Oracle VM VirtualBox Kullanarak Windows 10 Kurulumu

Bu makale size Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programını kullanarak oluşturulan yeni bir sanal makine üzerinde Windows 10 kurulum adımlarını gösterir.

VirtualBox kullanarak host bilgisayarınızda Windows 10 veya Linux tabanlı işletim sistemlerinden birini kurabilirsiniz. Sanal makine üzerine kurduğunuz Windows 10 sistemine ayrıca Guest Additions (Misafir Eklentileri) yazılımını yükleyerek VM’nin daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz.

Guest Additions yazılımı sayesinde host ile sanal bilgisayar arasında dosya alışverişi yapabilirsiniz ve ekran çözünürlüğünü tam ekran modunda veya auto-scaled modda kullanabilirsiniz.

Oracle VM VirtualBox yazılımını bilgisayarınıza kurduktan sonra programın araç menüsünden Machine / New seçeneğine tıklayınız VM oluşturma sihirbazını açtıktan sonra bu videoyu veya aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

Adım 1: Öncelikle Windows 10 işletim sisteminin son sürümünü Microsoft’un Media Creation Tool aracını kullanarak ISO dosyası olarak bilgisayarınıza indiriniz.

Adım 2: Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programını çalıştırınız ve New butonuna tıklayarak VM oluşturma sihirbazını başlatınız.

Adım 3: Name and Operating System penceresinde, Name kısmına Windows10 yazdıktan sonra sistemin Type ve Version değerleri VirtualBox tarafından otomatik olarak ayarlanacaktır. Eğer VM’yi farklı bir konumda depolamak istiyorsanız, Machine Folder konumunu yapılandırınız. Burada VM’nin kurulacağı konumu portable bir disk üzerine yapmanız size performans artışı sağlayacaktır.

Adım 4: Memory Size penceresinde, fiziksel bilgisayarınızın RAM kapasitesine göre Windows 10 sanal makine için uygun bir RAM değeri ayarlayınız. Minimum RAM değeri olarak 4 GB yapılandırmayı unutmayınız.

Adım 5: Hard Disk penceresinde, Windows 10 VM için yeni bir sanal disk oluşturmanız gerekiyor. Create a virtual hard disk seçeneği varsayılan olarak etkin olduğu için bu adımda direk olarak Next’e tıklayarak devam edebilirsiniz. Eğer daha önceden kurmuş olduğunuz bir Win10 sanal diski varsa, varolan bir sanal HDD ekle seçeneği ile devam edebilir ve fiziksel diskinizden VDI uzantılı sanal diskinizi seçebilirsiniz.

Adım 6: Hard Disk File Type penceresinde, VDI (VirtualBox Disk Image) seçeneği varsayılan olarak etkindir. VHD, Microsoft tarafından kullanılan bir sanal disk dosyasıdır. VMDK ise, VMware gibi diğer sanallaştırma yazılımları tarafından kullanılan sanal disk dosyasıdır. VirtualBox kullanıyorsanız, geliştiricilerinin önerdiği VDI disk dosyasını kullanmanız daha uygun olacaktır.

Adım 7: VDI disk dosyasını seçip Next’e tıkladıktan sonra File Location and Size penceresinde sanal HDD’nin depolanacağı konumu görebilirsiniz. Eğer sanal HDD dosyasının konumu değiştirmek istiyorsanız, klasör simgesine tıklayarak farklı bir konumu seçebilirsiniz. Ayrıca, Windows 10 sanal makine için minimum 50 GB disk alanı program tarafından otomatik olarak belirlenmiştir. VM’niz üzerinde yüksek disk alanına ihtiyaç duyan programlar kullanacaksanız bu ayarı yükseltmelisiniz.

Adım 8: Windows 10 sanal bilgisayarı oluşturduktan sonra, VM’ye ISO dosyasını eklemek ve diğer bazı önemli ayarları yapmak için Settings tıklayınız.

Adım 9: Sanal makinenin ayarlarında Genel / Advanced kısmında dosya paylaşımını etkinleştirmek için Shared Clipboard ve Drag and Drop seçeneklerini Bidirectional olarak değiştiriniz.

Adım 10: System / Motherboard ayarlarında Boot Order yapılandırmasını birinci sıra olarak Optical ayarlayınız ve UEFI kurulum yapmak istiyorsanız, EFI seçeneğini de etkinleştirebilirsiniz.

Adım 11: System / Processor ayarlarında VM’ye sanal işlemci sayısı olarak 4 adet vCPU yapılandırınız.

Adım 12: Display / Screen ayarlarında 3D Acceleration (Hızlandırma) seçeneğini etkinleştiriniz ve Video Memory değerini 256 MB olarak yapılandırınız.

Adım 13: Storage ayarlarında SATA denetleyici seçiniz ve I/O Cache özelliğini etkinleştiriniz. Windows10.vdi sanal disk dosyasını SSD (Solid-State Drive) olarak ayarlayınız ve son olarak VM’ye Windows ISO dosyasını eklemek için Empty üzerine ve ardından DVD ikonuna tıklayınız ve imaj dosyasını ekleyiniz.

Adım 14: Windows 10 VM’yi hazırladıktan sonra Start butonuna tıklayınız ve kuruluma başlayınız.

   İlgili Yazılar

1. Windows 7 Kurulumu
2. Windows 8.1 Kurulumu
3. Windows 95 Kurulumu
4. Windows Vista Kurulumu
5. Windows XP Kurulumu

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.