USB Kullanarak Bilgisayara Linux Mint 21 Kurulumu

Bu makale size bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarında önyüklenebilir bir USB flash bellek kullanarak Linux Mint 21 nasıl kurulur gösterir.

Linux Mint, diğer Linux dağıtımlarına göre oldukça şık ve performanslı bir işletim sistemidir. Ubuntu kod yapısından geliştirilen bu sistemin kullanıcı sayısı dünya çapında oldukça yüksektir.

Yeni bir laptop satın aldıysanız Windows işletim sistemine para ödememek istemiyorsanız Linux Mint gibi açık kaynaklı bir sistemi tercih edebilirsiniz.

Bilgisayarınıza Linux Mint’i indirmek ve ardından ISO dosyasını kullanarak kurmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Alttaki bağlantıya tıklayınız ve Linux Mint’in resmi websayfasını ziyaret ediniz. Websayfasında en son sürümü bildiren kısımdaki Download butonuna tıklayınız.

https://linuxmint.com/

Adım 2: Download’a tıkladıktan sonra Cinnamon, Mate ve Xfce masaüstü ortamlarının tanıtıldığı websayfasına yönlendirileceksiniz. Bu websayfasında tercih ettiğiniz bir masaüstü ortamının altındaki Download butonuna tıklayınız.

Adım 3: Linux Mint 21 ISO dosyasını size en yakın bölgedeki sunucuların birinden indiriniz.

Adım 4: ISO dosyasını indirdikten sonra Rufus adlı programı kullanarak USB flash belleğinize ISO dosyasını yazdırmanız gerekir. Alttaki bağlantıyı ziyaret ederek Rufus’un son sürümünü indiriniz.

⇒  https://rufus.ie/

Adım 5: USB belleğinizi bilgisayarınıza takınız ve Rufus’u çalıştırdıktan sonra SELECT butonu aracılığıyla ISO dosyasını programa ekleyiniz.

Adım 6: İmaj dosyasını ekledikten sonra UEFI veya MBR bölüm şemasını seçiniz ve START tıklayınız.

Adım 7: Açılan bilgi penceresinde ISO Image Modu kullanmayı onaylayınız.

Adım 8: USB diskinizdeki tüm verilerin silineceğini bildiren pencerede OK’a tıklayınız.

Adım 9: Önyüklenebilir bir USB kurulum medyası hazırladıktan sonra bilgisayarınıza takınız ve boot menüsünden USB ile sisteminizi başlatınız.

Adım 10: Linux Mint kurulumu için GNU GRUB menüsü açıldığında ilk seçeneği seçerek sisteminizi başlatınız.

Adım 11: Sistem açıldığında masaüstünde bulunan Install Linux Mint’e çift tıklayınız.

Adım 12: Kurulum sihirbazı açıldığında Linux sisteminizin dilini ve ardından klavye düzenini seçiniz.

Adım 13: Multimedia Codecs kısmında bazı video formatları için gerekli kodekleri yüklemeyi seçiniz.

Adım 14: Kurulum türü olarak sıfırdan bir sistem kurmak için Erase disk and Install Linux Mint (Diski sil ve Linux Mint’i kur) işaretleyiniz ve Install Now (Şimdi Kur) tıklayınız.

Adım 15: Diskteki değişiklikleri onaylamak için Continue (Devam Et) tıklayınız.

Adım 16: Yaşadığınız yeri seçtikten sonra bilgisayar adı yazınız ve parola oluşturunuz.

Adım 17: Bilgisayarınıza Linux Mint kurduktan sonra sisteminizi yeniden başlatınız ve ardından kurulum medyasını Enter’a basarak kaldırınız.

Adım 18: Bilgisayarınız yeniden başladığında artık Linux Mint sisteminizi deneyimleyebilirsiniz.

   İlgili Yazılar

1. PlayOnLinux Kurulumu
2. Kali Güncelleme
3. Ubuntu’ya Chrome Kurma
4. Ubuntu Kurulumu
5. Ubuntu Parola Değiştirme

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.