Kali Linux 2022 Üzerine VirtualBox 6.1 Kurulumu

Bu makale size Kali Linux 2022.3 bilgisayarında sanal makineler oluşturup üzerlerine Windows veya Linux gibi işletim sistemleri kurup sanal olarak çalıştırmanıza izin veren ve ücretsiz olarak indirebileceğiniz Oracle VM VirtualBox 6.1.38 sürümü nasıl kurulur gösterir.

Oracle VM VirtualBox’ı Kali bilgisayarınıza kurarak işletim sisteminiz üzerinde ek bir işletim sistemi daha kullanabilirsiniz. Böylece, host bilgisayarınızı yeniden başlatmaya gerek yoktur ve dual-boot ile bir sistem kurmanıza da gerek yoktur.

Sanal makinelere kuracağınız işletim sistemlerinin performansı, host bilgisayarınızın donanım özelliklerine bağlıdır. Eğer yeni nesil bir bilgisayara sahipseniz, VM’lerinizi daha performanslı kullabilirsiniz.

Kali Linux işletim sisteminize Oracle yazılımını kurmak ve kullanmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Kali PC’nizde varsayılan olarak kullandığınız web tarayınızı açınız ve adres satırına https://www.virtualbox.org/ yazınız ve websitesini ziyaret ediniz.

Adım 2: VirtualBox indirme websayfasında Download VirtualBox 6.1 tıklayınız ve açılan Linux dağıtımlarının mevcut olduğu websayfasında Debian 11’e tıklayınız.

Adım 3: VirtualBox.deb setup dosyasını bilgisayarınıza kaydediniz ve indirme işleminin tamamlanmasını bekleyiniz.

Adım 4: İndirme işlemi sonrası terminali açınız ve sisteminizde kurulu paketlerin bulunduğu yapılandırma dosyasını sudo apt update komutu ile güncelleyiniz.

sudo apt update

Adım 5: Oracle yazılımı için gerekli kernel başlıklarını kurmak için sudo apt install build-essential dkms komutunu çalıştırınız.

sudo apt install build-essential dkms

Adım 6: VirtualBox’ı indirdiğiniz konuma gidiniz ve sudo dpkg -i DosyaAdı.deb komutunu kullanarak programın kurulumu başlatınız.

Adım 7: Kurulum sırasında sisteminizde ek paketlerin kurulu olmadığını gördüğünüzde bu paketleri manuel olarak ya da Debian repository adresini ekleyerek kurmanız gerekir. Debian Bullseye repo adresini sisteminize eklemek için terminalde aşağıdaki komutu çalıştırınız.

echo "deb http://ftp.us.debian.org/debian bullseye main" | sudo tee -a /etc/apt/sources.list

Adım 8: Debian repo adresini sources.liste ekledikten sonra paket listesini sudo apt update komutunu kullanarak tekrar güncelleyiniz. Ardından, ek paketleri kurmak için sudo apt install -f komutunu çalıştırınız.

sudo apt install -f

Adım 9: VirtualBox kurulumunda bu kez Linux-header-5.15.0-kali3-amd64 hatasını görüyorsanız, ilgili deb paketini ve kendisine bağımlı paketlerini de indirmeniz gerekir. Linux-header-5.15.0-kali3-amd64, common ve kbuilt paketlerinin hepsini indirip kurmak için aşağıdaki komutu çalıştırınız.

wget http://http.kali.org/pool/main/l/linux/linux-headers-5.18.0-kali5-amd64_5.18.5-1kali6_amd64.deb | wget http://http.kali.org/pool/main/l/linux/linux-headers-5.18.0-kali5-common_5.18.5-1kali6_all.deb | wget http://http.kali.org/pool/main/l/linux/linux-kbuild-5.18_5.18.5-1kali6_amd64.deb | wget http://http.kali.org/pool/main/l/linux/linux-compiler-gcc-11-x86_5.18.5-1kali6_amd64.deb

Adım 10: Gerekli tüm deb paketlerini indirdikten sonra indirdiğiniz konuma gidiniz ve sudo dpkg -i *.deb komutu kullanarak tüm paketlerin kurulumunu başlatınız.

sudo dpkg -i *.deb

Adım 11: Ek paketlerin kurulumunu yaptıktan sonra terminalde virtualbox komutunu çalıştırınız ve programı başlatınız. Bu kez Linux kernellerini güncellemeniz gerektiğini görebilirsiniz. Programı kapatınız ve terminalde sudo /sbin/vboxconfig komutunu kullanarak Linux kernellerini derleyiniz.

sudo /sbin/vboxconfig

Adım 12: Derleme işleminden sonra tekrar VirtualBox’ı çalıştırdığınızda bu kez bir hata ile karşılaşmayacaksınız.

Extension Pack Kurulumu

Kali sisteminize sanal makine oluşturmak için VirtualBox sanallaştırma programını kurduktan sonra Extension Pack yazılımını da kurmanız gerekir.

Adım 1: Kurduğunuz VirtualBox’ın sürümüne bağlı olarak extpack indirmek için terminalde aşağıdaki komutu çalıştırınız.

wget https://download.virtualbox.org/virtualbox/6.1.38/Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-6.1.38.vbox-extpack

Adım 2: ExtensionPack.vbox-extpack paketini indirdikten sonra kurulumunu yapmak için sudo vboxmanage extpack install dosyaadı.vbox-extpack komutunu çalıştırınız.

sudo vboxmanage extpack install Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-6.1.38.vbox-extpack

Copyright © 2018 - 2024