Debian 11 Üzerine PlayOnLinux 4.3.4 Kurulumu

Bu makale size Debian 11 Bullseye bilgisayarında Windows’a ait uygulamaları çalıştırabilmenize izin veren PlayOnLinux 4.3.4 nasıl kurulur ve kullanılır gösterir.

Linux bilgisayarınızda Windows uygulamarını çalıştırmanın en kolay yolu PlayOnLinux kullanımıdır. Bu yazılım sayesinde Windows işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılan yazılımları Linux PC’nize kurabilir ve kullanabilirsiniz.

Debian 11 dağıtımında bir Notepad veya Office uygulaması kurarak mevcut işlerini yapmaya devam edebilirsiniz veya alternatif yazılımlar bularak programları test edebilirsiniz.

Linux bilgisayarınızda Windows uygulamalarını veya oyunlarını kullanabilmek için PlayOnLinux’u kurmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Sisteminizde 32 Bit uygulamaları sorunsuz çalıştırabilmek için 32 Bit mimariyi etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için terminali açınız ve sudo dpkg –add-architecture i386 komutunu yürütünüz.

sudo dpkg --add-architecture i386

Adım 2: 32 Bit mimariyi etkinleştirdikten sonra yazılım reposunu güncellemek için terminalde sudo apt update komutunu çalıştırınız.

sudo apt update

Adım 3: Paket listesini güncelledikten sonra Wine32’yi kurmak için terminalde sudo apt install wine32 komutunu çalıştırınız.

sudo apt install wine32

Adım 4: PlayOnLinux’u terminalden tek satırlık komutla kurabilirsiniz fakat deb paketini de indirebilir ve kurabilirsiniz. Deb kurulum paketini indirmek için terminalde önce cd ~/Downloads komutu ile Downloads konumuna gidiniz ve wget https://www.playonlinux.com/script_files/PlayOnLinux/4.3.4/PlayOnLinux_4.3.4.deb komutu ile dosyayı indiriniz.

cd ~/Downloads
wget https://www.playonlinux.com/script_files/PlayOnLinux/4.3.4/PlayOnLinux_4.3.4.deb

Adım 5: Kurulum paketini indirdikten sonra terminalde sudo dpkg -i PlayOnLinux_4.3.4.deb komutunu çalıştırınız.

sudo dpkg -i PlayOnLinux_4.3.4.deb

Adım 6: Eğer kurulum tamamlanmıyor ve ek paketlerin kurulması gerekiyorsa terminalde sudo apt install -f komutunu çalıştırınız.

sudo apt install -f

Adım 7: PlayOnLinux’u kurduktan sonra playonlinux –version komutu ile sürümünü kontrol edebilir ve playonlinux komutu ile onu çalıştırabilirsiniz.

playonlinux --version
playonlinux

Windows Yazılımı Kurma

Adım 1: PlayOnLinux programını çalıştırınız ve Install a program / Install a non-listed program seçeneğine tıklayınız.

Adım 2: Kurulum açıklamalarını okuyup ilerleyiniz ve manual installation penceresinde Install a program in a new virtual drive seçiniz.

Adım 3: Programın adını içeren bir sanal sürücü ismi yazınız.

Adım 4: 32bit veya 64bit’i seçiniz ve Wine yapılandırması sonrası EXE dosyasını seçiniz ve programın kurulumunu tamamlayınız.

   İlgili Yazılar

1. PC’ye Linux Mint Yükleme
2. PC’ye Kali Linux Yükleme
3. Linux Mint’e PlayOnLinux Kurma
4. PC’ye Ubuntu Yükleme
5. Debian’a Wine Yükleme

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.