Linux Mint 21 Üzerine PlayOnLinux 4.3.4 Kurulumu

Bu makale size Linux Mint 21 bilgisayarında Windows tabanlı bir programı veya oyunu çalıştırabilmenizi sağlayan PlayOnLinux 4.3.4 sürümü nasıl kurulur ve yapılandırılır gösterir.

Linux Mint gibi Linux dağıtımlarında Windows uyumlu bir EXE veya MSI programını çalıştıramazsınız. Fakat, bu uzantıya sahip programları Linux bilgisayarınıza kurabilmenin tek yolu Wine altyapısını kullanan bir program kullanmaktır.

Wine yapısını kullanan PlayOnLinux yazılımını Linux PC’nize kurduktan sonra Windows uyumlu bir programı veya oyunu kurabilirsiniz.

PlayOnLinux veritabanında bulunan birçok yazılımı ve oyunu sisteminize kurabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Linux Mint 21 işletim sisteminize bu yazılımı kurmak ve kullanmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle, Linux Mint bilgisayarınızda kurulu yazılımların yeni sürümlerini ve repository adreslerini güncellemek için terminalde sudo apt update komutunu çalıştırınız.

sudo apt update

Adım 2: PlayOnLinux.deb paketini sisteminize indirmek için terminali açınız ve wget https://www.playonlinux.com/script_files/PlayOnLinux/4.3.4/PlayOnLinux_4.3.4.deb komutunu çalıştırınız.

wget https://www.playonlinux.com/script_files/PlayOnLinux/4.3.4/PlayOnLinux_4.3.4.deb

Adım 3: Deb uzantılı paketi indirdikten sonra kurulumunu başlatmak için terminalde sudo dpkg -i PlayOnLinux_4.3.4.deb komutunu çalıştırınız.

sudo dpkg -i PlayOnLinux_4.3.4.deb

Adım 4: PlayOnLinux’u kurarken bağımlı paketleri de kurmanız gerekiyorsa terminalde sudo apt install -f komutunu çalıştırınız.

sudo apt install -f

Adım 5: PlayOnLinux’u kurduktan sonra sürümünü kontrol etmek için terminalde playonlinux –version komutunu kullanabilirsiniz.

playonlinux --version

Adım 6: Programı çalıştırmak için terminalde playonlinux komutunu çalıştırmanız yeterlidir.

playonlinux

Windows Programı Kurma

Adım 1: Linux Mint sisteminize kurmak istediğiniz bir EXE setup dosyasını bilgisayarınıza indiriniz.

Adım 2: PlayOnLinux yazılımını çalıştırınız ve ardından Install a program seçeneğine tıklayınız.

Adım 3: Kuracağınız yazılım eğer veritabanında mevcut değilse Install a non-listed program seçeneğine tıklayınız.

Adım 4: EXE dosyasının konumunu belirtiniz ve kurulumu tamamlayınız.

   İlgili Yazılar

1. PC’ye Linux Mint Kurma
2. PC’ye Kali Linux Kurma
3. Debian Kurulumu
4. PC’ye Ubuntu Kurma
5. Debian’a Wine Kurma

Diğer dillerde: EN
 
Avatar for tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.