VMware Fusion Üzerinde Clone Kullanarak Sanal Makine Kopyalama

Bu makale size bir Apple Mac bilgisayarı üzerinde VMware Fusion 12 Pro ile kurduğunuz bir sanal makineyi yedeklemek, kopyalamak veya çoğaltmak için nasıl clone oluşturulur gösterir.

macOS bilgisayarınızda VMware Fusion ile kurduğunuz bir sanal makineyi hızlı bir şekilde çoğaltmanız gerektiğinde Clone özelliğini kullanabilirsiniz.

Bir VM’yi klonlamak için iki yöntem vardır: Full Clone ve Linked Clone.

Yeniden bir sanal işletim sistemi kurmaya gerek kalmadan sisteminizi clone kullanarak çoğaltabilirsiniz.

Mac’inizde Fusion yazılımında çalışan bir sanal bilgisayarınızı clone kullanarak kopyalamak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Mac’inize daha önce VMware Fusion yazılımını kurmadıysanız alttaki video eğitimini izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=pPBCEtvDJ2g

Adım 2: Fusion yazılımını sisteminize kurduktan sonra yine aynı şekilde alttaki video eğitimi izleyerek yeni bir sanal makinede Windows 10 işletim sistemi kurunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=J2H2xnMGXCA

Adım 3: Windows 10 guest makineniz kapalı konumdayken Fusion araç menüsünden Virtual Machine / Create Full Clone seçeneğine tıklayınız.

Adım 4: Sanal makinenin hangi konuma yedekleneceğini seçtikten sonra Save butonuna tıklayınız ve clone işleminin tamamlanmasını bekleyiniz. Bu işlem Mac bilgisayarınızın performansına göre zaman alabilir. Çünkü, Full Clone işleminde ana sanal makinenin birebir kopyası yapılmaktadır, bu yüzden host diskinizde ana sanal makinenin disk boyutu kadar disk alanı ayrılır.

Adım 5: Windows 10 sanal bilgisayarınızı klonladıktan sonra onu çalıştırınız ve test ediniz.

Adım 6: Clone aldıktan sonra silmeyi planladığınızda Dock üzerinde Fusion simgesine sağ tuşa tıklayınız ve Virtual Machine Library açınız. Daha sonra klonladığınız guest makinede önce Delete seçeneğine ve ardından Move to Trash seçeneğine tıklayınız.

NOT: Eğer Full Clone yerine Linked Clone oluşturursanız, Mac’inizin diskinde sanal makinenizin boyutu daha düşük olacaktır. Bunun sebebi, Linked Clone ile kopyalanan sanal bilgisayar ana sanal bilgisayara bağlantılı olmasıdır. Eğer Linked Clone silmeyi düşünürseniz, ana sanal makinenin snapshot’ını da silmeniz gerektiğini unutmayınız.

   İlgili Yazılar

1. Fusion’da Snapshot Kullanımı
2. VMware Fusion Kurulumu
3. Windows 8 Kurulumu
4. Windows 10 Kurulumu
5. Windows 7 Kurulumu

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.