Ubuntu 22.04 Üzerinde Oracle VM VirtualBox Kurulumu

Bu makale size Linux / Ubuntu 22.04 işletim sisteminde Windows, Linux veya diğer sistemleri sanal makinede çalıştırmanıza izin veren Oracle VM VirtualBox 6.1 nasıl kurulur ve yapılandırılır gösterir.

VirtualBox sanal makine yazılımı, sanal ortamda ana bilgisayarlarda Apple Mac OS X, Microsoft Windows, Oracle Linux, Oracle Solaris, diğer Linux işletim sistemleri ve eski işletim sistemlerini çalıştırmaya izin verir.

Linux işletim sistemlerinden en yaygın kullanılanı şüphesiz Ubuntu dağıtımıdır. Ubuntu’nun topluluğu ve destek forumları sayesinde bu sistem ile yapamayacağınız iş yoktur.

Ubuntu’nuzda Oracle firmasının geliştirdiği VirtualBox programını kurabilir ve fiziksel bilgisayarınızda birden fazla sanal bilgisayar oluşturabilir ve çalıştırabilirsiniz.

Bu sayede diğer sisteme geçiş yapmadan fiziksel bilgisayarınızı yeniden başlatmaya gerek duymadan çalışan işletim sisteminiz üzerinde başka bir sistem daha kullanabilirsiniz.

Oracle VM VirtualBox 6.1’deki Yenilikler

  1. Import Appliance için Oracle Cloud Infrastructure Support.
  2. Oracle Bulut Altyapısı, Export Appliance için gelişmiş destek.
  3. İç İçe Sanallaştırma için delişmiş destek.
  4. Geliştirilmiş 3D desteği (VBoxSVGA ve VMSVGA).
  5. Gömülü düzenleyiciler, fare işaretçisi geliştirmeleri.
  6. Sanal Makine Grupları ve gelişmiş depolama ayarları.
  7. Linux Host/Guest: Linux Kernel 5.4 desteği.
  8. Sanal makineler için EFI desteği.
  9. Donanım tabanlı sanallaştırma çekirdeği.

VirtualBox yazılımını Ubuntu gibi popüler bir Linux dağıtımına kurduktan sonra, birçok eski veya yeni işletim sistemini kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Oracle VM ile yeni bir işletim sistemi kurduktan sonra, host cihazınızın donanımını daha verimli kullanmak için Guest Additions yüklemeniz gerekir. Böylece, ana cihazınız ile sanal makine arasında dosyaları daha verimli bir şekilde paylaşabilirsiniz. Ayrıca Guest makinenin ekran çözünürlüğü bu paket sayesinde daha iyi sonuçlar vermektedir.

Ek olarak, USB 3.0 aygıtlarını ve diğer donanımları kullanmak için, kurulumdan sonra Extension Pack indirmeniz ve yüklemeniz gerekir.

Ubuntu’da VirtualBox Kurulum ve Kullanımı

Ubuntu’nun 22.04 sürümünde sanal makineler oluşturmak için Oracle sanallaştırma yazılımını kurmak ve yapılandırmak için bu video eğitimini veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle VirtualBox’ın son sürümünü Linux bilgisayarınıza indirmek için virtualbox.org web sitesini ziyaret edin ve ana sayfadaki “Download” görüntüsüne tıklayın.

Adım 2: Platform Packages sayfasında, Linux Distributions seçeneğine tıklayın ve burada listelenen dağıtım sürümlerinden Ubuntu 19.10 / 20.04 / 20.10 / 21.04’e tıklayın.

Adım 3: Ubuntu 19.10 / 20.04 / 20.10 / 21.04’e tıkladığınız anda indirme işlemi hemen başlayacaktır. Programı bilgisayarınıza kaydetmek ve indirmeyi beklemek için Save (Kaydet) butonuna tıklayın.

Adım 4: İndirilen dosyayı deb uzantılı olarak Downloads (İndirilenler) bölümünde bulabilirsiniz. Şimdi, masaüstü konumunda terminali açın ve Downloads konumuna gidin. Deb uzantısı kurulum dosyasını yüklemek için, sudo dpkg -i virtualbox-6.1_6.1.34-150636.1~Ubuntu~eoan_amd64.deb komutunu uygulayın.

sudo dpkg -i virtualbox-6.1_6.1.34-150636.1~Ubuntu~eoan_amd64.deb

Adım 5: Dpkg komutundan sonra, bazı bağımlı paketleri kurmak için sudo apt install -f komutunu çalıştırın ve indirilecek paketlerin kurulumunu onaylayın ve Enter’a basın.

sudo apt install -f

Adım 6: Bu adımda, VirtualBox artık sorunsuz çalışmalıdır. Ancak, bazı Linux dağıtımları çekirdek modülü hatalarıyla karşılaşır. Bu yüzden, terminalde vboxdrv kernel module hatasını görebilirsiniz.

WARNING: The vboxdrv kernel module is not loaded. Either there is no module
available for the current kernel (5.15.0-27-generic) or it failed to
load. Please recompile the kernel module and install it by

sudo /sbin/vboxconfig

You will not be able to start VMs until this problem is fixed.

Adım 7: Vboxdrv kernel module hatasını çözmek için önce ilgili paketi indirip yüklemelisiniz. Bu paket, linux-libc-dev_5.13.0-27.29_amd64.deb’tir, onu indirmek ve yüklemek için şu komutu terminalde uygulayın.

wget http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/l/linux/linux-libc-dev_5.15.0-27.28_amd64.deb
sudo dpkg -i linux-libc-dev_5.15.0-27.28_amd64.deb

Adım 8: Ardından VirtualBox’ı tekrar çalıştırmak istediğiniz hatayı alacaksınız çünkü linux kernel-headers paketlerini kurmanız gerekiyor. Bunu paketi yüklemek için, terminalde aşağıdaki komutu uygulayın, ayrıca kernel modüllerini yeniden derlemek için vboxconfig komutunu yürütün ve bekleyin.

sudo apt install linux-headers-$(uname -r) build-essential dkms
sudo /sbin/vboxconfig

Adım 9: Kernel modüllerini yeniden derledikten sonra artık Oracle VM VirtualBox’ı sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Adım 10: Kurulumu tamamladıktan sonra VirtualBox web sitesine gidin ve bu kez Extension Pack indirin. Downloads sayfasındaki “All supported platforms” seçeneğine tıkladıktan sonra ilgili dosya bilgisayarınıza hemen indirilecektir.

Adım 11: Extension Pack kurmak için indirdiğiniz dosyayı çift tıklayın ve lisans sözleşmesini kabul ediniz ve Install butonuna tıklayın ve yüklemeyi tamamlayın.

Ubuntu’da Oracle VM ile Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

Adım 1: Şimdi Ubuntu’da yeni bir sanal makine oluşturmak için Machine / New seçeneğine tıklayın.

Adım 2: “Create Virtual Machine” penceresi açıldığında, önce bir işletim sistemi türü ve sürümü belirtin.

Adım 3: Örneğin Ubuntu üzerinde bir Windows 10 işletim sistemi çalıştırmak istiyorsanız, onu seçin ve ayrıca çekirdek sürümünü yapılandırın. Ardından, bilgisayarınızın performansına göre RAM miktarını ayarlayın.

Adım 4: Yeni bir sanal disk oluşturun ve dosya türünü VDI olarak yapılandırın. VirtualBox ekibi, VDI sanal disk dosyasını seçmenizi önerir.

Adım 5: Bir sonraki adımda, sanal diski sabit boyutta (fixed size) veya dinamik olarak genişleyen (dynamically allocated) yapı olarak ayarlamanız gerekir. Sanal makineyi kullanma amacınıza bağlı olarak ilgili seçeneği seçerek devam edin.

Adım 6: Dosya konumu penceresinde yedeklenecek sanal bilgisayarın dosyalarının klasörünü ve boyutunu yapılandırınız. Örneğin, VM’yi yalnızca bir kez kurar ve sonra kaldırırsanız, HDD değerini burada minimum miktar olarak ayarlayın.

Adım 7: Sanal diskin boyutunu ve konumunu yapılandırdıktan sonra, Oluştur düğmesine tıklayın ve VM’nin ayarlarını açın.

Adım 8: Sanal bilgisayarın ayarlarında, 3D hızlandırma, USB 3.0 cihazlarının kullanımı, ana bilgisayar ve konuk arasında dosya paylaşımı için Shared Clipboard ve Drag and Drop seçeneklerini etkinleştirin. Ayrıca, floppy aygıtını önyükleme sırasından çıkarın ve HDD’yi ilk sıraya çıkarın.

Adım 9: Windows 10 için ISO dosyasını veya başka bir sürümünü sanal makineye eklemek için Depolama bölümünde boş cihaza tıklayın, CD/DVD simgesine tıklayın ve Choose/Create a Virtual Optical Disk (Bir Sanal Optik Disk Seç/Oluştur) tıklayın. Optik Disk Seçici penceresinde ISO dosyasının konumuna gidin ve imaj dosyasını ekleyin.

Adım 10: Son olarak ISO imajını seçtikten sonra sanal bilgisayarı çalıştırınız ve eklediğiniz işletim sisteminin kurulumunu başlatınız.

VirtualBox’ı Kaldırma

Linux/Ubuntu bilgisayarınızda sanal makineler oluşturmak için kurduğunuz VirtualBox programını başka bir program kullanmak için kaldırmanız gerekebilir.

Windows sistemlerinde bir programı kaldırmak çok daha kolaydır ve gereksiz dosyaların genellikle Program Files’dan silinmesi gerekir.

Ancak, Ubuntu’da da bir programı kaldırmak kolaydır, fakat dosya veya klasörlerin konumu artık kaldırma işleminden sonra birçok farklı yerde olabilir.

Oracle VM VirtualBox sanallaştırma yazılımını kaldırmak için bir terminal kullanmak size bir avantaj sağlar.

Şimdi, VirtualBox’ı Ubuntu’dan silmek için bu videoyu izleyin yada aşağıdaki adımları takip edin.

Adım 1: Öncelikle, Ubuntu masaüstü konumunda bir kısayol oluşturduysanız, manuel olarak silin çünkü kaldırma işlemi sırasında o kısayol konumu için bir hata alacaksınız.

Adım 2: VirtualBox masaüstü kısayolunu sildikten sonra, terminali açın ve aşağıdaki komutunu kullanın ve kaldırılacak paketleri onaylayın. Bu aşamada Extension Pack veya DKMS gibi paketler silinecektir.

sudo apt remove --purge *virtualbox*

Adım 3: Bu adımda, kaldırma işleminden sonra sistemde kalan gereksiz dosyaları silmeniz gerekmektedir. İlk olarak, sanal makineleri oluşturduğunuz “VirtualBox VMs” klasörünü silin.

sudo rm -rf ~/"VirtualBox VMs"

Adım 4: VirtualBox üzerinde yaptığınız tüm kullanıcı ayarlarının tutulduğu konfigürasyon dosyasını silin. Ayrıca /usr/lib’deki VBox klasörünü silin.

sudo rm -rf ~/.config/VirtualBox/
sudo rm -rf /usr/lib/"virtualbox"

Adım 5: Son olarak, VirtualBox’ı kurduğunuzda sisteminizde otomatik olarak oluşturulan kullanıcı grubunu silmeniz gerekmektedir. Öncelikle compgen komutuyla mevcut grubu kontrol edin ve ardından groupdel komutuyla vboxusers grubunu silin.

compgen -g | grep -i "vbox"
sudo groupdel vboxusers

   İlgili Yazılar

1. Ubuntu’da Exe Çalıştırma
2. VirtualBox ile Linux Mint Kurma
3. Ubuntu’da VM Tools Kurulumu
4. Ubuntu’ya VMware Kurulumu
5. Ubuntu’ya Chrome Kurma

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.