Oracle VM VirtualBox Kullanarak Windows Vista Kurulumu

Bu makale size Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programını kullanarak oluşturulan yeni bir sanal makine üzerinde Windows Vista kurulum adımlarını gösterir.

VirtualBox sanallaştırma yazılımını kullanarak host bilgisayarınızda Windows sürümlerinden birini veya Ubuntu gibi Linux tabanlı işletim sistemlerinden birini kolayca çalıştırabilirsiniz. Sanal bilgisayarınız üzerine kurduğunuz Windows Vista sistemine Guest Additions (Misafir Eklentileri) yazılımını yükleyerek webcam, USB gibi host aygıtlarını sanal makinenizde kullanabilirsiniz.

Guest makine üzerine Guest Additions yazılımını yükledikten sonra fiziksel bilgisayar ile sanal makine arasında kolayca dosya alışverişi yapabilirsiniz. Ayrıca, guest makinede ekran çözünürlüğünü tam ekran modunda veya otomatik ölçekli modda kullanabilirsiniz.

Oracle VM VirtualBox’ı bilgisayarınıza kurduktan ve çalıştırdıktan sonra programın araç menüsünden Machine / New seçeneğine tıklayarak sanal bilgisayar oluşturma sihirbazı ile istediğiniz bir işletim sistemi kurulumuna başlayabilirsiniz.

Yeni bir VM oluşturmak ve üzerine Windows Vista’yı kurmak için bu videoyu veya aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

Adım 1: Öncelikle Windows Vista işletim sisteminin ISO dosyasını veya İnternet üzerindeki bir kaynaktan bilgisayarınıza indiriniz.

Adım 2: Sanal PC programını çalıştırdıktan sonra menüsünden veya kısayol araçlarından New butonuna tıklayarak VM oluşturma sihirbazını başlatınız.

Adım 3: Name and Operating System penceresinde, Name kısmına WindowsVista yazınız ve Version kısmındaki değeri kuracağınız sistemin platformuna göre seçiniz. VM’yi farklı bir konumda depolamak istiyorsanız, Machine Folder kısmından kurulum lokasyonunu değiştirebilirsiniz.

Adım 4: Memory Size penceresinde, fiziksel bilgisayarınızın RAM kapasitesine göre Windows Vista sanal makine için uygun bir RAM değeri ayarlayınız. Minimum RAM değeri olarak 4 GB veya daha yüksek bir değer seçmeyi unutmayınız.

Adım 5: Hard Disk penceresinde, Windows Vista VM için yeni bir sanal disk oluşturmanız gerekiyor. Create a virtual hard disk seçeneği varsayılan olarak seçili olduğu için bu adımda direk olarak Next ile devam ediniz. Daha önceden kurmuş olduğunuz bir sanal bilgisayar varsa, varolan bir sanal HDD ekle seçeneği ile sanal disk dosyanızı ekleyebilirsiniz.

Adım 6: Hard Disk File Type penceresinde, varsayılan olarak etkin olan VDI (VirtualBox Disk Image) seçeneğini seçiniz. Bu penceredeki diğe disk türlerinden VHD, Microsoft tarafından kullanılan bir sanal disk dosyasıdır. VMDK ise, VMware Workstation/Player gibi diğer sanallaştırma yazılımları tarafından kullanılan sanal disk türüdür. Oracle VM VirtualBox yazılımı için en uygun seçenek VDI olduğu için varsayılan seçenek ile devam ediniz.

Adım 7: File Location and Size penceresinde sanal HDD’nin depolanacağı konumu değiştirebilirsiniz. Eğer sanal diskin konumunu kurulum konumundan farklı bir yerde depolamak istiyorsanız, klasör simgesine tıklayarak fiziksel bilgisayarınız üzerinde istediğiniz bir konumu seçebilirsiniz. Sanal diskin boyutunu Windows Vista için minimum 30 GB olarak yapılandırınız.

Adım 8: Windows Vista sanal bilgisayarı oluşturduktan sonra, VM’ye ISO dosyasını eklemek ve diğer bazı önemli ayarları yapmak için Settings tıklayınız.

Adım 9: Metin veya dosya kopyalama işlemleri için sanal makinenin ayarlarında Genel / Advanced kısmında dosya paylaşımını etkinleştirmek için Shared Clipboard ve Drag and Drop seçeneklerini Bidirectional olarak ayarlayınız.

Adım 10: System / Motherboard ayarlarında birinci boot aygıtını Optical sürücü olarak yapılandırınız ve Floppy aygıtını devre dışı bırakınız.

Adım 11: Sanal işlemci sayısını ayarlamak için System / Processor tıklayınız bu değeri 4 adet veya daha yüksek bir değer olarak yapılandırınız.

Adım 12: Display / Screen ayarlarında 3D grafiklerin daha iyi işlenebilmesi için Acceleration (Hızlandırma) seçeneğini etkinleştiriniz ve Video Memory değerini 256 MB olarak yapılandırınız.

Adım 13: Storage ayarlarında SATA denetleyicisinin I/O Cache özelliğini etkin olduğunu kontrol ediniz. WindowsVista.vdi sanal disk dosyasını SSD (Solid-State Drive) olarak ayarlayınız ve son olarak VM’ye Windows ISO dosyasını eklemek için Empty üzerine ve ardından DVD ikonuna tıklayınız ve ISO dosyasını ekleyiniz.

Adım 14: Windows Vista VM’yi hazırladıktan sonra Start butonuna tıklayınız ve kuruluma başlayınız.

Copyright © 2018 - 2024