USB Kullanarak Bilgisayara Ubuntu 22.10 Kurulumu

Bu makale size bir masaüstü veya dizüstü (laptop) bilgisayarına USB flash bellek kullanarak sıfırdan Ubuntu 22.10 (Kinetic Kudu) nasıl kurulur gösterir.

Ubuntu’nun en güncel sürümü olan Kinetic Kudu, masaüstü Linux dağıtımları arasında bir numara olmaya devam etmektedir. Ubuntu’nun bu yeni sürümü yeni güncellemeleri ve iyileştirmeleri 2023’e kadar alacak ve desteklenecektir.

Ubuntu’nun 22.10 sürümünde sistemin temel bileşenleri arasında olan Linux 5.15 kerneli mevcutur. Diğer yeni özellikler arasında daha iyi RAM yönetimi için Systemd 249, Tabla 22, PulseAudio 16, CUPS 2.4, OpenJDK 11 ve 18, Python 3.10, Perl 5.34, Ruby 3.0, LLVM 14, Firefox 99, Thunderbird 91 ve LibreOffice 7.3 gibi iyi güncelleştirilen uygulamalar yer alır.

Fiziksel bilgisayarınızda Microsoft’un Windows işletim sistemlerini kullanmaktan sıkıldıysanız ve ücretli yazılımlara herhangi bir para ödemek istemiyorsanız harika Linux dağıtımlarından biri olan Ubuntu işletim sistemini tercih edebilir ve kurabilirsiniz.

PC’nize önyüklenebilir USB bellek ile Ubuntu dağıtımını kurmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle, Ubuntu’nun ISO imaj dosyasını https://ubuntu.com/download/desktop adresini ziyaret ederek bilgisayarınıza indiriniz.

Adım 2: Ubuntu ISO medyasını bir USB flash belleğe yazdırmanız ve PC’nizin USB portu aracılığıyla kuruluma başlamanız gerekir. Bu yüzden, bootable bir kurulum medyası hazırlamanızı kolaylaştıran Rufus programını https://rufus.ie/ adresinden bilgisayarınıza indiriniz.

Adım 3: Rufus programını sisteminize kurunuz veya portable sürümünü çalıştırınız ve ardından USB belleğinizi PC’nize takınız.

Adım 4: SELECT butonuna tıklayınız ve indirdiğiniz Ubuntu imaj dosyasını seçiniz.

Adım 5: Güncel bir PC’ye sahipseniz yani UEFI kurulum yapmak için Partition Scheme kısmından GPT’yi seçiniz. Eğer eski bir bilgisayara kurulum yapmak istiyorsanız MBR’yi seçiniz ve ardından START tıklayınız.

Adım 6: Ubuntu USB kurulum medyası hazırladıktan sonra mevcut PC’nize kurulum yapacaksanız sisteminizi yeniden başlatınız veya başka bir PC’ye takınız.

Adım 7: Bilgisayarınızın Boot menüsüne erişmek için F8, F10, F11 veya ESC tuşlarından birini basınız ve açınız. Boot menüsünde hazırladığınız USB kurulum medyasını seçiniz ve Enter’a basınız.

Adım 8: Welcome ekranı açıldığında sistem dilinizi seçiniz ve Install Ubuntu (Ubuntu Kur) butonuna tıklayınız.

Adım 9: Klavye düzeninizi yapılandırınız ve bir sonraki aşamada normal kurulum türünü seçiniz. Ayrıca, Linux’u kurarken önemli güncelleştirmeleri kurmak ve 3. parti uygulamaları yüklemek için ilgili seçenekleri işaretleyiniz.

Adım 10: Installation Type (Kurulum Türü) ekranında baştan sonra temiz bir sistem kuracağınız için Erase Disk (Diski Sil) seçeneğine işaretleyiniz ve Install Now (Şimdi Kur) tıklayınız.

Adım 11: Diske değişikliklerin yazılmasını onaylayınız ve ardından yaşadığınız konumu haritadan seçiniz.

Adım 12: Gerçek adınızı, bilgisayar adınızı ve kullanıcı hesabı adınızı yazınız ve sisteme giriş için bir parola oluşturunuz.

Adım 13: Ubuntu’nun sistem dosyaları kopyalandıktan sonra USB’nizi PC’nizden çıkarınız ve sisteminizi yeniden başlatmak için Enter’a basınız.

Adım 14: Ubuntu masaüstü açıldıktan sonra çevrimiçi hesaplarınızda oturum açıktan sonra ve gizlilik/veri gönderme ayarlarını yapılandırdıktan sonra Linux dağıtımını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024