USB Kullanarak Bilgisayara openSUSE Leap 15 Kurulumu

Bu makale size bir bootable USB flash bellek ile fiziksel bir PC’ye openSUSE Leap 15 (15.4) sürümü nasıl kurulur gösterir.

openSUSE Linux dağıtımı Almanya tarafından başlatılan bir proje olup şuan yalnızca topluluk tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir.

openSUSE dağıtmının Leap ve Tumbleweed iki çeşit sürümü vardır. Tumbleweed sürümü rolling-release olup daima güncellemeler alır. Leap sürümü ise yalnızca dağıtım sürümü yenilendiğinde yükseltme alır.

Fiziksel bir bilgisayara openSUSE dağıtımı kurabilir ve deneyim kazanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ISO dosyasını indirmek ve USB kurulum medyası oluşturmak için Rufus uygulamasını indirmek ve flash diske yazmaktır.

openSUSE Leap 15 dağıtımını bilgisayarınıza kurmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları sırasıyla takip edebilirsiniz.

Adım 1: openSUSE ISO dosyasını indirmek için https://www.opensuse.org/ adresini ziyaret ediniz ve Leap bölümünde Install butonuna tıklayınız.

Adım 2: Rufus programını indirmek için https://rufus.ie/ adresini ziyaret ediniz ve Portable sürümünü indiriniz.

Adım 3: Boş bir USB flash belleği PC’nize takınız ve Rufus programı açınız. Ardından, SELECT tıklayınız ve ISO dosyasını ekleyiniz ve yazdırma işlemini tamamlayınız.

Adım 4: Bilgisayarınızı USB bellek ile boot ediniz ve boot menüsünde Installation seçeneğine Enter’a basınız ve Kernel’in yüklenmesini bekleyiniz.

Adım 5: Kurulum sihirbazı başladığında sistem dilinizi ve klavye türünüzü seçiniz. Sonra, openSUSE’nin lisans anlaşmasını kabul ediniz.

Adım 6: Online Repository adreslerini eklemeyi onaylayınız ve bir sonraki adımda masaüstü ortamınızı seçiniz.

Adım 7: Disk yapılandırma ekranında temiz bir kurulum yapıyorsanız yalnızca Next’e tıklayınız. Eğer manuel disk planlaması yapacaksanız Expert butonuna tıklayınız ve ayarları açınız.

Adım 8: Sistem saatiniz için zaman bölgesini seçiniz ve yeni bir yerel kullanıcı oluşturunuz. Basit bir parola girerseniz uyarı penceresi açılacaktır. Bu yüzden güçlü bir parola oluşturunuz ve devam ediniz.

Adım 9: Kurulum ayarlarını içeren pencerede yaptığınız ayarları kontrol ediniz ve Install butonuna tıklayarak sistem kurulumunu başlatınız.

Adım 10: openSUSE Leap 15’i kurduktan sonra PC’nizi yeniden başlatınız ve seçtiğiniz masaüstü ortamı açıldığında artık Linux sisteminizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

   İlgili Yazılar

1. Linux Mint Kurulumu
2. Kali Güncelleme
3. Ubuntu’ya Chrome Kurma
4. Kali Linux Kurulumu
5. Ubuntu Parola Değiştirme

 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.