Oracle VM VirtualBox Kullanarak Windows 7 Kurulumu

Bu makale size Oracle VM VirtualBox sanallaştırma programı kullanılarak oluşturulan yeni bir sanal makineye Windows 7 Ultimate 64 Bit kurulum adımlarını gösterir.

Windows 7, Microsoft’un geliştirdiği işletim sistemlerinden dünyada en popüler olanıdır. Bu işletim sistemi, varsayılan olarak kullanıcı deneyimini iyileştirir ve çevre birim aygıtlarının kullanımını kolaylaştırır. Kullanıcılara grafiksel bir arayüz sağlar ve sisteme kurulan programları daha kolay yönetme yeteneğine sahiptir.

Windows 7, 2007’de geliştirilmeye başlandı ve 22 Temmuz 2009’da gelişimi tamamlandı. Bundan sonra, Microsoft 2 Ekim 2009 tarihinde resmi satış tarihini onayladı ve o zamandan beri, resmi indirmeye izin verildi. Microsoft, sistemin desteğini 14 Ocak 2020’de sona erdirdi ve bu durum kullanıcılara işletim sistemi güncellemelerini almamasına neden oldu.

Windows 7’yi hala kullanan büyük bir kullanıcı kitlesi vardır. Desteğinin sonlandırılmış bir sistem gelecekte güvenlik açıklarına karşı kullanıcıları koruyamayacağından bu sistemi fiziksel bilgisayarlarınıza kurmanızı önermiyorum. Fakat, yine de bazı yazılımlar için bu sistemi kullanmanız gerekiyorsa, sanal makine üzerine bu sistemi kurabilirsiniz.

Fiziksel bilgisayarınıza VirtualBox kurduktan sonra sanal bilgisayar üzerine Microsoft Windows 7’yi kurmak için bu videoyu veya aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle Windows 7 SP1 x64 işletim sistemini veya internetteki bir kaynaktan indirin.

Adım 2: Oracle VM sanallaştırma yazılımını çalıştırın ve VM oluşturma sihirbazını başlatmak için menüden veya kısayol araçlarından Yeni düğmesine tıklayın.

Adım 3: Name and Operating System penceresinde Name alanına Windows7 yazdığınızda sanal sistemin Type ve Version değerleri VirtualBox tarafından otomatik olarak ayarlanacaktır. Ayrıca, VM’yi farklı bir konumda depolamak için Machine Folder kısmındaki yolu değiştirebilirsiniz. Guest makineyi taşınabilir bir SSD diske kurmanız performans açısından önemlidir.

Adım 4: Memory Size penceresinde fiziksel bilgisayarınızın RAM kapasitesine göre Windows 7 sanal makine için uygun bir RAM değeri belirleyiniz. Minimum RAM değeri olarak 4 GB veya daha yüksek bir değer seçiniz.

Adım 5: Hard Disk penceresinde, Windows 7 VM için yeni bir sanal disk oluşturmanız gerekmektedir. Create a virtual hard disk seçeneği varsayılan olarak etkin durumdadır, bu adımda daha önce kurduğunuz bir Win7 sanal diskiniz varsa, Mevcut bir sanal HDD ekle seçeneği ile devam edebilirsiniz.

Adım 6: Hard Disk File Type penceresinde, varsayılan olarak işaretli olan VDI (VirtualBox Disk Image) seçeneği ile devam edin. VHD, Microsoft tarafından kullanılan bir sanal disk türüdür. VMDK ise, VMware Workstation gibi diğer sanallaştırma yazılımları tarafından kullanılan bir sanal disk türüdür. Oracle VM yazılımı kullanıyorsanız, geliştiricileri tarafından önerilen VDI disk dosyasını kullanmak daha iyi olacaktır.

Adım 7: Dosya Konumu ve Boyutu penceresinde sanal HDD’nin depolanacağı konumu tekrar kontrol edin. Sanal HDD dosyasının konumunu değiştirmek için klasör simgesine tıklayabilir ve ana bilgisayarınızda istediğiniz bir konumu seçebilirsiniz. Ayrıca Windows 7 sanal makine için minimum 32 GB disk alanı program tarafından otomatik olarak belirlenir. VM’nizde yüksek disk alanına ihtiyacınız varsa disk alanını artırmalısınız.

Adım 8: Windows 7 sanal bilgisayarı oluşturduktan sonra, ISO dosyasını VM’ye eklemek ve diğer bazı önemli ayarları yapmak için Ayarlar’a tıklayın.

Adım 9: Sanal makine ayarlarının Genel / Gelişmiş bölümünde dosya paylaşımını etkinleştirmek için Paylaşılan Pano ve Sürükle ve Bırak seçeneklerini Çift Yönlü olarak değiştiriniz.

Adım 10: Sistem / Anakart ayarlarında önyükleme sırasının ilk aygıtı için Optik’i ayarlayın ve UEFI’yi kurmak istiyorsanız, EFI seçeneğini de etkinleştirebilirsiniz.

Adım 11: Sistem / İşlemci ayarlarında, VM için sanal işlemci sayısını 4 veya daha yüksek bir değer belirleyiniz.

Adım 12: Sanal bilgisayar üzerinde 3D grafiklerin daha iyi işlenebilmesi için Görüntü / Ekran ayarlarında Hızlandırma seçeneğini etkinleştirin ve Video Belleği değerini 256 MB olarak yapılandırın.

Adım 13: VM’nin depolama ayarlarında SATA disk denetleyicisinin I/O Önbelleği özelliğini etkinleştirin. Windows7.vdi sanal disk dosyasını SSD (Katı Hal Sürücü) olarak ayarlayın ve son olarak Boş üzerine tıklayın ve ardından Windows ISO dosyasını VM’ye eklemek ve görüntü dosyasını eklemek için DVD simgesine tıklayın.

Adım 14: Windows 7 VM’yi hazırladıktan sonra, Başlat düğmesine tıklayın ve kurulumu başlatın.

Copyright © 2018 - 2024