USB Kullanarak Bilgisayara Debian 12 Kurulumu

Bilgisayarınızda Linux Debian 12 Bookworm’u kullanmak ister misiniz? Harika haber! Bu kılavuz size bir USB bellek kullanarak Debian’ın nasıl kurulacağını gösterecektir. Bu işletim sistemi, Linux dağıtımları dünyasında öncü olması ve Ubuntu gibi diğer dağıtımların önünü açmasıyla ünlüdür.

Rufus ile önyüklenebilir bir USB disk oluşturmak ve Debian 12’yi bilgisayarınıza yüklemek için bu pratik kılavuzdaki adımları uygulamanız yeterli. Hadi başlayalım!

Bir PC'ye Debian 12 Kurma

Credit: Debian

Debian Kurulumu: Bilgisayarınız için Güvenilir ve Çok Yönlü Bir İşletim Sistemi

Debian Linux mükemmel bir işletim sistemidir. Diğer Linux sistemleriyle karşılaştırıldığında yeni sürümleri ilk çıkaranlardan biri olmasıyla ünlüdür. Ayrıca Linux dünyasını daha iyi hale getirmeye de çok yardımcı oldu.

Linux popüler hale geldikten sonra Debian, şu anda en çok sevilen Linux sistemlerinden biri olan Ubuntu gibi yeni sistemlerin oluşturulmasına yardımcı oldu.

Bilgisayarınızda Windows dışında bir şey kullanmayı düşünüyorsanız Debian Linux iyi bir seçim olabilir. Sağlam, güvenilir ve güvenlidir. Ayrıca, ihtiyacınız olana uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Debian Linux’u bilgisayarınıza kurmak için, kurulumu başlatmak üzere bir DVD veya USB bellek kullanabilirsiniz. DVD yapmak için Nero gibi bir programı kullanarak kendi web sitesinden aldığınız ISO dosyasını diske koyabilirsiniz. Kurulum dosyalarını içeren önyüklenebilir bir USB bellek oluşturmak için Rufus gibi bir program da kullanabilirsiniz.

Debian 12 Kurulumu İçin Minimum Sistem Gereksinimleri

Debian’ı bilgisayarınıza kurmadan önce, bilgisayarın bunu halledebileceğinden emin olun. Debian 12 için ihtiyacınız olan en az şey:

 • 32 bit veya 64 bit modunda çalışabilen 1 GHz işlemci.
 • 32 bit sistem kullanıyorsanız en az 1 GB RAM’e ihtiyacınız vardır. Ancak 64 bit sistem için en az 2 GB RAM’e ihtiyacınız olacak.
 • Dosya, resim ve belge gibi öğeleri depolamak için bilgisayarınızda 10 GB boş alana ihtiyacınız vardır.
 • Bilgisayarınızın 800×600 çözünürlüğü gösterebilen bir ekran kartına ve monitöre ihtiyacı vardır. Bu, ekranınızın en az 800 piksel genişliğinde ve 600 piksel yüksekliğinde işlemesi gerektiği anlamına gelir. Günlük bilgisayar malzemeleri ve temel yazılımlar için standart bir çözünürlüktür.
 • Bilgisayarınıza yazılım veya işletim sistemi yüklemek için bir DVD sürücüsüne veya USB bağlantı noktasına ihtiyacınız vardır. DVD veya USB flash sürücü gibi yükleme medyasını kullanacaksınız. Bunlardan biri ile yazılımı veya işletim sistemini kurabilirsiniz.

Bunların sadece temel gereksinimler olduğunu unutmamak önemlidir. En iyi performansı elde etmek için, bilgisayarınızla yaptıklarınıza bağlı olarak daha iyi özellikler almayı düşünün. Bu gereksinimleri karşılıyorsanız Debian 12 sizin için iyi çalışmalı ve size güvenilir ve esnek bir işletim sistemi sunmalıdır.

Rufus Kullanarak Debian USB Bellek Oluşturma

Rufus’u kullanarak Debian USB çubuğunu nasıl oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Öncelikle resmi web sitesinden Debian ISO dosyasını alın ve ana bilgisayarınıza kaydedin.
 2. Ardından Rufus’u resmi web sitesinden indirin ve yükleyin.
 3. Bilgisayarınızın USB bağlantı noktasına bir USB çubuğu takın. En az 4GB alan olmalıdır.
 4. Rufus’u açın ve “Device – Cihaz”ın altındaki listeden USB belleğinizi seçin.
 5. Boot selection (Önyükleme Seçimi) yanındaki Select (Seç) tıklayın ve kaydettiğiniz ISO dosyasını bulun ve Open (Aç) tıklayın.
 6. Bilgisayarınız BIOS kullanıyorsa “MBR”yi veya “Bölüm şeması” altında UEFI kullanıyorsa “GPT”yi seçin.
 7. File system (Dosya Sistemi) altında “FAT32” seçeneğini seçin.
 8. USB çubuğunu hazır hale getirmek için Start (Başlat) basın.
 9. Rufus USB belleğinizi formatlayacak ve ISO dosyasını ona koyacaktır. Bu, bilgisayarınıza ve USB belleğinize bağlı olarak biraz zaman alabilir.
 10. İşlem tamamlandığında, USB çubuğunu bilgisayarınızdan güvenli bir şekilde çıkarın.

Bu kadar! Artık bilgisayarınıza Debian’ı yüklemeye hazır bir USB belleğiniz var.

Sıfırdan PC’ye Debian Yükleme

Eğer bilgisayarınıza Debian 12 kurulumu yapmak istiyorsanız Rufus’u kullanarak her şeyi hazır hale getirebilirsiniz. Her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için bu adımları izleyin veya videomuzu izleyin. Bu şekilde, bilgisayarınızda çalıştırmak için kullanabileceğiniz önyüklenebilir bir USB sürücü veya DVD oluşturacaksınız.

Debian 12 Nasıl Kurulur

 1. Kuruluma başlamak için bilgisayarınızı açtığınızda açılan menüden Graphical Install (Grafiksel Kurulum) seçeneğini seçin. Ardından mevcut klavyenizde Enter tuşuna basın.
 2. Kuruluma başladığınızda sihirbaz sizden kurulum için dili ve nerede olduğunuzu seçmenizi isteyecektir. Sisteminizin doğru çalışması için doğru dili ve yeri seçmeniz en iyisi olacaktır. Seçeneklere bakın ve ihtiyacınıza uygun olanı seçin.
 3. Başlamak için en sevdiğiniz klavye kurulumunu seçin. Daha sonra cihazınıza bir ad vermeniz gerekecektir. Alan adı ekleme kısmını şimdilik görmezden gelebilirsiniz.
 4. Yeni hesabınızı oluşturmaya başlamak için ana hesap için güçlü bir şifre oluşturun. Kimsenin kolayca tahmin edemeyeceği bir şey yapın. Bundan sonra yeni hesabınızın tam adını yazın. Bunu yaparken küçük harfler kullanın.
 5. Diskinizi kurmak için kullanmak istediğiniz diski seçin ve hesabınız için yeni bir şifre oluşturun.
 6. Diski kurmak için seçeneklerden All Files In One Partition (Tüm Dosyalar Tek Bölümde) seçeneğini seçin. Bunu seçtikten sonra değişiklikleri diske kaydetme seçiminizi onaylayın. Bu, dosyalarınızı diskte iyi bir şekilde saklamanıza yardımcı olacaktır.
 7. Paketlerin kurulumunu daha hızlı hale getirmek için ekstra medya taramasını atlayabilir ve bunun yerine ağ yansıtmasını kullanabilirsiniz. Bu, her şeyin daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde kurulmasına yardımcı olacaktır.
 8. Dosyaları almak için öncelikle ülkenizi seçin. Ardından deb.debian.org sunucusunu seçin. Bu şekilde Debian paketlerinin hızlı ve güvenilir bir şekilde indirilmesini sağlayabilirsiniz.
 9. Çevrimiçi olmak için bir proxy sunucusu kullanıyorsanız, adresini kutuya yazın. Eğer kullanmıyorsanız bu kısmı atlayabilirsiniz.
 10. Paketlerimizi nasıl kullandığınıza ilişkin anketimize katılmanızı istiyoruz. Katılırsanız yazılımımızı kullanma hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirebilirsiniz. Kullanımı kolay ve kişisel veya işle ilgili şeyler için uygun olduğu için Debian masaüstünü seçmenizi öneririz.
 11. İşletim sisteminizi kurarken GRUB Önyükleyiciyi diskinize yerleştirmeyi seçebilirsiniz. Yüklemeyi tamamladıktan sonra tüm diskleri veya USB sürücülerini çıkarıp bilgisayarınızı yeniden başlatmanız iyi bir fikirdir. Bu şekilde sisteminiz doğru şekilde başlayacak ve kullanıma hazır olacaktır.
 12. Kullanıcı hesabınıza girmek için, bilgisayarınızda oturum açtıktan sonra sorulduğunda şifrenizi yazın. Daha sonra masaüstünüzdeki terminali bulun ve açın. Açıldıktan sonra bilgisayarınızda hangi Debian sürümünün bulunduğunu görmek için “lsb_release -a” yazın.
lsb_release -a

Sonuç

Debian Linux bilgisayarınız için iyi bir seçimdir. Güvenilirdir ve birçok farklı şey yapabilir. Diğer Linux sistemlerinden bile önce yeni sürümleri alan ilklerden biridir.

Bir USB bellek ve Rufus kullanarak hızlı bir şekilde PC’nize yerleştirebilirsiniz. Güvenlidir ve ihtiyacınıza uyacak şekilde değiştirebilirsiniz. Microsoft Windows’tan Linux’a geçmeyi düşünüyorsanız sürüm 12 iyi bir seçenektir.

Kali’yi bilgisayarınıza yüklemek ve adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsanız ‘Kali Linux Kurulumu‘ adlı detaylı yazımızı okumanızı öneririz. Bu konuda yeni olsanız bile net talimatlar ve faydalı ipuçları verir. Bu işletim sistemini kullanmaya hazırsanız bilmeniz gereken her şeyi içeren kılavuzumuza göz atın.

Copyright © 2018 - 2024