir şeyin olması durumunda verilerinizi ve ayarlarınızı güvende tutar.

Copyright © 2018 - 2024