USB Kullanarak Bilgisayara Linux Mint 21 Kurulumu

Windows’tan sıkıldınız mı ve yeni bir şey denemek mi istiyorsunuz? Eğer durum buysa, Linux Mint’i beğenebilirsiniz. Şık ve gerçekten iyi çalışan, ücretsiz, açık kaynaklı bir işletim sistemidir.

Bu yazıda, belirli bir USB sürücüsü kullanarak bilgisayarınıza Linux Mint 21 kurulumu nasıl yapacağınızı göstereceğiz. Hadi başlayalım!

Bilgisayara Linux Mint Kurma

Credit: Linux Mint

Neden Linux Mint?

Linux Mint, ücretsiz ve açık kaynaklı, yaygın bir işletim sistemidir. Ubuntu’yu temel alır ve güzel görünmesi, iyi çalışması ve kullanımının kolay olmasıyla biliyoruz. Beğendiğiniz şeye uyacak şekilde görünüşünü değiştirebilirsiniz.

Linux’un diğer sürümleriyle karşılaştırıldığında gerçekten kararlı ve basittir. Web tarayıcıları ve medya oynatıcıları gibi birçok yararlı yazılım önceden kurulu olarak gelir. Ayrıca, onu kullanan ve iyileştirmeye devam eden çok sayıda insan var, bu nedenle her zaman güncel ve güvenlidir.

Windows yerine iyi ve ucuz bir seçenek istiyorsanız harika bir seçimdir. Çoğu bilgisayarla çalışır ve lisans ücreti ödemenize gerek kalmadan ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızı virüslerden ve diğer zararlı şeylerden koruyan sağlam güvenlik özellikleriyle son derece güvenlidir.

Kısacası, ödemeniz gereken yazılım dışında bir şey kullanmak istiyorsanız mükemmel bir seçim olan güçlü ve esnek bir işletim sistemidir. İster öğrenci, ister profesyonel olun, ister bilgisayarınızı sadece eğlence için kullanıyor olun, işlerinizi halletmek için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir.

Mint İşletim Sistemini Çalıştırmak İçin Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Linux Mint kurulumu için bilgisayarınızın belirli sistem gereksinimlerini karşılaması gerekir. Bu gereksinimler makuldür ancak bilgisayarınızın işletim sistemini işleyebileceğinden emin olmak için bunları bilmek faydalı olacaktır.

Linux Mint 21’in resmi sistem gereksinimleri şunlardır:

 • 64 bit işlemci, aynı anda 64 bit veriyi kontrol edebilen bir bilgisayar işlemcisidir. Genellikle 32 bitlik bir işlemciden daha hızlı ve daha verimlidir çünkü tek seferde daha büyük veri yığınlarını işler. Modern bilgisayarlar ve mobil cihazlar genellikle bu tür işlemcileri kullanır çünkü bu, daha yüksek hızlara ve daha iyi performansa yol açar.
 • Bir sistemin iyi çalışması için en az 2 GB RAM’e ihtiyacı vardır. Ancak en iyi performans için en az 4 GB RAM’e sahip olmak daha iyidir.
 • Yüklemek istediğiniz yazılım veya uygulama minimum 20 GB sabit disk alanı gerektirir. Ancak en iyi performans için 30 GB veya daha fazlasına sahip olmak daha iyidir.
 • Ekranın çözünürlüğü 1024 piksel genişliğinde ve 768 piksel yüksekliğindedir.

Bu gereksinimlerin Linux Mint’in en popüler sürümü olan Cinnamon sürümü için geçerli olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak, farklı bir masaüstü ortamı kullanmayı planlıyorsanız biraz farklı gereksinimlere ihtiyacınız vardır.

Ayrıca bu işletim sistemiyle ne yapmak istediğinizi de düşünün. Web’e göz atacak ve belgeleri düzenleyecekseniz minimum gereksinimler uygun olmalıdır. Ancak video düzenlemek veya oyun oynamak gibi şeyler yapacaksanız daha sağlam bir bilgisayara ihtiyacınız vardır.

Genellikle bu işletim sistemi yalnızca birkaç kaynağa ihtiyaç duyar ve daha eski veya daha az güçlü bilgisayarlarda bile sorunsuz çalışır. Ancak her sistem gibi, daha sağlam bilgisayarlarda daha iyi çalışır. Bilgisayarınız tartıştığımız gereksinimleri karşılıyorsa sizin için sorunsuz çalışmalıdır.

USB Stick Kullanarak Bilgisayara Linux Mint Kurulumu

Linux Mint’i bilgisayarınızda kullanmaya başlamak için ne yapmanız gerektiğini gösteren videomuzu izleyebilir veya bazı adımları takip ederek işletim sistemini indirip ISO dosyasını kullanarak kurulumunu yapabilirsiniz. Bu şekilde cihazınızda sunduğu tüm harika şeylerin keyfini çıkarabilirsiniz.

 1. Linux Mint’in en yeni sürümünü edinmek için bu bağlantıya tıklayarak resmi web sitesine gidin. Oraya vardığınızda sistemin en son sürümünden bahseden kısmı bulun. Orada bir ‘İndir’ butonu göreceksiniz. İndirmeye başlamak için tıklayın.
 2. Download (İndir) düğmesini tıkladıktan sonra Cinnamon, Mate ve Xfce masaüstü seçeneklerini gösteren bir sayfaya gideceksiniz. Burada hangisini istediğinizi seçebilirsiniz. Beğendiğiniz masaüstünün altındaki İndir düğmesini bulun ve indirmeye başlamak için tıklayın.
 3. Linux Mint’i cihazınıza kurmak için 21 ISO adlı dosyayı edinin. Daha hızlı indirmeler için yakınınızdaki bir sunucuyu seçin. Sadece web sitesine gidin, yakındaki bir sunucuyu seçin ve dosyayı indirin. Daha sonra cihazınızda kuruluma başlayabilirsiniz.
 4. ISO dosyasını indirdikten sonraki adım, dosyayı USB flash sürücünüze koymaktır. Bunun için Rufus adında bir programa ihtiyacınız olacak. ISO dosyalarından önyüklenebilir USB sürücüler oluşturmak için iyi bir araçtır.
 5. Rufus’u kullanarak bir ISO dosyasını bir USB belleğe yerleştirmek için, USB çubuğunu bilgisayarınıza takarak başlayın. Ardından Rufus’u açın ve USB çubuğunu cihazınız olarak seçin. Daha sonra ISO dosyasını bulup eklemek için Rufus’taki SEÇ düğmesine tıklayın. Bu, işletim sistemini veya diğer yazılımı yüklemek için kullanabileceğiniz önyüklenebilir bir USB çubuğu oluşturmaya başlayacaktır.
 6. Görüntü dosyasını ekledikten sonra UEFI veya MBR bölümleme şeması arasında seçim yapmanız gerekecektir. Seçiminizi yaptıktan sonra BAŞLAT butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.
 7. Lütfen açık bilgi penceresinde ISO Görüntü Modu seçeneğinin seçildiğinden emin olun.
 8. Ekranınızda bir pencere açıldığında ‘Tamam’ düğmesini tıklayın. Pencere size USB çubuğunuzdaki tüm verilerin tamamen silineceğini söyleyecektir. ‘Tamam’a tıklamanın silme işlemini başlatacağını unutmayın.
 9. USB sürücüsünden işletim sistemi yüklemek için Rufus veya UNetbootin gibi bir araç kullanarak önyüklenebilir USB adı verilen benzersiz bir USB oluşturmanız gerekir. Daha sonra, USB’yi hazırladıktan sonra bilgisayarınızın USB bağlantı noktasına takın ve sisteminizi yeniden başlatın. Yeniden başlatırken, önyükleme menüsüne girmek için sağ tuşa (genellikle F12 veya Escape) basın, ardından önyükleme aygıtı olarak USB’yi seçin. Bu, bilgisayarınızın USB’den başlamasını ve işletim sistemini yüklemeye başlamasını sağlar.
 10. Linux Mint’i kurarken GNU GRUB menüsünü göreceksiniz. Sisteminizi başlatmak için menüden ilk seçeneği seçmeniz yeterli. Bu, yükleme işlemini başlatır ve bilgisayarınıza kuruluma devam etmenizi sağlar.

Linux Mint OS’yi İlk Kurulum için Yapılandırma

 1. Sisteminiz başladıktan sonra masaüstünüzde Install Linux Mint (Linux Mint’i Yükleyin) adında bir simge göreceksiniz. Kuruluma başlamak için bu simgeye çift tıklayın ve ekrandaki talimatları izleyin.
 2. Kurulum sihirbazını açtığınızda sizden Linux sisteminiz için dil seçmenizi isteyecektir. Dilinizi seçtikten sonra sisteminiz için doğru klavye düzenini seçmeniz istenecektir. Bu, kurulumun iyi gitmesini ve sistemi hızlı bir şekilde kullanabilmenizi sağlar.
 3. Cihazınızda her türlü videoyu izleyebileceğinizden emin olmak için Multimedya Codec’leri bölümüne gidin. Ardından istediğiniz formatlar için gereken codec bileşenlerini yüklemeyi seçin. Bu, videolarınızı sorunsuz izlemenize yardımcı olur.
 4. Sisteminize Linux Mint’i tamamen yeni bir kurulum yapacaksanız Erase disk (Diski sil) seçeneğini seçin. Ardından, “Linux Mint’i Yükle”ye tıklayın ve ardından yüklemeye başlamak için Install Now (Şimdi Kur) tıklayın. Bu, sisteminizdeki tüm verileri siler; bu nedenle başlamadan önce önemli dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun.
 5. Diskte değişiklik yapmaya başlamak için lütfen Continue (Devam) düğmesine basın.
 6. Bilgisayarınızı hazırlamak için konumunuzu seçin, ardından bilgisayarınız için bir ad yazın. Bundan sonra verilerinizi güvende tutmak için güçlü bir şifre oluşturun.
 7. PC’nizi kullanarak Linux Mint’i bilgisayarınıza yükledikten sonra, ana makinenizi yeniden başlatmanız çok önemlidir. Yeniden başlatırken Enter tuşuna basarak ortamı çıkardığınızdan emin olun. Bu, sisteminizin yeni yüklenen işletim sisteminden başlamasını ve kurulumu tamamlamasını sağlar.
 8. Bilgisayarınız yeniden başlatıldığında Linux Mint OS’nizin özelliklerini kullanmaya ve kontrol etmeye başlayabilirsiniz.

Sonuç

Linux Mint 21’in sıfırdan kurulumu oldukça basittir. Bilgisayarınızı bir USB bellek ile başlatmaya ihtiyacınız var. Yani bu dağıtım harika bir işletim sistemidir. Güzel görünüyor ve iyi çalışıyor; istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Bahsettiğimiz adımları takip ederseniz Linux Mint’i sorunsuz bir şekilde çalışır hale getireceksiniz. Windows’tan farklı bir şey denemek istiyorsanız ve açık kaynaklı yazılım kullanma fikri hoşunuza gidiyorsa bu iyi bir seçenektir.

Linux Mint’i seviyorsanız, Linux tabanlı bir diğer tanınmış işletim sistemi olan Ubuntu’yu da denemek isteyebilirsiniz. Bilgisayarınıza Ubuntu kurulumu nasıl yapacağınızı gösteren basit bir kılavuzumuz var. Takip edilmesi gereken net adımlar ile bu kılavuza benzer şekilde kolaydır. Rehberimizi kullanarak Ubuntu’yu deneyebilir ve daha çok beğenip beğenmediğinizi görebilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024