Debian 11 Üzerine Wine 7.0 Kurulumu

Bu makale size Debian 11 Bullseye işletim sistemi üzerinde Windows programları çalıştırabilmenize izin veren Wine 7.0 Stable nasıl kurulur ve kullanılır gösterir.

Debian gibi Linux dağıtımlarında Windows tabanlı EXE veya MSI yazılımlarını kullanabilmeniz için Wine altyapısına bir arayüz olarak görev yapan WineHQ yazılımını kullanabilirsiniz.

Debian PC’ye Wine Kurma

Wine sayesinde çoğu Windows programlarını Linux bilgisayarınızda çalıştırabilir ve kullanabilirsiniz. Fakat, tüm programları çalıştıramazsınız çünkü Wine programının desteklediği bir veritabanı vardır. Genellikle eski oyunları veya programları Linux PC’nizde çalıştırabilirsiniz.

PC’nizde Debian dağıtımını kullanıyorsanız Wine kurmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Öncelike Debian sisteminizde 32 Bit uygulamaları çalıştırabilmeniz için terminalde sudo dpkg –add-architecture i386 komutu ile 32 Bit mimariyi etkinleştiriniz.
  sudo dpkg --add-architecture i386
 2. Debian sisteminize WineHQ yazılımının Key’ini eklemeniz gerekir. Bunu yapmak için terminalde wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/winehq.key komutunu çalıştırınız.
  wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/winehq.key
 3. İndirdiğiniz WineHQ.Key dosyasını gerekli konuma taşımak için terminalde sudo mv winehq.key /usr/share/keyrings/winehq-archive.key komutunu çalıştırınız.
  sudo mv winehq.key /usr/share/keyrings/winehq-archive.key
 4. Repository listesine Winehq-bullseye kaynağını indirmek için wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/debian/dists/bullseye/winehq-bullseye.sources komutunu çalıştırınız.
  wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/debian/dists/bullseye/winehq-bullseye.sources
 5. Winehq-bullseye.sources dosyasını ilgili konuma taşımak için sudo mv winehq-bullseye.sources /etc/apt/sources.list.d/ komutunu çalıştırınız.
  sudo mv winehq-bullseye.sources /etc/apt/sources.list.d/
 6. Wine için gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra paket listesini sudo apt update komutu ile güncelleyiniz.
  sudo apt update
 7. Paket listesini güncelledikten sonra Wine’ın kararlı sürümünü kurmak için sudo apt install –install-recommends winehq-stable komutunu çalıştırınız.
  sudo apt install --install-recommends winehq-stable
 8. Wine kurduktan sonra wine –version komutu ile sürümünü kontrol edebilir ve winecfg komutu ile de ayarları açabilirsiniz.

Windows Programı Kurma

 1. Debian PC’nize kurmak istediğiniz bir Windows yazılımını indiriniz. Örneğin, yaygın olarak kullanılan Notepad++ programını indiriniz. Wget komutu ile bu yazılımı kolayca sisteminize indirebilirsiniz.
  wget https://github.com/notepad-plus-plus/notepad-plus-plus/releases/download/v8.4.2/npp.8.4.2.Installer.x64.exe
 2. Notepad++ indirdiğiniz konuma gidiniz ve orada terminali açınız.
 3. Wine ile Windows programını kurmak için wine dosyadı.exe komutunu kullanmanız gerekir. Notepad++ kurmak için wine npp.8.4.2.Installer.x64.exe komutunu çalıştırınız.
  wine npp.8.4.2.Installer.x64.exe
 4. Notepad kurulum sihirbazı açıldığında bir Windows programı nasıl kuruluyorsa adımları gerçekleştiriniz.

tolgabagci

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, contact@tolgabagci.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024