Debian 12 Üzerine PlayOnLinux 4.3.4 Kurulumu

Bilgisayarınızda Windows uygulamalarını veya oyunlarını çalıştırmak isteyen bir Linux kullanıcısı mısınız? Eğer öyleyseniz PlayOnLinux’u ilginç bulabilirsiniz. Bu yazılım, Windows uygulamalarını ve oyunlarını Linux PC’nize yüklemenizi ve kullanmanızı sağlar.

Bu yazıda size PlayOnLinux 4.3.4’ün Debian 12 Bookwarm bilgisayarına nasıl kurulacağını ve kullanılacağını göstereceğiz. Ayrıca Windows yazılımını Linux makinenize kurmanıza ve çalıştırmanıza da yardımcı olacağız. İster bir Linux uzmanı olun ister yeni başlıyor olun, bu makale bu uygulamaya başlamanızı sağlayacak ve bilgisayarınızı daha da faydalı hale getirecektir.

Debian PC'de PlayOnLinux Kurma

Credit: Debian

Debian Üzerinde PlayOnLinux ile Windows Uygulamalarını Çalıştırmak

Windows uygulamalarını kullanması gereken bir Linux kullanıcısıysanız, bunu Linux bilgisayarınızda bu yazılımı kullanarak yapabilirsiniz. Bu yazılım, genellikle Windows’ta kullanılan uygulamaları doğrudan Linux PC’nize yüklemenizi ve kullanmanızı sağlar.

Başlamak için mükemmel bir yol, Debian 12’ye Not Defteri veya Office gibi bir şey yüklemektir. Bu şekilde, Windows bilgisayara geçmeden belgeler ve elektronik tablolar üzerinde çalışabilirsiniz.

Veya Linux için üretilmiş, alışık olduğunuz Windows programlarına benzer şeyler yapan farklı yazılımları deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, sizin için en iyi olanı bulmak için birçok seçeneğiniz var.

Debian PC’ye PlayOnLinux Kurmak

Windows programlarını veya oyunlarını Linux bilgisayarınızda iki şekilde kullanabilirsiniz. Kurulumu öğrenmek için buradaki adımları takip edebilir veya videomuzu izleyebilirsiniz. Windows’u Linux’ta kullanmanıza yardımcı olan ücretsiz ve kolay bir yazılımdır. Linux sisteminizde Windows uygulamalarını ve oyunlarını çalıştırmayı kolaylaştırır.

Yani bu yazılımla, favori Windows programlarınızın keyfini Linux’ta sorunsuzca çıkarabilirsiniz.

 1. Bilgisayarınızda 32 bit programları çalıştırmada sorun yaşıyorsanız 32 bit kurulumu açık değildir. Konsol ekranını açıp “sudo dpkg –add-architecture i386” yazarak bu sorunu çözebilirsiniz. Bu, 32 bit programları daha fazla sorun yaşamadan çalıştırmanızı mümkün kılacaktır.
  sudo dpkg --add-architecture i386
 2. 32 bit mimariyi açmak için terminale gidin ve bir komut yazın. Bundan sonra terminale “sudo apt update” yazarak yazılımı güncelleyin. Bu, en yeni güncellemelerin sisteminize yüklenmeye hazır olmasını sağlar.
  sudo apt update
 3. Wine32’yi bilgisayarınıza yüklemek için paket listesini güncelleyerek başlayın. Terminali açın ve güncellemek için komutu yazın. Bundan sonra terminale ‘sudo apt install wine32’ yazarak Wine32’yi kurabilirsiniz. Bu kurulumu başlatacak ve ardından Wine32’yi bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.
  sudo apt install wine32
 4. Terminaldeki hızlı bir komutu kullanarak Windows emülatör yazılımını bilgisayarınıza yerleştirebilirsiniz. Ancak dilerseniz deb paketini de alıp kurabilirsiniz. Terminalde ‘cd ~/Downloads’ yazarak İndirilenler klasörüne gidin ve ardından dosyayı indirmek için ‘wget’ komutunu kullanın.
  cd ~/Downloads
  
  wget https://www.playonlinux.com/script_files/PlayOnLinux/4.3.4/PlayOnLinux_4.3.4.deb
 5. PC’nizde 4.3.4 sürümünü edinmek için öncelikle kurulum paketini indirin. Daha sonra terminalde ‘sudo dpkg -i PlayOnLinux_4.3.4.deb’ yazarak yüklemeye başlayın. Bu komut kurulum işlemi boyunca size yol gösterecektir.
  sudo dpkg -i PlayOnLinux_4.3.4.deb
 6. Kurulumun hala tamamlanması gerekiyorsa ve kurulacak ekstra şeyler varsa endişelenmeyin! Terminale “sudo apt install -f” yazmanız yeterli. Bu komut, eksik olan her şeyin yüklenmesini sağlayarak yazılımın veya programın sorunsuz çalıştığından emin olmanızı sağlar.
  sudo apt install -f
 7. Bilgisayarınıza yükledikten sonra hangi sürüm olduğunu hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Terminale “playonlinux –version” yazmanız yeterli. Açmak istiyorsanız terminale “playonlinux” yazın.
  playonlinux --version
  
  playonlinux

PlayOnLinux Kullanarak Windows Yazılımını Yükleme

 1. PlayOnLinux’un listesinde olmayan bir program yüklemek istiyorsanız uygulamayı açın. Ardından Install a program (Bir program yükle) veya Install a non-listed program (Listelenmeyen bir program yükle) seçeneğini tıklayın. İstediğiniz programı yükledikten sonra ne yapmanız gerektiğini size gösterecektir.
 2. Kuruluma başlamadan önce talimatları dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. Neye ihtiyacınız olduğunu öğrendikten sonra manuel kurulum bölümüne gidin. Ardından Install a program on a new virtual drive (Yeni bir sanal sürücüye program yükle) seçin. Bu, işlerin sorunsuz ilerlemesine yardımcı olur ve halihazırda sahip olduğunuz diğer programlarla ilgili sorunları önler.
 3. Sanal sürücüye hangi program için olduğunu gösteren bir ad verin.
 4. 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu seçin. Daha sonra Wine kurulumunu yaptıktan sonra EXE dosyasını seçin ve programın kurulumunu tamamlayın.

Sonuç

Özetlemek gerekirse, Windows uygulamalarını kullanmak isteyen Linux kullanıcıları için harikadır. Windows yazılımını Linux bilgisayarınıza hızlı ve kolay bir şekilde kurmanızı ve kullanmanızı sağlar. Bu kılavuz size PlayOnLinux 4.3.4’ün Debian 12 Bookwarm PC’ye nasıl kurulacağını ve kullanılacağını ve Windows yazılımının Linux’ta nasıl çalıştırılacağını gösterdi.

İster Linux’ta yeni olun ister uzman olun, konu sizin için doğru yazılımı bulma konusunda size daha fazla seçenek sunar. Bununla birlikte, Linux’ta en sevdiğiniz Windows programlarının keyfini hiçbir sorun yaşamadan çıkarabilirsiniz.

Bu yazılımı diğer Linux türlerine kurmak istiyorsanız Kali Linux’a PlayOnLinux’u kurma kılavuzumuza göz atın.

Copyright © 2018 - 2024