Oracle VM VirtualBox Kullanarak Windows 8.1 Kurulumu

Bu makale size Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programını kullanarak oluşturulan yeni bir sanal makine üzerinde Windows 8/8.1 kurulum adımlarını gösterir.

VirtualBox kullanarak host bilgisayarınızda Windows 8/8.1 veya Linux tabanlı işletim sistemlerinden birini kolayca kurabilir ve kullanabilirsiniz. Sanal bilgisayarınız üzerine kurduğunuz Windows 8.1 sistemine ayrıca Guest Additions (Misafir Eklentileri) yazılımını yükleyerek host aygıtlarını VM’de kullanmayı etkinleştirebilirsiniz.

Guest Additions yazılımı sayesinde host ile sanal PC arasında dosya alışverişi yapabilirsiniz ve ekran çözünürlüğünü tam ekran modunda veya auto-scaled modda kullanabilirsiniz.

Oracle sanallaştırma yazılımını bilgisayarınıza kurduktan sonra programın araç menüsünden Machine / New seçeneğine tıklayınız VM oluşturma sihirbazını açtıktan sonra bu videoyu veya aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

Adım 1: Öncelikle Windows 8.1 işletim sistemi bu bağlantıdan veya İnternet üzerindeki bir kaynaktan bilgisayarınıza indiriniz.

Adım 2: Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programını çalıştırınız ve menüden veya kısayol araçlarından New butonuna tıklayarak VM oluşturma sihirbazını başlatınız.

Adım 3: Name and Operating System penceresinde, Name kısmına Windows8.1 yazdıktan sonra sistemin Type ve Version değerleri VirtualBox tarafından otomatik olarak ayarlanacaktır. Eğer VM’yi farklı bir konumda depolamak istiyorsanız, Machine Folder kısmından konumu değiştirebilirsiniz. VM’nin konumunu portable bir disk üzerine yapmanız size performans artışı sağlayacaktır.

Adım 4: Memory Size penceresinde, fiziksel bilgisayarınızın RAM kapasitesine göre Windows 8.1 sanal makine için uygun bir RAM değeri ayarlayınız. Minimum RAM değeri olarak 4 GB veya daha yüksek bir değer seçmeyi unutmayınız.

Adım 5: Hard Disk penceresinde, Windows 8/8.1 VM için yeni bir sanal disk oluşturmanız gerekiyor. Create a virtual hard disk seçeneği varsayılan olarak etkin olduğu için bu adımda direk olarak Next’e tıklayarak devam edebilirsiniz. Eğer daha önceden kurmuş olduğunuz bir Win8 sanal diski varsa, varolan bir sanal HDD ekle seçeneği ile devam edebilir ve fiziksel diskinizden VDI uzantılı sanal diskinizi seçebilirsiniz.

Adım 6: Hard Disk File Type penceresinde, varsayılan olarak etkin olan VDI (VirtualBox Disk Image) seçeneği ile devam ediniz. Buradaki diğer disk türlerini açıklayalım: VHD, Microsoft tarafından kullanılan bir sanal disk dosyasıdır. VMDK ise, VMware Workstation gibi diğer sanallaştırma yazılımları tarafından kullanılan sanal disk dosyasıdır. Oracle yazılımını kullanıyorsanız, geliştiricilerinin önerdiği VDI disk dosyasını kullanmanız daha uygun olacaktır.

Adım 7: Next’e tıkladıktan sonra File Location and Size penceresinde sanal HDD’nin depolanacağı konumu kontrol ediniz. Eğer sanal HDD dosyasının konumu değiştirmek istiyorsanız, klasör simgesine tıklayarak host üzerinde istediğiniz bir konumu seçebilirsiniz. Ayrıca, Windows 8.1 sanal makine için minimum 50 GB disk alanı program tarafından otomatik olarak belirlenmiştir. VM’niz üzerinde yüksek disk alanına ihtiyaç duyan programlar kullanacaksanız bu disk alanını arttırmalısınız.

Adım 8: Windows 8 sanal bilgisayarı oluşturduktan sonra, VM’ye ISO dosyasını eklemek ve diğer bazı önemli ayarları yapmak için Settings tıklayınız.

Adım 9: Sanal makinenin ayarlarında Genel / Advanced kısmında dosya paylaşımını etkinleştirmek için Shared Clipboard ve Drag and Drop seçeneklerini Bidirectional olarak yapılandırınız.

Adım 10: System / Motherboard ayarlarında boot sırası için Optical ayarlayınız ve UEFI kurulum yapmak istiyorsanız, EFI seçeneğini de etkinleştirebilirsiniz.

Adım 11: System / Processor ayarlarında VM’ye sanal işlemci sayısı olarak 4 adet veya daha yüksek bir değer vCPU yapılandırınız.

Adım 12: Display / Screen ayarlarında 3D grafiklerin daha iyi işlenebilmesi için Acceleration (Hızlandırma) seçeneğini etkinleştiriniz ve Video Memory değerini 256 MB olarak yapılandırınız.

Adım 13: Storage ayarlarında SATA denetleyicisinin I/O Cache özelliğini etkinleştiriniz. Windows81.vdi sanal disk dosyasını SSD (Solid-State Drive) olarak ayarlayınız ve son olarak VM’ye Windows ISO dosyasını eklemek için Empty üzerine ve ardından DVD ikonuna tıklayınız ve imaj dosyasını ekleyiniz.

Adım 14: Windows 8 VM’yi hazırladıktan sonra Start butonuna tıklayınız ve kuruluma başlayınız.

Copyright © 2018 - 2024