Linux Mint 19.2 Üzerine Extension Pack Kurulumu

VirtualBox, aynı bilgisayarda birkaç misafir işletim sisteminin kurulmasına ve çalıştırılmasına izin veren herhangi bir işletim sistemine kurulabilen açık kaynaklı çok platformlu bir sanallaştırma yazılımıdır.

Örneğin, Linux sisteminize kurarsanız, Windows XP işletim sistemini misafir işletim sistemi olarak çalıştırabilir veya Linux işletim sistemini Windows sisteminizde çalıştırabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz kadar konuk işletim sistemi kurabilir ve çalıştırabilirsiniz.

Linux Mint sisteminize Oracle VM VirtualBox’ı kurduktan sonra sanal makineleri daha verimli kullanmak için Extension Pack’i kurmanız gerekir.

Son zamanlarda Oracle, en son Virtualbox 6.0 sürümünü piyasaya sürdü, Virtualbox’ın en son sürümü buna eklenmiş birçok önemli değişiklik ve yeni özelliklerle birlikte geliyor.

Virtualbox 6.0’daki Yenilikler

  • Sanal makineyi Oracle Cloud Infrastructure’a dışa aktarma desteği eklendi.
  • Sanal makinelerin basit ve sorunsuz bir konfigürasyonuyla kullanıcı arayüzünün önemli bir modifikasyonu.
  • Yeni bir dosya yöneticisi, kullanıcının konuk dosya sistemini yönetmesini ve konuk sahibi ile konuk arasında dosyaları kopyalamasını sağlar.
  • Linux misafirlerinde 3 boyutlu grafik cihazların emülasyonunun önemli bir güncellemesi.
  • Ana bilgisayarlar için vboximg mount yardımcı programı, kullanıcıların ana bilgisayardaki konuk disklerin içeriğine erişmelerini sağlar.
  • Windows ana bilgisayarında Hyper-V kullanımı için destek eklendi.

Extension Pack Nasıl Yüklenir?

VirtualBox RDP, PXE, E1000 destekli ROM ve USB 2.0 Host Controller vb. Gibi ek bir işlevselliğe ihtiyacınız varsa, aşağıdaki wget komutunu kullanarak VirtualBox Extension Pack’i indirip yüklemeniz gerekir.

Uzantı paketini yüklemek için, vbox-extpack’i indirdikten sonra üzerine çift tıklayarak kurulumu başlatabilirsiniz.

Eğer çalışmazsa, yüklemek için VirtualBox -> Tercihler -> Uzantılar bölümünü açınız ve Extension Pack’i ekleyiniz.

wget http://download.virtualbox.org/virtualbox/6.0.14/Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-6.0.14.vbox-extpack
Copyright © 2018 - 2024