Oracle VM VirtualBox Kullanarak Windows XP Kurulumu

Bu video size Oracle VM VirtualBox sanallaştırma yazılımı ile Windows 10’da adım adım Microsoft Windows XP kurulumu adımlarını gösterir.

Oracle VM VirtualBox Kullanarak Windows XP Kurulumu

Oracle VM VirtualBox üzerinde Windows XP kurmak için:

NOT: Bu video eğitimini takip ederek VirtualBox 6.0.4 üzerinde de Windows XP kurulumu yapabilirsiniz!

Adım 1: Daha önce Windows 10 üzerinde VirtualBox kurulumu yapmadıysanız aşağıdaki videoya başvurunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=QU_dUhO3X_4

Adım 2: VirtualBox’ı kurduktan sonra yeni sanal makineler oluşturabilir ve Microsoft’un yeni ve eski işletim sistemlerini yükleyebilirsiniz.

Adım 3: VirtualBox üzerinde Windows XP kurulumu yapmak için öncelikle aşağıdaki bağlantıdan Windows XP ISO dosyasını bilgisayarınıza indiriniz.

http://bit.ly/WindowsXpProX86EN

Adım 4: Windows XP ISO dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra VirtualBox sanallaştırma programını açınız ve New (Yeni) butonuna tıklayarak sanal makine oluşturma adımlarına geçiniz.

Adım 5: Yeni sanal makine oluşturma penceresinde kuracağınız işletim sisteminin adını yazınız ve tipini, versiyonunu belirtiniz.

Name: Windows XP
Type: Microsoft Windows
Version: Windows XP

Adım 6: Windows XP sanal makine için RAM değeri belirleyiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Adım 7: VirtualBox Hard Disk yapılandırma penceresinde, Create a New Virtual Hard Disk Now (Şimdi Yeni Bir Sanal Hard Disk Oluştur) seçeneğini işareleyiniz ve Create (Oluştur) butonuna tıklayınız.

➦ Create a New Virtual Hard Disk Now

Adım 8: Hard Disk File Type (Hard Disk Dosya Tipi) penceresinde VDI (VirtualBox Disk Image) seçeneğini işaretleyiniz ve Next butonuna tıklayınız.

➦ VDI (VirtualBox Disk Image)

Adım 9: Windows XP sanal diskini Fixed Size olarak yedeklemeniz performans açısından önemlidir.

➦ Fixed Size

Adım 10: File Location and Size (Dosya Konumu ve Boyutu) penceresinde, Windows XP için yeterli olacak boyutu belirleyiniz ve konumunu belirtiniz. Daha sonra Create butonuna tıklayarak sanal diski oluşturunuz.

Adım 11: Sanal diski oluşturduktan sonra Windows XP Ayarları’nı açınız ve Windows XP ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz.

Adım 12: Microsoft Windows XP kurulumu başladıktan sonra adım adım kurulum yapmak için tüm videoyu izleyiniz.

   İlgili Yazılar

1. Windows 2000 Kurulumu
2. Windows 98 Kurulumu
3. Windows 95 Kurulumu
4. Windows ME Kurulumu
5. Windows 95 Görüntü Ayarları

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

 
shares