Linux Mint Sanal Makineye Guest Additions Kurulumu

Bu makalede, Linux Mint sanal makinede terminal kullanarak Guest Additions kuracağız.

Guest Additions, konuk işletim sistemi kurulduktan sonra sanal bir makineye kurulmak üzere tasarlanmıştır ve sistemin daha iyi performans ve kullanılabilirliği için sürücüler ve optimizasyonlar içerir.

VirtualBox Konuk Eklemeleri’ni yüklerken, sanal makine daha iyi video desteği (donanım hızlandırmalı grafikler dahil), paylaşılan pano, ana bilgisayar ve ana bilgisayarlar arasında sürükle ve bırak desteği ve diğerleri arasında paylaşılan klasörler olmalıdır.

Örneğin, varsayılan olarak yüklenen VirtualBox Misafir Eklemeleri paketi ile birlikte gelen Fedora 29’da, VirtualBox 6.0 kullanarak makine penceresinin boyutunu değiştirebilir ve ana makine ve ana makineler arasında paylaşılan panoyu etkinleştirebilirsiniz.

Başka bir örnek Ubuntu’da, VirtualBox Guest Additions deposunun paketlerini kurduğunuzda, pano işlevi host bilgisayar ile guest bilgisayar arasında senkronize etme olanağına sahip olacaksınız. Ana bilgisayar ve konuk bilgisayarlar arasında klasörleri paylaşmak için sürükle ve bırak işlevi de etkin olacaktır.

Ubuntu’nun sanal bir makinede kullanılmasının ve depo tarafından sağlanan konuk eklemelerinin kurulmasının, yeni VirtualBox 6.0 dosya yöneticisinin kullanımının yanı sıra, host bilgisayar ve guest bilgisayar arasında klasör paylaşımına izin verilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Linux Mint’te Guest Additions Nasıl Yüklenir?

VirtualBox makinesinin menüsünde, Cihazlar (Devices) > Misafir Eklemeleri CD görüntüsünü ekle (Insert Guest Additions CD image) seçin. Daha sonra terminal’de aşağıdaki komutu çalıştırınız.

sudo /media/$USER/VBox_GAs*/VBoxLinuxAdditions.run

Paylaşılan klasörleri kullanmayı planlıyorsanız (isteğe bağlı): kullanıcı adınızı misafir işletim sistemindeki vboxsf grubuna ekleyin.

Paylaşılan klasörlerin çalışması için konuk bilgisayarın kullanıcı adını vboxsf grubuna ekleyin (konuk makinesinde):

sudo usermod -aG vboxsf KullanıcıAdı

Bu olmadan, konuk bilgisayardaki paylaşılan klasörün içeriğine erişemezsiniz.

Bu işlem yeni VirtualBox dosya yöneticisini kullanmak için gerekli değil, sadece mevcut VirtualBox paylaşımlı klasör işlevi için gereklidir.

Şimdi, VirtualBox Konuk Eklemelerinin tüm mevcut özelliklerini kullanabilmelisiniz!

   İlgili Yazılar

1. Kali’de VirtualBox Kurulumu
2. Linux Mint’te VirtualBox Kurulumu
3. VirtualBox ile Linux Mint Kurma
4. Windows Vista Yükleme
5. Sanal Makine Oluşturma

 

tolgabagci

Kişisel bloğumda sizler için sistem, ağ ve bilişim teknolojilerinde karşılaştığım sorunların çözümlerini açıklayacağım. Eğer benimle iletişime geçmek ya da bir sorun hakkında danışmak isterseniz, [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.