Ubuntu 23.10 Üzerinde Oracle VM VirtualBox Kurulumu

Farklı bilgisayar sistemlerini tek bir bilgisayarda, kapatmadan veya aralarında değişiklik yapmadan kullanmak mı istiyorsunuz? Oracle VM VirtualBox 6 ve 7 sürümleri bunu sizin için yapabilir.

Popüler bir Linux yazılımı türü olan Ubuntu 23.10 üzerinde Oracle VM VirtualBox 6/7 sürümü kurulumu ve yapılandırmasını açıklayacağız. Ayrıca size yeni sanal makinelerin nasıl oluşturulacağını öğreteceğiz ve Oracle yazılımı ile yapabileceğiniz en son şeyleri anlatacağız. Başlamaya hazır mısınız?

Ubuntu PC'de VirtualBox Kurma

Credit: Ubuntu

Bilgisayarınızı Genişletin: VirtualBox ve Ubuntu ile Daha Fazlasını Yapın

VirtualBox, aslında hiçbir şeyi değiştirmeden bilgisayarınızda farklı işletim sistemlerini çalıştırmanıza olanak tanıyan kullanışlı bir araçtır. Halihazırda sahip olduğunuz bilgisayara ek olarak, onunla çok sayıda sanal bilgisayar oluşturabilir ve kontrol edebilirsiniz. Bu, bilgisayarınızı yeniden başlatmanıza gerek kalmadan Mac OS X, Microsoft Windows, Oracle Linux, Solaris, diğer Linux türleri ve hatta eski sistemler gibi şeyleri deneyebileceğiniz anlamına gelir.

Hiç şüphe yok ki dünya çapında pek çok insan Linux adı verilen bir tür bilgisayar sistemi olan Ubuntu’yu kullanıyor. Bunun nedeni birçok insanın forumlarda ve benzeri konularda birbirine yardım etmesidir. Ubuntu PC’nize VirtualBox kurulumu yaptığınızda yazılımını eklerseniz, tüm harika şeyleri kullanabilir ve ayrıca farklı sistemleri deneyebilirsiniz. Bazı yeni yazılımları deneyebilir veya başka bir sistemin nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Oracle’ın yazılımıyla tüm bunları hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Oracle VM VirtualBox 6/7’deki Yenilikler Neler?

Here are the things Oracle Cloud Infrastructure can do:

Oracle Cloud Infrastructure (Bulut Altyapısı) yapabilecekleri şunlardır:

 • Eşyalarınızı getirmenize yardımcı olur (İçe Aktarma Cihazı desteği)
 • Bir şeyleri dışarı çıkarmanızı sağlar (Export Appliance desteği)
 • Diğer sanal makinelerin içinde sanal makineler oluşturmanıza olanak tanır (İç İçe Sanallaştırma desteği)
 • Grafikleri daha iyi hale getirir (Geliştirilmiş 3D desteği)
 • Düzenlemeyi daha erişilebilir hale getirir ve fare işaretçisinin çalışma şeklini geliştirir (Gömülü düzenleyiciler ve fare işaretçisi geliştirmeleri)
 • Sanal makinelerinizi daha iyi organize etmenize yardımcı olur ve depolama ayarlarınızı (Sanal Makine Grupları ve gelişmiş depolama ayarları) değiştirmenize olanak tanır.
 • Linux Çekirdeği 5.4 ile iyi çalışır
 • Sanal makineler için EFI’yi destekler
 • Sanallaştırmayı daha hızlı hale getirmek için donanımı kullanır (Donanım tabanlı sanallaştırma çekirdeği)

VirtualBox’ı Ubuntu gibi standart bir Linux sistemine yükledikten sonra, birçok farklı eski veya yeni sistemi gerçekten hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz.

Oracle VM ile yeni bir sistem kurduktan sonra “Guest Additions – Misafir Eklemeleri” eklemeniz gerekir. Böylece bilgisayarınızın parçaları yeni sistemle daha iyi çalışır. Bilgisayarınız ile sanal bilgisayar arasında dosya paylaşımını çok daha erişilebilir hale getirir. Ayrıca sanal ekranın daha sevimli görünmesine yardımcı olur.

Ayrıca USB 3.0 ve diğer donanımları kullanmak istiyorsanız kurulumdan sonra “Extension Pack – Uzantı Paketini” almanız gerekecektir.

Ubuntu’da VirtualBox 6/7 Nasıl Yapılandırılır ve Kullanılır

Ubuntu 23.10’da taklit bilgisayarlar yapmak için Oracle yazılımını kullanabilirsiniz. Kurulumu iki şekilde yapabilirsiniz: Bu videoyu izleyerek veya yazılı talimatları izleyerek.

 1. Linux PC’niz için en yeni Oracle sanallaştırma yazılımını edinmek için virtualbox.org adresine gidin ve ana sayfada “Download – İndir” tıklayın.
 2. “Platform Packages – Platform Paketleri” sayfasına gidin, “Linux Distributions – Dağıtımları”nı seçin ve seçenekler listesinden “Ubuntu 22.04 veya daha yeni” seçeneğini seçin.
 3. “Ubuntu 22.04” seçeneğine tıkladığınızda indirme işlemi hemen başlayacaktır. Programı bilgisayarınızda tutmak için “Save – Kaydet” düğmesine basın ve indirme işleminin bitmesini bekleyin.
 4. “.deb” uzantılı dosyayı indirdikten sonra İndirilenler klasörünüzde bulacaksınız. Daha sonra masaüstünüzdeki terminali açın ve İndirilenler klasörüne gidin. “.deb” uzantılı kurulum dosyasını kurmak için aşağıdaki komutu yazın.
  sudo dpkg -i virtualbox-6.1_6.1.34-150636.1~Ubuntu~eoan_amd64.deb
 5. Dpkg komutunu kullandıktan sonra sudo apt install -f yazıp Enter tuşuna basın. Bu, gereken ek paketleri yükleyecektir. Kurulumu onaylamanızı isterse tekrar Enter tuşuna basın.
  sudo apt install -f
 6. Artık VirtualBox iyi çalışmalı. Ancak bazen belirli Linux sistemlerinde çekirdek modülüyle ilgili sorunlar yaşanabilir. Böyle bir durumda terminalde “vboxdrv” çekirdek modülü hakkında bir hata mesajı görebilirsiniz.
  WARNING: The vboxdrv kernel module is not loaded. Either there is no module available for the current kernel (5.15.0-27-generic), or it failed to load. Please recompile the kernel module and install it by sudo /sbin/vboxconfig
  
  You will not be able to start VMs until this problem is fixed.
 7. vboxdrv çekirdek modülü hatasını düzeltmek için belirli bir paketi alıp yüklemeniz gerekir. Adı linux-libc-dev_5.8.0-25.26_amd64.deb. İndirmek ve yüklemek için terminale bu komutu yazmanız yeterlidir.
  wget http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/l/linux/linux-libc-dev_5.15.0-27.28_amd64.deb
  sudo dpkg -i linux-libc-dev_5.15.0-27.28_amd64.deb
 8. Linux kernel başlık paketlerini yüklemeniz gerektiğinden VirtualBox’ı yeniden başlatmanızı söyleyen bir hata görürseniz endişelenmeyin. Paketi kurmak için terminale bu komutu yazmanız yeterli. Bundan sonra “vboxconfig” komutunu çalıştırın ve çekirdek modüllerinin yeniden derlenmesini bekleyin.
  sudo apt install linux-headers-$(uname -r) build-essential dkms
  sudo /sbin/vboxconfig
 9. Çekirdek modüllerinin yeniden derlenmesi tamamlandıktan sonra Oracle VM sanallaştırmayı herhangi bir sorun olmadan kullanabilmelisiniz.
 10. Ubuntu sisteminizde VirtualBox kurulumu yaptıktan sonra VirtualBox web sitesine geri dönün. Bu sefer Uzantı Paketini indirin. İndirilenler sayfasında “All supported platforms – Desteklenen tüm platformlar”ı tıklamanız yeterlidir; dosya doğrudan bilgisayarınıza indirilecektir.
 11. Extension Pack’i kurmak için indirdiğiniz dosyaya çift tıklayın. Ardından lisans koşullarını kabul edin, “Install – Yükle” tıklayın ve yükleme işlemini tamamlayın.

Ubuntu’da Oracle VM ile Yeni Bir Sanal Makine Nasıl Oluşturulur

 1. Ubuntu’da yeni bir sanal makine oluşturmak için “Machine / New – Makine / Yeni” seçeneğine tıklayın. Bu, istediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz yepyeni bir sanal bilgisayar kurmanıza olanak tanır. Oluşturduktan sonra istediğiniz işletim sistemini ve programları yükleyebilirsiniz.
 2. “Create Virtual Machine – Sanal Makine Oluştur” penceresi açıldığında, istediğiniz işletim sisteminin türünü ve sürümünü seçin.
 3. Ubuntu üzerinde Windows 10’u çalıştıracaksanız listeden seçin ve çekirdek sürümünü ayarlayın. Daha sonra bilgisayarınızın çalışma durumuna göre RAM’i ayarlayın.
 4. Yeni bir sanal disk oluşturun ve dosya türü olarak VDI’yı seçin. VirtualBox ekibi, sanal disk dosyanız için VDI kullanmanızı önerir.
 5. Bundan sonra, sanal diskin sabit bir boyuta sahip olmasını mı istediğinize veya gerektiğinde büyümesi gerekip gerekmediğine karar verin. Sanal makineyi nasıl kullanmayı planladığınıza en uygun seçeneği seçin.
 6. Dosya konumu penceresinde VM dosyalarını nerede depolamak istediğinizi ve ne kadar yer kaplaması gerektiğini seçin. VM’yi yalnızca bir kez kullanıp daha sonra silecekseniz HDD değerini en küçük miktara ayarlayabilirsiniz.
 7. Sanal diskin boyutunu ve konumunu seçtikten sonra “Create – Oluştur” düğmesine tıklayın ve ardından VM ayarlarını açın.
 8. Sanal makinenin ayarlarında “Shared Clipboard – Paylaşılan Pano” ve “Drag and Drop – Sürükle Bırak” seçeneklerini açın. Host ile konuk arasında 3D hızlandırmayı, USB 3.0 cihaz desteğini ve dosya paylaşımını etkinleştirin. Ek olarak, disket aygıtını önyükleme sırasından çıkarın ve HDD’yi ilk konuma yerleştirin.
 9. Windows 10 veya başka bir sürüme ait ISO dosyasını sanal makineye ayarlamak için Storage kısmında boş cihaza tıklayınız. Daha sonra CD/DVD simgesine tıklayın ve “Choose/Create a Virtual Optical Disk – Sanal Optik Disk Seç/Oluştur” seçeneğini seçin. Açılan pencerede ISO dosyasının bilgisayarınızda nereye kaydedildiğini bulun ve sanal makineye ekleyin.
 10. ISO görüntüsünü seçip sanal bilgisayarı başlatarak yeni ve heyecan verici bir işletim sistemi oluşturmaya başlıyorsunuz.

Ubuntu PC’den VirtualBox Nasıl Kaldırılır

Farklı bir program kullanmak istiyorsanız, sanal makineler oluşturmak için Ubuntu PC’nizde çalıştırdığınız program olan VirtualBox’ı kaldırmanız gerekebilir.

Windows’ta bir programdan kurtulmak daha basittir ve genellikle Program Dosyalarından fazladan öğeleri silmeniz gerekir.

Ancak Ubuntu’da bir programı kaldırmak kolaydır. Kaldırdıktan sonra dosyaları çeşitli noktalara dağılmış olabilir.

Oracle VM yazılımını kaldırmak için bir terminal kullanmak faydalıdır.

Ubuntu’dan VirtualBox programını silmek için bu videoya göz atabilir veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. Öncelikle Ubuntu masaüstünde bir kısayol oluşturduysanız bunu elle silin. Aksi takdirde, yüklemeyi kaldırdığınızda söz konusu kısayol noktasıyla ilgili bir hata görürsünüz.
 2. Masaüstünüzdeki VirtualBox kısayolunu kaldırdıktan sonra terminali açın. Daha sonra aşağıdaki komutu yazın. Hangi paketleri kaldırmak istediğinizi onaylamanız gerekir. Extension Pack veya DKMS gibi şeyler bu noktada kaldırılacaktır.
  sudo apt remove --purge *virtualbox*
 3. Artık kaldırma işleminden kalan dosyalardan kurtulmanız gerekiyor. Sanal makinelerinizi oluşturduğunuz “VMs” klasörünü silerek başlayın.
  sudo rm -rf ~/"VirtualBox VMs"
 4. Ardından, Oracle VM’de değiştirdiğiniz tüm ayarları saklayan yapılandırma dosyasını silin. Ayrıca /usr/lib’de bulunan VBox klasörünü de kaldırın.
  sudo rm -rf ~/.config/VirtualBox/
  sudo rm -rf /usr/lib/"VirtualBox"
 5. Son olarak VirtualBox’ı kurduğunuzda oluşturduğu kullanıcı grubunu silmeniz gerekir. İlk önce compgen komutunu kullanarak hangi grupların orada olduğuna bakın. Daha sonra vboxusers grubundan kurtulmak için groupdel komutunu kullanın.
  compgen -g | grep -i "vbox"
  sudo groupdel vboxusers

Conclusion

Basitçe söylemek gerekirse Oracle VM yazılımı harika bir araçtır. Önemli bir değişiklik yapmadan bilgisayarınızda farklı işletim sistemlerini çalıştırmanıza olanak tanır. En yeni sürümü, sanal makinelerinizi daha hızlı ve daha kolay oluşturmanıza ve kontrol etmenize yardımcı olacak pek çok harika yeni özellik ile birlikte geliyor.

Bu kılavuz, Ubuntu PC’nize VirtualBox kurulumu için adım adım talimatları gösterdi. Yeni yazılımı test etmek veya farklı sistemleri kontrol etmek istiyorsanız, bunu kullanmak güvenli ve akıllı bir yoldur. Öyleyse neden bugün deneyip onunla yapabileceğiniz tüm harika şeyleri görmüyorsunuz?

Copyright © 2018 - 2024