VMware Workstation 15 Kullanarak Ubuntu 19.10 Kurulumu

Bu video size Windows 10 PC / Laptop üzerinde VMware sanal makine kullanarak adım adım Ubuntu 19.10 nasıl kurulur gösterir.

VMware Workstation Üzerinde Ubuntu Kurulumu

Ubuntu, hız ve işlevselliği göz önüne alındığında pek çok kişinin kurulumunu önerdiği açık kaynaklı bir Linux işletim sistemidir, bu nedenle denemek istiyorsanız veya bilgisayarınızda görmeye karar verirseniz, Ubuntu’yu kurmak için izlemeniz gereken tüm adımları bu yazımızda açıkladık.

Birçok kişi Ubuntu kurulumunun çok uzun ve karmaşık bir şey olduğunu söylüyor. Ancak gerçek şu ki, aşağıdaki adımları takip ederseniz, bu işletim sistemini dizüstü bilgisayarınıza veya masaüstü bilgisayarınıza sadece yarım saatte yükleyebilirsiniz.

Adım 1: Herşeyden önce Ubuntu ISO dosyasını elde etmeniz gerekir. http://releases.ubuntu.com/19.10/ adresini ziyaret ediniz ve Eoan Ermine kod adına sahip Ubuntu 19.10 ISO dosyasını bilgisayarınıza indiriniz.

Adım 2: ISO dosyasını indirdiniz fakat bilgisayarınızda VMware kurulu değilse, buradan ilgili yazımızı görüntüleyiniz ve yükleme yapınız.

Adım 3: Sanallaştırma programını kurduktan sonra, şimdi yeni bir sanal makine oluşturmak için Create a new virtual machine seçeneğine tıklayınız.

Adım 4: Yeni VM sihirbazında, Custom (Advanced) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 5: Donanım uyumluluğu ayarını Workstation 15.x olarak yapılandırınız ve Next’e tıklayınız.

Adım 6: Guest işletim sisteminde, I will install the operating system later seçeneğini işaretledikten sonra tekrar Next butonuna tıklayınız.

Adım 7: Select a Guest OS’ta önce Linux seçeneğini ve ardından Version kısmında Ubuntu 64-bit’i seçiniz.

Adım 8: Name the Virtual Machine’de oluşturduğunuz Ubuntu sanal makinesini farklı bir konumda depolamayı tercih edebilirsiniz. Bu size Ubuntu’yu biraz daha performanslı kullanmanıza olanak sağlar. Sanal makinenin adını da yazdıktan sonra, Next ile devam ediniz.

Adım 9: Processor Config’te ise bilgisayarınızın donanım gücüne göre Ubuntu’ya işlemci ekleyiniz. Örneğin; 1 adet işlemci ve 2 adet çekirdek (core) seçebilirsiniz.

Adım 10: Memory kısmında ise sanal bilgisayarınıza RAM eklemeniz gerekecektir. Ubuntu için 2 veya 4 GB RAM değeri yapılandırabilirsiniz.

Adım 11: Disk Capacity’de Ubuntu için yeni bir sanal disk oluşturmalısınız. Bu yüzden, VMware’in önerdiği disk boyutunu seçebilir veya kendiniz bir değer belirleyebilirsiniz. Örneğin, 30 GB yeterli olacaktır.

Ek olarak, belirttiğiniz sanal disk boyutunu host’unuzun diski üzerinde tam ayrılmış alan olarak yapılandırmak için Allocate all disk space now seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Ya da, bu seçeneği işaretlemeyerek kullanmanıza bağlı olarak büyüyen bir dinamik disk yapısına sahip olabilirsiniz.

Adım 12: Ready penceresinde, Customize Hardware butonuna tıklayınız ve işlemci donanımı üzerine tıkladıktan sonra görüntülenen sağ bölmede sanallaştırmayı etkinleştiriniz.

Adım 13: Son olarak, CD/DVD aygıtı üzerine tıklayıp, Ubuntu ISO imajını sanal makineye import edebilirsiniz.

Adım 14: VMware’de yeni bir VM oluşturup, ISO imajını ekledikten sonra kurulumu başlatmak için Power on this virtual machine seçeneğine tıklayınız.

Adım 15: Sanal makinede adım adım bir Linux/Ubuntu kurmak için tüm videoyu izleyebilirsiniz!


Ubuntu 18.10 Kurulum

Ubuntu 18.04 Kurulum

   İlgili Yazılar

1. Ubuntu VMware
2. Windows 10 VMware
3. VMware İndir
4. VMware Kurulumu
5. Wine 4.0

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.