Kali Linux 2022 Üzerine PlayOnLinux 4.3.4 Kurulumu

Bu makale size Kali Linux 2022 sisteminde Windows oyunlarını veya yazılımlarını çalıştırabilmenize izin veren PlayOnLinux 4.3.4 nasıl kurulur gösterir.

PlayOnLinux, Linux dağıtımlarında Windows tabanlı EXE veya MSI yazılımlarını çalıştırabilmeniz için Wine kullanarak bir altyapı sunar. Görsel arayüzü sayesinde kullanıcılar destekli uygulamaların bir çoğuna kolayca erişebilirler.

PlayOnLinux, WineHQ ile ilgili olmamasına rağmen her iki platformda Wine altyapısını kullanır ve böylece kullanıcılar Windows’a ait yazılımları çalıştırabilirler.

Linux dağıtımlarından yaygın olarak kullanılan Kali Linux sisteminde PlayOnLinux kurmak ve kullanmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Kali bilgisayarınızda 32 Bit Windows uygulamalarını çalıştırabilmeniz için 32 Bit mimariyi etkinleştirmek için terminali açınız ve sudo dpkg –add-architecture i386 komutunu çalıştırınız.

sudo dpkg --add-architecture i386

Adım 2: Wine32 paketinin doğru olarak kurulabilmesi için Kali repository listesine Debian adresini eklemeni gerekir. Repository listesine Debian adresini eklemek için terminalde echo “deb http://deb.debian.org/debian bullseye contrib” | sudo tee -a /etc/apt/sources.list komutunu çalıştırınız.

echo "deb http://deb.debian.org/debian bullseye contrib" | sudo tee -a /etc/apt/sources.list

Adım 3: Repository düzenledikten sonra paketlerin yeni sürümlerini denetlemek için terminalde sudo apt update komutunu çalıştırınız.

sudo apt update

Adım 4: Sisteminize PlayOnLinux için gerekli Wine32 ve Wine64 kurmak için terminalde sudo apt install wine32 wine64 -y komutunu çalıştırınız.

sudo apt install wine32 wine64 -y

Adım 5: Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra PlayOnLinux kurulumuna başlayabilirsiniz. Terminali açınız ve cd ~/Downloads komutuyla Downloads konumuna gidiniz ve wget https://www.playonlinux.com/script_files/PlayOnLinux/4.3.4/PlayOnLinux_4.3.4.deb komutu ile deb paketini indiriniz.

cd ~/Downloads
wget https://www.playonlinux.com/script_files/PlayOnLinux/4.3.4/PlayOnLinux_4.3.4.deb

Adım 6: Deb paketini kurmak için sudo dpkg -i PlayOnLinux_4.3.4.deb komutunu çalıştırınız. Eğer bağımlı paketleri de kurmanız gerekiyorsa tekrar sudo apt install -f -y komutunu çalıştırınız.

sudo dpkg -i PlayOnLinux_4.3.4.deb
sudo apt install -f -y

Adım 7: PlayOnLinux’u yükledikten sonra playonlinux –version komutu ile sürümünü kontrol ediniz ve ardından playonlinux komutu ile programı çalıştırınız.

playonlinux --version
playonlinux

Windows Uygulaması Kurma

Adım 1: Kali PC’nizde kullanmak istediğiniz Windows programının setup dosyasını indiriniz.

Adım 2: PlayOnLinux’u çalıştırınız ve Install a program tıklayınız ve ardından Install a non-listed program seçeneğine tıklayınız.

Adım 3: Sihirbazı açtıktan sonra kurulum açıklamalarını atlayınız ve manuel kurulum penceresinde devam ediniz.

Adım 4: Yeni bir sanal sürücüye program kurmayı seçiniz ve sanal sürücünün adını yazınız.

Adım 5: 32bits windows installation seçiniz ve EXE dosyasının konumunu belirtiniz ve programınızı kurunuz.

   İlgili Yazılar

1. PC’de Linux Mint Çalıştırma
2. Kali’de Wine Kurulumu
3. Linux Mint’te Windows Yazılımı Kullanımı
4. PC’de Ubuntu Çalıştırma
5. Debian’a Wine Çalıştırma

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.