VMware Fusion Üzerinde Snapshot Kullanarak Sanal Makine Yedekleme

Bu makale size bir Apple Mac bilgisayarı üzerinde VMware Fusion 12 Pro ile kurduğunuz bir sanal makinede çalıştırdığınız guest işletim sistemi için snapshot nasıl alınır gösterir.

VMware firmasının macOS işletim sistemi için geliştirdiği Fusion sanallaştırma yazılımında da sanal makine yedekleme yöntemleri mevcuttur. Mac’inizde bir sanal makinede snapshot özelliğini kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde yedekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Oluşturduğunuz snapshot’tan sonra guest sisteminizde yapacağınız tüm işlemleri tek bir tıkla geri alabilirsiniz. Böylece, yazılım testleri veya geliştirmelerinde yeniden bir işletim sistemi kurmaya gerek kalmadan sisteminizi bir önceki duruma hızlıca geri döndürebilirsiniz.

Mac’inizde Fusion yazılımında çalışan bir sanal bilgisayarınızı snapshot kullanarak yedeklemek için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Mac’inize daha önce Fusion yazılımını kurmadıysanız alttaki video eğitimini izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=pPBCEtvDJ2g

Adım 2: Fusion yazılımını sisteminize kurduktan sonra yine aynı şekilde alttaki video eğitimi izleyerek yeni bir sanal makinede Windows 10 kurunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=J2H2xnMGXCA

Adım 3: Windows 10 guest makineyi çalıştırdıktan sonra Fusion araç menüsünden Snapshots simgesine veya Virtual Machine / Snapshots tıklayınız.

Adım 4: Temiz bir Windows 10 kurduğunuz için sisteminizde herhangi bir dosya veya program olmayacaktır. Bu yüzden, ilk kurulum sonrası temiz bir yedek almanız gerekir. Snapshots penceresinde sisteminizin geçerli durumu üzerinde sağ tuş / Take Snapshot seçeneğine tıklayınız.

Adım 5: Açılan pencerede sistem yedeğiniz için bir ad ve açıklama yazınız ve Take tıklayınız.

Adım 6: Fusion’da sanal makineniz için snapshot alınırken bekleyiniz.

Adım 7: Sanal bilgisayarınızın yedeğini aldıktan sonra masaüstünde yeni belgeler oluşturunuz veya kullanmak istediğiniz bir programı kurunuz.

Adım 8: Sisteminizde değişiklikler yaptıktan sonra tekrar temiz kurulum yedeğini yüklemek için Snapshots penceresini açınız ve aldığınız yedeğin üzerinde sağ tuş / Restore Snapshot tıklayınız.

Adım 9: Guest sisteminiz kısa süre içinde snapshot’tan geri yüklendiğinde artık sisteminiz ilk kurulum haline döndürülecektir.

   İlgili Yazılar

1. Fusion’da Clone Kullanımı
2. VMware Fusion Kurulumu
3. Windows 8 Kurulumu
4. Windows 10 Kurulumu
5. Windows 7 Kurulumu

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.