Oracle VM VirtualBox Kullanarak Windows Vista Kurulumu

Bu video size Oracle VM VirtualBox sanallaştırma yazılımı ile Windows 10’da adım adım Microsoft Windows Vista kurulumu adımlarını gösterir.

Oracle VM VirtualBox Kullanarak Windows Vista Kurulumu

Oracle VM VirtualBox üzerinde Windows Vista kurmak için:

NOT: Bu video eğitimini takip ederek VirtualBox 6.0.4 üzerinde de Windows Vista kurulumu yapabilirsiniz!

Adım 1: Daha önce Windows 10 üzerinde VirtualBox kurulumu yapmadıysanız aşağıdaki videoya başvurunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=QU_dUhO3X_4

Adım 2: VirtualBox’ı kurduktan sonra yeni sanal makineler oluşturabilir ve Microsoft’un yeni ve eski işletim sistemlerini yükleyebilirsiniz.

Adım 3: VirtualBox üzerinde Windows Vista kurulumu yapmak için öncelikle aşağıdaki bağlantıdan Windows Vista ISO dosyasını bilgisayarınıza indiriniz.

http://bit.ly/DownloadWindowsVista

Adım 4: Windows Vista ISO dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra VirtualBox sanallaştırma programını açınız ve New (Yeni) butonuna tıklayarak sanal makine oluşturma adımlarına geçiniz.

Adım 5: Yeni sanal makine oluşturma penceresinde kuracağınız işletim sisteminin adını yazınız ve tipini, versiyonunu belirtiniz.

Name: Windows Vista
Type: Microsoft Windows
Version: Windows Vista

Adım 6: Windows Vista sanal makine için RAM değeri belirleyiniz ve Next butonuna tıklayınız.

Adım 7: VirtualBox Hard Disk yapılandırma penceresinde, Create a New Virtual Hard Disk Now (Şimdi Yeni Bir Sanal Hard Disk Oluştur) seçeneğini işareleyiniz ve Create (Oluştur) butonuna tıklayınız.

➦ Create a New Virtual Hard Disk Now

Adım 8: Hard Disk File Type (Hard Disk Dosya Tipi) penceresinde VDI (VirtualBox Disk Image) seçeneğini işaretleyiniz ve Next butonuna tıklayınız.

➦ VDI (VirtualBox Disk Image)

Adım 9: Windows Vista sanal diskini Fixed Size olarak yedeklemeniz performans açısından önemlidir.

➦ Fixed Size

Adım 10: File Location and Size (Dosya Konumu ve Boyutu) penceresinde, Windows Vista için yeterli olacak boyutu belirleyiniz ve konumunu belirtiniz. Daha sonra Create butonuna tıklayarak sanal diski oluşturunuz.

Adım 11: Sanal diski oluşturduktan sonra Windows Vista Ayarları’nı açınız ve Windows Vista ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz.

Adım 12: Microsoft Windows Vista kurulumu başladıktan sonra adım adım kurulum yapmak için tüm videoyu izleyiniz.

   İlgili Yazılar

1. Windows 7 Kurulumu
2. Windows 98 Kurulumu
3. Windows 95 Kurulumu
4. Windows ME Kurulumu
5. Windows XP Kurulumu

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

 
shares