Windows 10 Üzerinde Otomatik IP Adresi Almak İçin DHCP Yapılandırma

Bu video size Windows 10 işletim sistemi üzerinde otomatik IP adresi almak için DHCP yapılandırma adımlarını gösterir.

Windows 10 Üzerinde Otomatik IP Adresi Almak için DHCP Nasıl Yapılandırılır?

Adım 1: Görev çubuğunda sağ tarafta bulunan Wi-Fi/Ethernet üzerinde sağ tuşa ardından Ağ ve Internet Ayarları seçeneğine tıklayınız.

Adım 2: Ağ Bağlantıları penceresinden ağa bağlı olduğunuz adaptör üzerine tıklayınız.

Adım 3: Wi-Fi Durumu penceresi açıldığında Özelliklere tıklayınız.

Adım 4: Wi-Fi Özellikleri penceresi açılacaktır. Wi-Fi Penceresinde Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) seçiniz ve Özelliklere tıklayınız.

Adım 5: Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) Özellikler penceresinde, Otomatik Olarak Bir IP Adresi Al işaretleyiniz ve Tamam butonuna tıklayınız.

Adım 6: Eğer bilgisayarınız otomatik olarak bir IP adresi almazsa, Modem/Router üzerindeki DHCP sunucusunda bir hata olabilir.

Adım 7: Modem üzerinde DHCP etkinleştirmek için, web tarayıcınızı açınız ve adres satırına varsayılan ağ geçidi IP adresini yazınız ve ardından Enter‘a basınız.

Adım 8: Modem arayüzü ile karşılaştığınızda, modemin kullanıcı ve parolasını yazınız. Eğer ADSL modeminizin kullanıcı adı ve parolasını bilmiyorsanız, cihazınızın kutusunun içindeki belgeleri kontrol ediniz.

Adım 9: Modem arayüzüne kullanıcı adı ve parolanızı yazdıktan sonra giriş yapınız. Açılan seçeneklerden DHCP ile ilgili seçeneği bulunuz ve aktif ediniz.

Adım 10: Bilgisayarınız veya Laptop’unuzun ağ kartını devre dışı bırakınız ve tekrar etkinleştiriniz. Eğer yinede otomatik IP adresi almıyorsanız, aşağıdaki komutları CMD üzerinde çalıştırınız.

➦ ipconfig /release
➦ ipconfig /renew

   İlgili Yazılar

1. VMware Workstation Kurulumu
2. Ubuntu Kurulumu
3. Windows 10 Kurulumu
4. Ubuntu’da Windows Programı Çalıştırma
5. Windows’ta PUBG Kurulumu

 

tolgabagci

Tolga Bağcı

 
shares