Oracle VM VirtualBox Kullanarak Windows XP Kurulumu

Bu makale size Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programını kullanarak oluşturulan yeni bir sanal makine üzerinde Windows XP kurulum adımlarını gösterir.

VirtualBox yazılımını kullanarak host bilgisayarınızda Windows veya Linux tabanlı işletim sistemlerinden birini kolayca kurabilir ve kullanabilirsiniz. Sanal bilgisayarınız üzerine kurduğunuz Windows XP sistemine ayrıca Guest Additions (Misafir Eklentileri) yazılımını yükleyerek webcam, USB gibi host aygıtlarını VM’de kullanabilirsiniz.

Guest Additions yazılımını yükledikten sonra fiziksel bilgisayar ile sanal PC arasında kolayca dosya alışverişi yapabilirsiniz ve ekran çözünürlüğünü tam ekran modunda veya otomatik ölçekli modda kullanabilirsiniz.

Oracle VM’yi bilgisayarınıza kurduktan ve çalıştırdıktan sonra programın araç menüsünden Machine / New seçeneğine tıklayarak VM oluşturma sihirbazını başlatabilirsiniz. Ardından yeni bir VM oluşturmak için üzerine Windows XP’yi kurmak için bu videoyu veya aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

Adım 1: Öncelikle Windows XP işletim sisteminin ISO dosyasını bu bağlantıdan veya İnternet üzerindeki bir kaynaktan bilgisayarınıza indiriniz.

Adım 2: Sanal PC programını açınız ve menüsünden veya kısayol araçlarından New butonuna tıklayarak VM oluşturma sihirbazını başlatınız.

Adım 3: Name and Operating System penceresinde, Name kısmına WindowsXP yazınız ve Version kısmındaki değeri kuracağınız sistemin platformuna göre seçiniz. VM’yi farklı bir konumda depolamak istiyorsanız, Machine Folder kısmından konumu harici bir disk üzerindeki bir klasörü yapılandırınız.

Adım 4: Memory Size penceresinde, fiziksel bilgisayarınızın RAM kapasitesine göre Windows XP sanal makine için uygun bir RAM değeri ayarlayınız. Minimum RAM değeri olarak 4 GB veya daha yüksek bir değer seçmeyi unutmayınız.

Adım 5: Hard Disk penceresinde, Windows XP VM için yeni bir sanal disk oluşturmanız gerekiyor. Create a virtual hard disk seçeneği varsayılan olarak etkin olduğu için bu adımda direk olarak Next’e tıklayınız veya daha önceden kurmuş olduğunuz bir VM varsa, varolan bir sanal HDD ekle seçeneği ile sanal disk dosyasını ekleyebilirsiniz.

Adım 6: Hard Disk File Type penceresinde, varsayılan olarak etkin olan VDI (VirtualBox Disk Image) seçeneğini seçiniz. Diğer sanal disk türlerinden VHD, Microsoft tarafından kullanılan bir sanal disk dosyasıdır. VMDK ise, VMware Workstation/Player gibi diğer sanallaştırma yazılımları tarafından kullanılan sanal disk türüdür. Oracle VirtualBox yazılımını kullanırken daha uygun bir VM için VDI disk dosyasını kullanmanız daha uygun olacaktır.

Adım 7: File Location and Size penceresinde sanal HDD’nin depolanacağı değiştirebilirsiniz. Eğer sanal diskin konumunu kurulum konumundan farklı bir yerde depolamak istiyorsanız, klasör simgesine tıklayarak host üzerinde istediğiniz bir konumu seçebilirsiniz. Ayrıca, Windows XP sanal makine için otomatik olarak uygun bir disk alanı seçilecektir. Eğer disk kapasitesini arttırmak isterseniz, ilgili metin kutusuna disk boyutunu yazabilirsiniz.

Adım 8: Windows XP sanal bilgisayarı oluşturduktan sonra, VM’ye ISO dosyasını eklemek ve diğer bazı önemli ayarları yapmak için Settings tıklayınız.

Adım 9: Metin veya dosya kopyalama işlemleri için sanal makinenin ayarlarında Genel / Advanced kısmında dosya paylaşımını etkinleştirmek için Shared Clipboard ve Drag and Drop seçeneklerini Bidirectional olarak yapılandırınız.

Adım 10: System / Motherboard ayarlarında boot sırası için Optical sürücüyü seçiniz ve Floppy aygıtını devre dışı bırakınız.

Adım 11: VM’nin sanal işlemci ayarını yapılandırmak için System / Processor tıklayınız bu değeri 4 adet veya daha yüksek bir değer olarak yapılandırınız.

Adım 12: Display / Screen ayarlarında 3D grafiklerin daha iyi işlenebilmesi için Acceleration (Hızlandırma) seçeneğini etkinleştiriniz ve Video Memory değerini 128 MB olarak yapılandırınız.

Adım 13: Storage ayarlarında IDE denetleyicisinin I/O Cache özelliğinin etkin olduğunu kontrol ediniz. WindowsXP.vdi sanal disk dosyasını SSD (Solid-State Drive) olarak ayarlayınız ve son olarak VM’ye Windows ISO dosyasını eklemek için Empty üzerine ve ardından DVD ikonuna tıklayınız ve imaj dosyasını ekleyiniz.

Adım 14: Windows XP VM’yi hazırladıktan sonra Start butonuna tıklayınız ve kuruluma başlayınız.

   İlgili Yazılar

1. Windows 2000 Kurulumu
2. Windows 98 Kurulumu
3. Windows 95 Kurulumu
4. Windows ME Kurulumu
5. Windows 95 Görüntü Ayarları

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.